[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
rechini in acvariu?  XML
Forum Index » Pesti marini
Author Message
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

Shubi wrote:Din punctul meu de vedere nu exista eficienta mai mare decat filtrarea anaeroba cu debit mic combinata cu sursa de carbon lichida.
Investitia nu e foarte mare si te scuteste de munca patriotica (curatat alge, etc)
Comparativ cu acest tip de filtrare, ATS-ul e praf in ochi.
filtrarea anaeroba?stii macar ce e aia de vii si ne dai lectii pe aici?filtrarea anaeroba elimina doar no3 si fosfatii,nu elimina amoniacul si nici no2,iar filtrarea anaeroba e dependenta de filtrarea aeroba care transforma amoniacul in NO2 iar apoi no2 in NO3.Degeaba ai filtrare anaeroba buna daca filtrarea aeroba e proasta,o sa ai in acvariu amoniac si NO2 care sunt mult mai toxice decat NO3 si PO4.Algele elimina direct amoniacul fara a se mai produce NO2 si apoi NO3.Tu nu stii ciclul azotului,filtrare inseamna sa reduci amoniacul ,cu ajutorul bacteriilor care il transforma in NO2 apoi in NO3 apoi in azot gazos sau cu ajutorul algelor care reduc direct amoniacul si pe de alta parte algele mai consuma si bioxidul de carbon din apa.

This message was edited 3 times. Last update was at 25/10/2014 11:27:54

Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Nu dau lectii nimanui, am specificat mai sus clar: "din punctul meu de vedere".
Sistemul la care ma refer eu, pe care-l folosesc de buna vreme, principiul lui de functionare, presupune alimentarea cu apa oxigenata la debit mic.
In acvaristica de apa marina problematice nu sunt amoniacul si NO2-ul, acestea se descompun relativ rapid.
Problematici sunt nitratii si fosfatii, acestia se descompun mult mai greu, daca n-au un substrat de filtrare care sa ofere conditii bacteriilor, cantitatea descompusa este insignifianta,
ATS-urile folosite, in general in sump, au suprafata foarte mica si preiau compusi doar partial.
Inca n-am vazut un recif frumos care sa functioneze doar cu ATS dar am vazut unul superb cu filtrare anaeroba, de filtrarea aeroba ocupandu-se cu succes piatra din display: al meu.
Tu, ce ne arati ?

This message was edited 1 time. Last update was at 25/10/2014 11:40:12

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Calmeaza-te, draga, ca nu esti singurul care stii ciclul azotului in acvariu.

Oricine are dreptul la o opinie si de asta lumea tolereaza o groaza de tampenii spuse si raspunsuri repezit si negandite, dar daca incepi sa ataci lumea gratuit, raspunsul poate fi doar de trei feluri: sa fii ignorat, sa fii luat la bascalie sau sa fii moderat. Prima nu pare sa functioneze, a doua se pare ca nici atat.

Mi se pare o tampenie sa tii un acvariu doar din ATS, fara piatra vie, in principal pentru ca un acvariu de recif are nevoie de o structura pe care sa montezi coralii. Desi si fara corali, FOWLR este modelul de succes chiar si pentru cei cu ATSuri. Si daca ai piatra vie, iata filtrarea aeroba si sursa de NO3. Se stie ca toti dam rateu la anaerobic. Pentru ca zona aerobica in acvariu este intrinseca, nu poti avea un acvariu fara oxigen in masa apei, dar poti avea un acvariu fara zone anaerobice.

Si oricum, ATS este doar un caz particular, care nu se aplica la marea majoritate a acvariilor.

Si la final, un moderator sa puna un pic de decenta in aceasta conversatie daca se poate?

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

Rogi un moderator sa impuna um pic de decenta?Da ce ,ti se pare ca a jignit cineva ,ceva?De unde vii cu mentalitatea asta cu cenzura,traiesti pe timpul lu stalin?Iar ca sa i raspund si userului care nu stie ciclul azotului,si la apa dulce si la apa marina este la fel,NO2 se decompune mai repede decat no3 deaceea se si fac schimburi de apa in acvarii,pentru eliminarea NO3 ului care nu poate fi redus eficient in cele mai multe cazuri.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/10/2014 12:01:36

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

2smokes wrote:...filtrarea anaeroba?stii macar ce e aia de vii si ne dai lectii pe aici?
...
Tu nu stii ciclul azotului...

Mihai, acesta este al doilea avertisment pe care il primesti de la mine. Ne vedem peste 7 zile.
Ti-am spus si data trecuta: radem, glumim... dar nu jignim!




Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Daca intri la mine in casa o sa te rog sa te descalti. E una din regulile pe care trebuie sa le respecti, fie ca-ti place sau nu. Desigur, nu te obliga nimeni sa intri daca nu ai chef sa te descalti.

La fel e si pe forum. Accepti termeni cand te inregistrezi si printre ei e si cerinta de a citi si respecta regulamentul forumului.

Si cum nu cred ca ai apucat, citeste aici http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/5210.page
Sunt cateva paragrafe care cer sa fii respectuos cu ceilalti.

Oricum, recunosc si eu ca as fi bucuros sa vad un topic cu sistemul/sistemele tale.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Eu unul nu m-am simtit jignit.
Are si el dreptul la o parere, e si el un suflet cald
Constat doar ca te contrazici singur in mod repetat, cum iti atrage cineva atentia ca treaba nu sta cum ai sustinut initial, revi cu un raspuns corect la modul de parca asa l-ai fi scris prima data.
Informatiile pe care le postezi pe acest forum sunt in mare parte incorecte, incerte si inexacte, bazate pe motoarele de cautare, bazata pe ce au spus/scris altii, asimilata partial.
Nu poti sustine ca folosind doar un filtru ATS vei realiza mediul perfect. Sti de ce ?. Pentru ca in secunda 2 se vor gasi cativa incepatori care sa te creada si in naivitatea lor vor baga bani in ATS-uri iar cand vor constata ca nu se vor ridica la valoarea spuselor tale, ca trebuie sa faci si schimburi de apa pentru saderea NO3, ma indoiesc ca le vei da banii inapoi.
Akaiu
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 1007
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce faci domnule Ricardo, ne lasi fara caterinca?
Ce ne facem noi 7 zile fara sa aflam ce a mai citit colegul nostru cu carnatii de plescoi?
A devenit chiar haios modul in care se contrazice in functie de ce mai citeste prin diverse locuri.
Pana acum ne dadea lectii despre minunatia de acvariu pe care o are dar ieri ne-a informat in coltul incepatorului ca si-a lipit geamurile la el...este funny baiatul si foarte bun pentru relaxarea noastra

http://www.carmultimedia.ro
[Email]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Serialele, fie ele si de comedie, au prostul obicei de a te face sa astepti 1 saptamana pana la urmatorul episod.
Cred ca pe principiul asta functioneaza si Mihai.
Strange informatii in saptamana de ban si baga repede episodul urmator cand se termina ban-ul.

Cryptic Cherries - West-Africa river
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Shubi wrote:Eu unul nu m-am simtit jignit.
Informatiile pe care le postezi pe acest forum sunt in mare parte incorecte, incerte si inexacte, bazate pe motoarele de cautare, bazata pe ce au spus/scris altii, asimilata partial.

…dar niciodata acompaniate de link-uri de bun-simt.

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

um02122 wrote:



Poza cu rechinul de mai sus am facut-o acum cateva saptamani la Brackell. Aveam de gand sa-l intreb pe Koala daca e interesat, stiind ca el tine tot felul de dihanii gen Suri prin acvariu, dar pana la urma m-am abtinut.

Mie imi pare rau de banul de sapte zile, dar banuiesc ca a fost doar stropul care a umplut paharul.
Mie mi s-au parut interesante posturile despre speciile de rau, pacat de discutiile astea despre filtrare. Cred ca daca apare o cearta pe un forum de marine, sanse mari e sa fie pe teme de filtrare.

Si pana la urma nu e rau nici daca vorbesti din carti, ca sunt unii care sunt prea lenesi si sa citeasca

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Pesti marini
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com