[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Marine aquarium 100x65x55  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Mai, stiu ca este un peste sensibil care nu sta pe toate gardurile, am citit si vizualizat filmulete cu si despre el si totusi in sinea mea am zis ca se descurca in bazin la mine. Curenti i-am facut, ascunzisuri avea cate vroia, nu a fost stresat/batut/ pus la colt de nimeni....Aclimatizare a fost facuta timp de 1 ora, a venit intr-o apa cu salinitate ok de 1027...Nu trebuia decat sa manance.
Sunt absolut de acord cu tot ce ati zis voi mai sus legat de cerintele acestui peste dar eu tot cred ca daca manca, si am o vaga impresie ca nu manca nici inainte sa ajunga la mine nu avea nici o problema.

Asa ca, ca si concluzie, nu acum, dar nu va fii singurul Achilles cumparat de mine. O sa mai incerc dar o sa vreau sa il vad cum mananca intr-un bazin si bineinteles intr-un bazin cu salinitate normala nu tinuta jos.

PS: Si legat de intrebarea pe care am primit-o acasa: "Cat a mai costat si pestele asta?!?!?!" Raspunsul meu a venit promt: 80 lei...Asa ca nu stiu unde gasiti voi pesti cu 200 ron dar sa stiti ca sunt cam scumpi...

This message was edited 1 time. Last update was at 18/06/2017 20:40:20

[Email]
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

Poi aia rari si fitosi pot sa ajunga la 200 roni, da noi nu ne permitem de aia, plus ca aia se vand doar in vest .
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Eu am vazut un pattern: pestii foarte tineri sunt mult mai ieftini decat exemplarele mature.
Mie personal mi se pare dezirabil sa cumperi un pestisor de mic si sa ti-l cresti singur.

Desigur, la unele specii se recomanda achizitionarea exemplarelor de o anumita dimensiune din considerente de survavibilitate, fie exemplare juvenile, fie adulte. Acolo, pe cat posibil, se recomanda urmarea acelor sfaturi.

[Thumb - 20170521_160324.jpg]

[Thumb - 20170521_150449.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 19/06/2017 00:45:44


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Da asa e si mie mi-ar place sa vad pestele crescand la mine in bazin, ba mai mult ar creste atat cat i-ar permite dimensiunile bazinului.
In schimb cred ca cu cat sunt mai mici cu atat acomodarea la mancarea pe care le-o dam noi este mai grea.
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imi pare rau de ciortanu' ala care a mierlit-o... sunt convins ca ai facut tot ce se putea pentru el.
Pe de alta parte, stim cu totii ca unii pesti sunt "o loterie". Tinand cont de specificul acvaristicii marine de la noi, as zice ca loteria este d-aia ruseasca.
Daca-ti place pestele si-l vrei, nu te lasa dezamagit si mai trage inca un bilet. Poate ca e un bilet "norocos" de data asta.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/06/2017 07:23:04


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

CatalinBarbu wrote:
In schimb cred ca cu cat sunt mai mici cu atat acomodarea la mancarea pe care le-o dam noi este mai grea.


Nu e intotdeauna adevarat:

Regal Angelfish (Pygoplites diacanthus)
The key to success with regal angelfish is starting with a healthy specimen. Unhealthy fish rarely recover in captivity. Juvenile specimens, in the range of 7 to 10 cm (3 to 4 inches), are ideal because they acclimate more easily than adult fish and they're sturdier than smaller fish. Tiny regals, as seen in recent imports from Fiji, can be difficult to feed and tend to be shyer than larger individuals. The high metabolism and low fat reserves in very small fish leaves no margin for error while acclimating to life in captivity. Even a short period of starvation can result in death. Large regal angels are also a bad bet. They don't ship well and generally have a more difficult time adjusting to prepared foods.
http://www.advancedaquarist.com/2002/8/fish

Harlequin Tuskfish (Choerodon fasciatus)
When shopping for a Harlequin Tuskfish, make sure it has clear clean fins and is actively moving about the aquarium in search of food. Be sure to see it eat! A Harlequin Tusk always has room for one more bite of food! Specimens between three and five inches are the ideal size. Tusks less than two-inches in length are fragile. They have a high metabolism and insufficient reserves of fat to withstand a period of prolonged starvation. Tusks larger than five inches don’t ship as well and often have a harder time acclimating to captivity. I also recommend spending the extra money and purchasing Harlequin Tuskfish that originate from Australia. It may have something to do with the way they're captured, shipped or handled, but Australian Tuskfish have exhibited better survivability than specimens originating from Indonesia and the Philippines, especially the smaller tusks!
http://www.advancedaquarist.com/2003/3/fish

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Mitzi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 02/05/2014 22:13:56
Messages: 375
Location: Ploiesti/Bologna
IP:
Offline

Imi pare rau de al tau Acanthurus Achilles. Si mie imi place foarte mult acest peste pe care sper ca in viitor sa-l am si eu. L-am vazut pe viu la acvariul de la Genova si este superb.
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Sa zicem ca am trecut peste pierdere...
Acum trebuie sa acopar gaurile si sa merg mai departe.
Cum zicea si Koala, pana la sfarsitul anului mai trag un loz...poate e castigator
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Bafta cu urmatorul!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salutare,

A incercat cineva in acvariile marine Purigen de la Seachem?
Sunt tentat sa iau si nu stiu cum se comporta si ce treaba face...ma incanta in primul rand ca e regenerabil ( adica se curata in clor si e ca nou ...
[Email]
petre florentin
Member
[Avatar]

Joined: 10/04/2014 09:20:23
Messages: 214
Location: bucuresti
IP:
Offline

Sal,am avut eu,nu am sesizat nici un efect benefic.
Asa este se curata cu clor.
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

petre florentin wrote:Sal,am avut eu,nu am sesizat nici un efect benefic.
Asa este se curata cu clor.


Citeam ReefCentral ca oamenii care l-au folosit nu mai foloseau carbunele. Si ca practic purigenul nu reduce direct nitritul si nitratul ci absoarbe carbonul organic dizolvat înainte de a intra în ciclul azotului...
[Email]
petre florentin
Member
[Avatar]

Joined: 10/04/2014 09:20:23
Messages: 214
Location: bucuresti
IP:
Offline

Posibil, nu te contrazic,daca ai drum prin bucuresti iti donez 500ml,nu am timp de curier sau autocar.
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

petre florentin wrote:Posibil, nu te contrazic,daca ai drum prin bucuresti iti donez 500ml,nu am timp de curier sau autocar.


Merci de intentie, dar nu cred ca mai ajung curand. Eu vroiam mai mult sa inteleg ce face si cum face intr-un bazin de apa sarata...
Tu la ce cantitate de apa ai folosit cei 500ml de Purigen?
[Email]
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

CatalinBarbu wrote:Salutare,

A incercat cineva in acvariile marine Purigen de la Seachem?
Sunt tentat sa iau si nu stiu cum se comporta si ce treaba face...ma incanta in primul rand ca e regenerabil ( adica se curata in clor si e ca nou ...


Eu folosesc Purigen; l-am folosit initial cu un debit mai scazut insa am vazut rezultate foarte bune cand l-am mutat intr-un flitru intern Tunze 3162 (800lph). N-am incercat sa-l regenerez; pt ca nu folosesc mult il pot inlocui. Trebuie mentinut umed, daca apuca si se usuca nu mai functioneaza.
petre florentin
Member
[Avatar]

Joined: 10/04/2014 09:20:23
Messages: 214
Location: bucuresti
IP:
Offline

Pai 700l de apa.
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Un filmulet din seara asta facut cu telefonul pe lumina preponderent alba...

[Email]
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

Hm....ce de panselute ai fain!
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Zsido wrote:Hm....ce de panselute ai fain!


Da da...si toporasi
[Email]
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

foarte frumos si colorat , imi plac mult pesti
Felicitari smilie



 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com