[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
CORALI REZISTENTI  XML
Forum Index » Corali
Author Message
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

Completez lista cu corali rezistenti cu duncan coral(duncanopsamia) .Este un coral lps foarte rezistent (asemanator ca si rezistenta cu caulastrea furcata) ,are nevoie de lumina mai slaba ca de altfel toti coralii LPS .Sunt mai multe specii de duncanopsamia unele cu capetele mai mici altele cu capetele uriase,toti sunt la fel de rezistenti.Avantajul unui astfel de coral e ca poate fi hranit foarte usor ,iar daca este hranit bine creste foarte repede,dintr un frag cu un singur capat poate creste o colonie foarte repede.Este coralul care poate fi hranit cu cele mai mari bucati de hrana comparativ cu alti corali,uneori poate chiar sa manance pesti mai mici ,se comporta ca o anemona.Are totusi si un punct sensibil ,este susceptibil la o infectie bacteriana maro daca este ranit,spre exemplu cand este fraguit,infectia poate fi tratata usor cu baie de iod lugol,mie in acvariu mi a murit duncan coralul din cauza infectiei bacteriene de mai sus,iar cand am inceput eu sa l tratez,desi tratamentul este eficient,a fost prea tarziu.Pentru un incepator este coralul potrivit ,rezistent,creste repede si mare ca volum,este de asemenea si un coral pasnic care nu trimite tentacule prin acvariu cum fac alti LPS gen acantastrea,sa omoare alti corali.Acum cativa ani era un coral extrem de scump dar in ultimul timp datorita rapiditatii cresterii cand este hranit pretul i a scazut mult ,eu cumparasem un cap ,platind doar 40 de lei
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

Si ar mai fi cazul sa introduc in lista si coralii ciuperca ricordea florida , ricordea yuma si rhodactis.Am pus ciupercile discosoma pe locul 2 in clasamentul meu cu cei mai rezistenti corali iar ricordea este tot un coral in genul discosomelor si rhodactisurilor. ricordea yuma

This message was edited 1 time. Last update was at 24/10/2014 07:29:56

 
Forum Index » Corali
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com