[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pozi de Marea Neagra  XML
Forum Index » Nevertebrate si macroalge
Author Message
bamse_il
Member
[Avatar]

Joined: 03/05/2009 11:09:25
Messages: 130
Location: Piata Gorjului/Sector6/Bucuresti
IP:
Offline

O intrebare/ idee/posibilitate
A incercat cineva sa introduca pozi din Marea Neagra in acvariu?
Pozi sunt in principiu mici creveti iar daca maidanezii aia de creveti de ii cauta Koala ?? rezista ma gandesc ca ar rezista si ganganiile alea mici. Stiu ca zonele cu alge plutitoare de la mal erau pline cu microscarbe de se urcau pe tine cand intrai in apa si mai erau unele de produceau bioluminiscenta noaptea.
[Email] [Yahoo!]
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

sigur ca se poate spre exemplu mysis shrimp de marea neagra ar fi o idee buna folsiti ca hrana vie ,sunt carnivori si se vor manca intre ei cand vor ramane fara copepode ,dar pe langa mysis poti introduce accidental isopode care paraziteaza pestii sau dikerogammarus villosus cunoscut ca si killer shrimp sau creveta dementa bioluminiscenta in marea neagra o produc sporozoarele care sunt in genul la diatomite si cyanobacter adica nu sunt niste vietati intre plante si animale;acestea sunt parazite la viermi scoici si creveti deci intr un acvariu de recif ar omora nevertebratele posibil chiar si coralii
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

si ar mai fi si copepodele gen ciclopi,traiesc mai multe specii in marea neagra,daca ar supravietui in acvariu ar fi folositoare,da eu deja cred ca avem ceva specii de la MN in acvariu pentru ca daca un acvarist introduce o piatra cu o anemona sa zicem la el in acvariu,piatra aia o sa aiba copepode si amfipode in ea care se respandesc in acvariul sau,omu face cadou cuiva un frag de coral si pozii din acvariul sau se transmit in alt acvariu samd,citind forumul asta ma gandesc ca ar fi posibil sa am deja in acvariu creveta dementa de marea neagra in refugium
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred ca te referi la aceia asemanatori (daca nu cumva chiar) Gammarus image

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cel de sus e Asian Isopod cred...
Synidotea laevidorsalis

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

2smokes, insiruirea de mai jos este o propozitie ?

"bioluminiscenta in marea neagra o produc sporozoarele care sunt in genul la diatomite si cyanobacter adica nu sunt niste vietati intre plante si animale;acestea sunt parazite la viermi scoici si creveti deci intr un acvariu de recif ar omora nevertebratele posibil chiar si coralii "...intreb la modul foarte serios. Sau sunt 2 propozitii ajunse intamplator pe doua randuri? Ca e zapaceala mare in ceea ce ai scris...

Sporozoarele, redenumite apicomplexane, sunt eucariote protiste protozoare.
Diatomitele sunt alge.
Cianobacteriile sunt bacterii.
In Marea Neagra bioluminiscenta o da preponderent dinoflagelatii, alge care intra in componenta fitoplanctonului. Diatomii si meduzele nu produc in Marea Neagra bioluminiscenta.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

calin_gherman wrote:2smokes, insiruirea de mai jos este o propozitie ?

"bioluminiscenta in marea neagra o produc sporozoarele care sunt in genul la diatomite si cyanobacter adica nu sunt niste vietati intre plante si animale;acestea sunt parazite la viermi scoici si creveti deci intr un acvariu de recif ar omora nevertebratele posibil chiar si coralii "...intreb la modul foarte serios. Sau sunt 2 propozitii ajunse intamplator pe doua randuri? Ca e zapaceala mare in ceea ce ai scris...

Sporozoarele, redenumite apicomplexane, sunt eucariote protiste protozoare.
Diatomitele sunt alge.
Cianobacteriile sunt bacterii.
In Marea Neagra bioluminiscenta o da preponderent dinoflagelatii, alge care intra in componenta fitoplanctonului. Diatomii si meduzele nu produc in Marea Neagra bioluminiscenta.
adevaru e ca am fost corijent la limba romana intr a 12 a si deaia nu am putut sa dau bacul l am dat dupa vreo 4 ani am invatat 2 saptamani si am luat cea mai mare nota la bac la limba romana din liceu(de fapt din 4 licee care dadeau bacul la liceul meu),mai nou ,intr o clasificare mai buna a regnului animal s a stabilit ca cromobiontele sa intre intr un regn separat astfel ca diatomitele si cyanobacteria nu sunt nici bacterii nici alge ,sunt cromobionte,daca nu crezi pentru ca am un scris dubios uite informatii aicea http://ecomareaneagra.wordpress.com/ecosistemul/chromista/ imi cer scuze pentru scris dar am tastatura franceza si nu am gasit punctul deaia scriu fraze asa lungi

This message was edited 1 time. Last update was at 23/10/2014 14:00:24

2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

imi corectez greseala,cum zicea si userul calin gherman bioluminiscenta in marea neagra e produsa de dinoflagelate nu de sporozoare cum ziceam eu dar ,dinoflagelatele ,sporozoarele,cianobacteriile ,diatomitele ,etc sunt incadrate in regnul chromista si se numesc organisme cromobionte,noctiluca scintillans este dinoflagelata raspunzatoare de bioluminiscenta la noi si nu este parazita
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vezi ca tastatura franceza are punct. Si e cam... in acelasi loc ca de obicei Daca nu dai de el, ia-le pe toate la incercare. Apoi fa un gogoloi mare cu marker-ul negru incat sa dai de el data viitoare. Nu de alta, dar ne ranesti retina cu zidul de text si propozitii nedelimitate

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
bamse_il
Member
[Avatar]

Joined: 03/05/2009 11:09:25
Messages: 130
Location: Piata Gorjului/Sector6/Bucuresti
IP:
Offline

Cauta asta "KeyTweak" si pui punctul unde vrea muschiu' tau, inclusiv in locul enter-ului
[Email] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

mai nou ,intr o clasificare mai buna a regnului animal s a stabilit ca cromobiontele sa intre intr un regn separat astfel ca diatomitele si cyanobacteria nu sunt nici bacterii nici alge ,sunt cromobionte,daca nu crezi pentru ca am un scris dubios uite informatii aicea http://ecomareaneagra.wordpress.com/ecosistemul/chromista/



No, hop asa...aici faci o greseala. Adica nu neaparat o greseala, dar te incurci in taxonomie, chestiune care este domeniul meu. In taxonomie exista 4 sisteme de clasificare a organismelor vii.
1. Clasificarea lineana, gandita de Carl von Linneus, zoolog suedez. In aceasta clasificare, unitatea de baza este taxonul. Aceasta clasificare se realizeaza prin analiza unui numar mare de caractere fenotipice. Tot ce am scris eu mai sus despre ce sunt unele si ce sunt altele sunt date de ultima ora luate din sistematica lineeana.
2. Clasificarea numerica, e de fapt cea lineeana, transpusa in practica de un program de computer. Practic analizeaza aceleasi caractere fenotipice, dar exclude judecata umana.
3. Clasificarea cladistica sau filogenetica. Analizeaza originea si evolutia speciei. Unitatea de incadrare este clada. Cromobionta nu este un taxon...este o clada. Da, este la moda in prezent aceasta sistematica, dar nici Codul international de nomenclatura zoologica si nici cercetatorii n-o agreeaza foarte tare ptr ca este greoaie, nu e realizata pentru toate organismele vii, este mai comoda taxonomia lineeana si adesea cladistica intrepatrunde si complica sistematica lineeana, asa cum e cazul si aici, cu diferentierea unor alge albastre si/sau bacterii si resistematizarea lor in alta unitate...Cromobionta. Desi au un stramos comun, cianobacteriile si diatomeele au evoluat mult si diferit in timp, astfel ca in prezent sunt destul de indepartate unele de altele...
4. Sistematica moleculara, analizeaza constitutia genomica a organismelor vii. Probabil va fi viitorul clasificarii, desi deja sunt elaborate alte metodologii care analizeaza tot felul de criterii
...in fine, e mai putin important ce e.

Stiam ca ai computer cu tastatura franceza, dar nu stiu daca tu ai vazut ca fraza ta era inaintea si dupa o poza mare, astfel incat nu intelegeam ce si cum...glumitele bascalioase ale tale cu bacul si limba romana le trec cu vederea ...probabil varsta e de vina, daca zici tu ca esti atat de aproape de bac iar amintirile-ti sunt atat de recente. Insa, cum spuneau ceilalti colegi...problema ta are deja ceva vechime, suficienta ptr a fi rezolvata si a ne da informatia intr-o forma mai inteligibila.



This message was edited 1 time. Last update was at 23/10/2014 21:04:20


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

corect.nu indraznesc sa contrazic un profesor de biologie ca dumneavoastra.in acvaristica marina ne lovim mereu de problema taxonomiei pentru ca intr un acvariu marin traiesc multe cromobionte gen cyanobacter,diatomite,foraminiferi etc,multi nu stiu ce fel de vietati sunt astea si nu ii intereseaza,numesc cyano , ,,brown/red slime,, altii o numesc bacterie pentru ca in denumirea ei este inclus cuvantul bacterie iar altii o numesc alga bruna pentru ca e fotosintetica ,produce oxigen,moare daca stingi lumina 3 zile in acvariu, samd deaceea eu prefer denumirea de cromobionte ,nu sunt nici alge,nici bacterii si nici ciuperci conform clasificarii filogenetice.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

2smokes wrote:corect.nu indraznesc sa contrazic un profesor de biologie ca dumneavoastra.in acvaristica marina ne lovim mereu de problema taxonomiei pentru ca intr un acvariu marin traiesc multe cromobionte gen cyanobacter,diatomite,foraminiferi etc,multi nu stiu ce fel de vietati sunt astea si nu ii intereseaza,numesc cyano , ,,brown/red slime,, altii o numesc bacterie pentru ca in denumirea ei este inclus cuvantul bacterie iar altii o numesc alga bruna pentru ca e fotosintetica ,produce oxigen,moare daca stingi lumina 3 zile in acvariu, samd deaceea eu prefer denumirea de cromobionte ,nu sunt nici alge,nici bacterii si nici ciuperci conform clasificarii filogenetice.


Ai facut-o praf si de data asta, in acelasi stil bolovanos care te caracterizeaza de cand ai venit pe forum.
Pur si simplu este o lipsa de respect pentru colegii de forum si pentru tine insuti modul tau de exprimare.

O zi buna,
Dragos
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

Nu stiu unde ai vazut ca am eu lipsa de repect.Vorbeam serios cand am zis ca nu ma contrazic cu un domn profesor de biologie, nu era vre un sarcasm de prost gust,mi am dat seama de la inceput ca domnul calin gherman e profesor de biologie ca daca era un simplu acvarist nu avea cum sa stie atatea si sa mi demonstreze unde am gresit.Eu cel putin daca fac o greseala recunosc .

This message was edited 2 times. Last update was at 24/10/2014 09:05:56

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un om care se respecta pe sine si pe ceilalti incearca sa vorbeasca si sa scrie corect gramatical, ceea ce tu nu faci.
A avea un minim de educatie si cultura pentru mine este tot o forma de respect.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kirucd wrote:Un om care se respecta pe sine si pe ceilalti incearca sa vorbeasca si sa scrie corect gramatical, ceea ce tu nu faci.
A avea un minim de educatie si cultura pentru mine este tot o forma de respect.


+1

2smokes, sa dai vina pe tastatura pentru felul in care scrii arata nu doar lipsa de respect, cat si o lene crunta in a remedia situatia.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/10/2014 14:00:10


um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Nu e recomandabil sa pui pozi din Marea Neagra, cel putin nu din cei care stau pe alge si te pisca de piele. Cel mai probabil acei pozi sunt isopozi, si inca unii dintr-un soi care ataca. In spatiul inchis al unui acvariu pot face ravagii.

De ce ar vrea cineva sa contamineze un acvariu marin tropical in care toarna atati bani cu tot felul de organisme dubioase din Marea Neagra (care e o mare inschisa, cu apa de clima temperata, cu o salinitate mult mai mica decat in ocean, plina de bacterii de provenienta "colonica") este dincolo de puterea mea de intelegere.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Nevertebrate si macroalge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com