[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
rechini in acvariu?  XML
Forum Index » Pesti marini
Author Message
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

Vad pe internet o gramada de informatii cum ca unii acvaristi cumpara oua de rechin de pe internet,le eclozeaza si apoi ii tin in acvariu.Ma gandeam ca un acvariu cu un rechin dinasta si sa zicem niste sturionasi romanesti plus multa piatra vie ar fi de efect si chiar ar iesi low cost comparativ cu un nanoreef daca ma gandesc ca si coralii sunt foarte scumpi.Investitia mare ar fi in acvariu pentru ca rechinasii astia ar avea nevoie la maturitate de un acvariu de 1000 de litri in schimb ouale de rechin sunt destul de ieftine circa 40 de dolari bucata.
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1000l adica 1 metru cub. Nu cred ca ar suporta bietii rechini...

Edit: din ce stiu... cu cateva exceptii... toti rechinii trebuie sa se miste pentru a putea respira, altfel nu circula apa prin branhii.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/10/2014 10:50:47


um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

Am uitat sa precizez ca astia sunt vanduti ca si bamboo shark(intra mai multe specii) si la maturitate e recomandat un acvariu de 1 metru cub.Si aici si un link cu rechinii(a se ignora babeta din videoclip care cam jughineste nevinovatii de rechinasi ) https://www.youtube.com/watch?v=GsH-L5kh5YA

This message was edited 3 times. Last update was at 24/10/2014 11:01:30

IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Exista si specii de rechin care nu au nevoie sa innoate ptr a respira!
[Yahoo!]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

IwaGumiGUY wrote:Exista si specii de rechin care nu au nevoie sa innoate ptr a respira!

Da, am mentionat ca sunt exceptii (cei care stau pe fundul apei in special)

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Exact
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru orice fel de pesti, cu atat mai mult rechini, cu cat este mai mare pestele cu atat sistemul de filtrare trebuie sa fie
mai performant. Investitia nu este numai in sticla, este si in sistemul de filtrare...

Da, stiu, algae turf scrubber...

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Akaiu
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 1007
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si neaparat lumina de 6500K + un carnat de Plescoi - Vrancea! Asa este asigurata supravieturirea in acvariu

This message was edited 1 time. Last update was at 24/10/2014 13:37:51


http://www.carmultimedia.ro
[Email]
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

eu ma gandeam sa le bag uaia direct in acvariu,mi s ar parea un acvariu mai interesant decat ala cu caluti de mare,filtrarea cum zicea si colegu dinainte o fac cu algae scrubber si nu mai schimb apa in acvariu decat odata la 10 ani
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

In primul rand sunt foarte sensibili , am ingrijit si eu si nu unul, toti din soiul asta de fund numiti generic bamboo,rezista (cel putin cazurile care le stiu) cateva luni nu stiu nici un caz care sa atinga anul , conteaza mult filtrarea trebuie o apa de Foarte buna calitate , iar faptul ca au o hranire specializata :crustacee si probabil moluste face dificila acomodarea lor . Un timp pare totul in regula : se obisnuesc sa manance la mana apoi le scade apetitul si intr-o zi doua gata s-au dus. Asa cum am spus cred ca problema mare vine de la hrana dar tinerea lor in ape cu valori din astea de compromis gen : NO3 10-50 si phosfati nu merge , spun asta pentru ca lumea ii tine de obicei in fish only unde calitatea apei e mai lejera

This message was edited 1 time. Last update was at 24/10/2014 15:13:23

[Email]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Baga mai multe uoi[i], sa nu se plictiseasca, pentru varietate, poti sa bagi si un berbec.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/10/2014 15:11:51


Cryptic Cherries - West-Africa river
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

ocean wrote: In primul rand sunt foarte sensibili , am ingrijit si eu si nu unul, toti din soiul asta de fund numiti generic bamboo,rezista (cel putin cazurile care le stiu) cateva luni nu stiu nici un caz care sa atinga anul , conteaza mult filtrarea trebuie o apa de Foarte buna calitate , iar faptul ca au o hranire specializata :crustacee si probabil moluste face dificila acomodarea lor . Un timp pare totul in regula : se obisnuesc sa manance la mana apoi le scade apetitul si intr-o zi doua gata s-au dus. Asa cum am spus cred ca problema mare vine de la hrana dar tinerea lor in ape cu valori din astea de compromis gen : NO3 10-50 si phosfati nu merge , spun asta pentru ca lumea ii tine de obicei in fish only unde calitatea apei e mai lejera
aveti dreptate,sunt recomandati numai pentru acvaristii experti,o apa foarte curata poate fi asigurata de un algae scrubber si ieftin,mancarea ar putea fi problema lor cea mai mare.Am vazut totusi pe internet diverse acvarii cu rechinasii astia ajunsi la maturitate,deci se poate.Nu ma asteptam sa fi crescut cineva de la noi rechini in acvariu.
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Nici eu nu ma asteptam sa te citeasca atata lume, inclusiv eu
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Shubi wrote:Nici eu nu ma asteptam sa te citeasca atata lume, inclusiv eu


Nu stii ca romanul este amator de umor si caterinca?

Cryptic Cherries - West-Africa river
Akaiu
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 1007
Location: Bucuresti
IP:
Offline

2smokes wrote:
aveti dreptate,sunt recomandati numai pentru acvaristii experti,o apa foarte curata poate fi asigurata de un algae scrubber si ieftin,mancarea ar putea fi problema lor cea mai mare.Am vazut totusi pe internet diverse acvarii cu rechinasii astia ajunsi la maturitate,deci se poate.Nu ma asteptam sa fi crescut cineva de la noi rechini in acvariu.



Corect , exclusiv pentru tine. Ia desenaeaza respede un acvariu plin cu rechini si pune niste poze sa vedem si noi astia, uamenii de rand. Dar sa nu uiti sa de scrubber.

http://www.carmultimedia.ro
[Email]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Akaiu wrote:
2smokes wrote:
aveti dreptate,sunt recomandati numai pentru acvaristii experti,o apa foarte curata poate fi asigurata de un algae scrubber si ieftin,mancarea ar putea fi problema lor cea mai mare.Am vazut totusi pe internet diverse acvarii cu rechinasii astia ajunsi la maturitate,deci se poate.Nu ma asteptam sa fi crescut cineva de la noi rechini in acvariu.



Corect , exclusiv pentru tine. Ia desenaeaza respede un acvariu plin cu rechini si pune niste poze sa vedem si noi astia, uamenii de rand. Dar sa nu uiti sa de scrubber.


Un ou de rechin aveau prin 2011,nu mai stiu exact perioada,la Baneasa intr-un acvariu.
Nu stiu daca a eclozat pana la urma sau daca a rezistat rechinul.
vm70
Member
[Avatar]

Joined: 16/08/2012 22:02:23
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

2smokes wrote:
ocean wrote: In primul rand sunt foarte sensibili , am ingrijit si eu si nu unul, toti din soiul asta de fund numiti generic bamboo,rezista (cel putin cazurile care le stiu) cateva luni nu stiu nici un caz care sa atinga anul , conteaza mult filtrarea trebuie o apa de Foarte buna calitate , iar faptul ca au o hranire specializata :crustacee si probabil moluste face dificila acomodarea lor . Un timp pare totul in regula : se obisnuesc sa manance la mana apoi le scade apetitul si intr-o zi doua gata s-au dus. Asa cum am spus cred ca problema mare vine de la hrana dar tinerea lor in ape cu valori din astea de compromis gen : NO3 10-50 si phosfati nu merge , spun asta pentru ca lumea ii tine de obicei in fish only unde calitatea apei e mai lejera
aveti dreptate,sunt recomandati numai pentru acvaristii experti,o apa foarte curata poate fi asigurata de un algae scrubber si ieftin,mancarea ar putea fi problema lor cea mai mare.Am vazut totusi pe internet diverse acvarii cu rechinasii astia ajunsi la maturitate,deci se poate.Nu ma asteptam sa fi crescut cineva de la noi rechini in acvariu.


Sunt curios cam ce dimensiuni si ce lumina sunt necesare unui scrubber pt un rechin de 40-50 cm. Apoi pompa, spatiul necesar. In experienta mea, un scrubber "de sump" nu se compara ca si eficienta cu un skimmer bun + biopellets. Unul mare, poate... Insa nu cred ca e mai ieftin in nici un caz, daca luam in calcul spatiul ocupat, pompa, lampa cu LED pt iluminare, etc...

Reef 600L / Planted
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

vm70 wrote:
2smokes wrote:
ocean wrote: In primul rand sunt foarte sensibili , am ingrijit si eu si nu unul, toti din soiul asta de fund numiti generic bamboo,rezista (cel putin cazurile care le stiu) cateva luni nu stiu nici un caz care sa atinga anul , conteaza mult filtrarea trebuie o apa de Foarte buna calitate , iar faptul ca au o hranire specializata :crustacee si probabil moluste face dificila acomodarea lor . Un timp pare totul in regula : se obisnuesc sa manance la mana apoi le scade apetitul si intr-o zi doua gata s-au dus. Asa cum am spus cred ca problema mare vine de la hrana dar tinerea lor in ape cu valori din astea de compromis gen : NO3 10-50 si phosfati nu merge , spun asta pentru ca lumea ii tine de obicei in fish only unde calitatea apei e mai lejera
aveti dreptate,sunt recomandati numai pentru acvaristii experti,o apa foarte curata poate fi asigurata de un algae scrubber si ieftin,mancarea ar putea fi problema lor cea mai mare.Am vazut totusi pe internet diverse acvarii cu rechinasii astia ajunsi la maturitate,deci se poate.Nu ma asteptam sa fi crescut cineva de la noi rechini in acvariu.


Sunt curios cam ce dimensiuni si ce lumina sunt necesare unui scrubber pt un rechin de 40-50 cm. Apoi pompa, spatiul necesar. In experienta mea, un scrubber "de sump" nu se compara ca si eficienta cu un skimmer bun + biopellets. Unul mare, poate... Insa nu cred ca e mai ieftin in nici un caz, daca luam in calcul spatiul ocupat, pompa, lampa cu LED pt iluminare, etc...
nimic nu se compara cu algae scrubberul ca si eficienta,cateva leduri 5050 care consuma insignifiant iar pompa de recirculare oricum e necesara in orice sistem,am citit forumul colegului nostru kirucd cu ATS ul sau si ti am vazut si tie scrubberul-nu l ai facut bine deaceea nu ti a mers eficient,scruberele se fac pe orizontala nu pe verticala ca sa fie cat mai eficiente si se construiesc in functie de cat hranesti,daca faci un scrubber urias cum e ala pe care l ai avut si hranesti prea putin pentru el e si normal sa nu fie eficient,nu cresc algele pe el.E de laudat ca ai incercat scrubberul totusi si parca ziceai ca ai incerca din nou cu alt ATS.Eu daca m as baga la un acvariu dinasta as face scrubberul in spatele acvariului intr un spatiu foarte strans si bineinteles ca as tine si un skimer de proteine cu bioballs si cu un co2 scrubber doar pentru urgente
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Din punctul meu de vedere nu exista eficienta mai mare decat filtrarea anaeroba cu debit mic combinata cu sursa de carbon lichida.
Investitia nu e foarte mare si te scuteste de munca patriotica (curatat alge, etc)
Comparativ cu acest tip de filtrare, ATS-ul e praf in ochi.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline



[Thumb - 2014-10-12 14.30.35.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Pesti marini
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com