[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
buna ziua de data asta  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
AlexD
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/08/2014 21:53:06
Messages: 41
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am venit si eu sa prezint un pic acvariul meu...

Dimensiune (Lxlxh cm) si volum bazin: 65x29.5x40 - 73 litri


Hardware (aparatura iluminare, filtrare, incalzire s.a.m.d.):


Tub neon 18w/830-2 buc (capac improvizat dintro lampa FIPAD 4x18 sectionata pe jumate ), filtru intern 700l/h


Elemente de decor (substrat, elemente de hardscape si altele):


Acvariul este impartit in doua jumatate cu nisip si jumatate cu pietris, la care am adaugat pietri mai mari de rau


Flora si fauna:

Pesti
-xifo maturi 2 perechi
-moly maturi 1 pereche
-neoni 6 bucati
-sanitar 1 buc
-Siamese Algae Eater
-pui de xifo si moly
-melci military helmet 3 buc

Plante folosite
-lilaeopsis
-Anubias barteri var. nana
-Cardamine lyrata
-Echinodorus palaefolius var. latifolius
-Echinodorus tenellus
-Ludwigia 'Rubin'
-cabomba aquatica

Acvariu fara CO2

[Thumb - IMG_2568.JPG]

This message was edited 3 times. Last update was at 30/08/2014 12:55:07


Toata viata invatam..ca.. Viata e scurta... Gustul e lung.. ;)
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

In primul rand, ii trebuie o tunsoare
Plantele care ajung sa creasca la suprafata, le vor umbri pe cele de sub ele. Iar tu nici nu ai o lumina foarte puternica.

Un alt sfat e sa confectionezi macar o bomba pentru co2.
Dar pana atunci apuca-te sa adaugi niste EasyLife Easycarbo (poti sa adaugi si dupa ce faci bomba).

Iar dupa asta, putem vorbi si de o usoara fertilizare lichida, dar la timpul ei

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
AlexD
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/08/2014 21:53:06
Messages: 41
Location: Sibiu
IP:
Offline

Asa omule.. alta viata cand cine iti da sfaturi de asta aveam nevoie nu ti-ar fi rusine sa scoti limba ce oameni.. daca eram indian era jale modele de bomba CO2 se pot fura ceva ideei de pe forum??? si la ce sectiune... o sa fac tot posibilul sa iau ce mi-a prescris doctorul EasyCarbo oare se de pe reteta?.tundere masiva pe scalp daca se poate. am auzit de pastile de CO2 se conecteaza la furtunul de aer poate zic prosti nu am avut timp sa ma documentez ..promit ca vin cu lectia invatata
Stiu ca e nebunie in acvariu dar incerc sa il aduc pe drumul cel bun, adica tot inainte nu
O intrebare domnu daca o sa folosesc prescriptia asta inseamna ca o sa creasca si mai repede automat mai multa grija.. dar intradevar mai sanatoase plantele.. si cred ca nu deranjeaza ca am filtru intern nu nu ma incadrez la altul..

Toata viata invatam..ca.. Viata e scurta... Gustul e lung.. ;)
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Gasesti "retete" de bomba la "Atelier".
Pastile de co2 n-am folosit, dar nu am incredere in ele...as merge pe bomba clasica.

De asemenea, tunderea e cam obligatorie

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
AlexD
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/08/2014 21:53:06
Messages: 41
Location: Sibiu
IP:
Offline

Bun asa am inteles sa traiti..sa facut lumina in sat ....am tuns plantele zic eu ca bine daca mai trebe mai tundem..momentan nu am finante de nici o culuoare dar o sa vina si cumpar fertilizantul..am gasit formula de bomba chiar pe forum superba bicarbonat si sare de lamaie cine ar fi crezut la bomba trebuie in acvariu si un difuzor asai.. ca numarator de bule si clapeta de sens am vazut ca trebuie... incep si eu sa pricep tot mai mult..si ce mult imi place e o boala molipsitoare care te prinde. trebe sa ai un pic de ambitie si sa ai cu ce
[Thumb - 20140831_221859.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 31/08/2014 21:43:28


Toata viata invatam..ca.. Viata e scurta... Gustul e lung.. ;)
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eu as tunde mai tare
Da, la bomba ai nevoie si de un difuzor. Gasesti difuzoare no-name mai ieftine in petshopurile online.

Te poti descurca si cu un buget mai redus
Le faci pe toate in timp.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2853
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Da ,arata mai bine acum, in timp iti faci mana iti gasesti un stil care iti place si cand e pasiune vine si restul
[Email]
AlexD
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/08/2014 21:53:06
Messages: 41
Location: Sibiu
IP:
Offline

Multumesc frumos de sprijin baieti..si mai ales multumesc stefanp ca ai rabdare cu mine o sa incerc sa mai tund un pic gasesc eu de unde pai oricum pe net o sa caut ce trebuie pt bomba :difuzor etc ,in magazine nu prea au si oricum e scumpe dincolo era mai ieftin va trebui sa cumpar o foarfeca calumea pt acvariu sa intru si eu in randul acvaristilor cu gradini

This message was edited 1 time. Last update was at 01/09/2014 20:59:26


Toata viata invatam..ca.. Viata e scurta... Gustul e lung.. ;)
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Uite un exemplu de difuzor: http://www.nevertebrate.ro/Difuzor-ceramic-de-colt-1-cm

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
AlexD
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/08/2014 21:53:06
Messages: 41
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am vazut se gasesc pestet tot am gasit si la 14 lei dar am gasit pe un site alt aspect

Dimensiuni ale pastilei ?i aplic?ri:

1.5 cm – pentru bazine pân? la 40 cm lungime;
1.7 cm – pentru bazine pân? la 60 cm lungime;
2.5 cm – pentru bazine pân? la 90 cm lungime;
3.5 cm – pentru bazine pân? la 120 cm lungime;
5.0 cm – pentru bazine pân? la 180 cm lungime.

eu am de 60 cm deci la mine e de 1.7 cm... ma gandeam eu ca trebe sa fie ceva luat in functie de raport per volum sau ceva sa fie echilibrat

si mai zicea cu cat il pui mai jos in acvariu cu atat e mai bine, se dizolva mai usor si e mai eficient... asa e oare

azi am avut noroc si am procrurat prescriptia medicului easylife easy carboo.. super incepe distractia am mai vazut pe net set de foarfeca si pensete cand vin bani fac comanda... parca deabea astept ...sti cum sunt copii aia mici nu :tati tati cad vin jucariile

Toata viata invatam..ca.. Viata e scurta... Gustul e lung.. ;)
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

AlexD wrote:
si mai zicea cu cat il pui mai jos in acvariu cu atat e mai bine, se dizolva mai usor si e mai eficient... asa e oare


Da, pentru ca daca bula sta mai mult timp in contacta cu apa pana se sparge la suprafata, cu atat mai bine se dizolva in apa.



AlexD wrote:sti cum sunt copii aia mici nu :tati tati cad vin jucariile


Asa suntem toti

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
AlexD
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/08/2014 21:53:06
Messages: 41
Location: Sibiu
IP:
Offline

uite si acvariu dupa o noua tunsoare partea dreapta cred ca la aia te refereai a inceput sa se gaureasca frunze de ludwigia rubin sau rosa si nu stiu de ce?? omuleti verzi acum e mai aerisit acvariu.... continuam cu easy carbo am considerat ca 2ml pe zi e suficient
[Thumb - IMG_2587.JPG]


Toata viata invatam..ca.. Viata e scurta... Gustul e lung.. ;)
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Tu parca nu fertilizezi cu nimic.
S-ar putea sa fie o lipsa de potasiu.

Eu as zice sa incepi o fertilizare cu JBL Ferropol si JBL Ferropol24, un fertilizant cu microelemente dar care contine si potasiu.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
AlexD
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/08/2014 21:53:06
Messages: 41
Location: Sibiu
IP:
Offline

scuzati de pauza... dar fiecare cum poate a inceput sa se cunoasca cresterea plantelor dar a aparut si o problema cu asta... alge pe plantele de gazon stiu ca trebe timp si rabdare dar nu am tot timpul timp.. e oare suficienta lumina 36w mai trebe pusa in plus e prea multa.. sa schimb plantele setupul..cam asta ma bate capul nici nu stiu ce sa fac... o sa mai astept sa vedem ce o sa iasa.. am crescut de la 2ml la 2.5 ml easy carbo...

Toata viata invatam..ca.. Viata e scurta... Gustul e lung.. ;)
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Prea multa lumina nu-i.
Pune o poza sa vedem ce e acolo.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
AlexD
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/08/2014 21:53:06
Messages: 41
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am fost duminica la o plimbare cu familia pa Curmatura si am gasit niste pietre interesante ma bate gandul sa fac pe viitor o modificare... uitati poze cu dezastru din 1900 toamna ...apropo lumina care o am e calda ma gandeam sa mai adaug si un tub cu lumina rece.. acum caut pe net tabla pt a face un reflector sa incapa toate trei..nu stiu cum sa caut are o denumire anume?? Si ce ziceti e buna ideea cu lumina dar cu.modificatul setapului
[Thumb - 20140928_123246.jpg]


Toata viata invatam..ca.. Viata e scurta... Gustul e lung.. ;)
[Yahoo!]
AlexD
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/08/2014 21:53:06
Messages: 41
Location: Sibiu
IP:
Offline

Dupa ce ca nu face poze calumea le mai face si mari..telemobilu asta
[Thumb - 20140928_123253.jpg]


Toata viata invatam..ca.. Viata e scurta... Gustul e lung.. ;)
[Yahoo!]
AlexD
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/08/2014 21:53:06
Messages: 41
Location: Sibiu
IP:
Offline

poze mai clare
[Thumb - IMG_2750.JPG]


Toata viata invatam..ca.. Viata e scurta... Gustul e lung.. ;)
[Yahoo!]
AlexD
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/08/2014 21:53:06
Messages: 41
Location: Sibiu
IP:
Offline

stiu domnilor ca la mine e ca la nebuni.. dar nu imi pot permite un filtru extern trebuie sa ma descurc cu ce am incerc sa fac si eu ce pot..ma gandesc ce or zice alti : daca nu ai cu ce de ce te-ai mai apucat.. sau na ceva de genu... pt simplu fapt ca pot e o placere sa urmaresc tot ce se misca in acvariu.. si fac cum pot si eu sa intretin... apropo au venit jucariile sunt marfa rau (set foarfeca si pensete)
[Thumb - IMG_2751.JPG]


Toata viata invatam..ca.. Viata e scurta... Gustul e lung.. ;)
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Vad niste cyanobacterie (blue-green algae), fuzz, GDA.
Acvariul imi pare cu multa incarcare biologica...

Incearca sa rezolbi intai problema asta.
Mai adauga un filtru...eventual un hang-on, chinezesc, e mai ieftin.
Schimburi mai mari de apa (cat faci acum?), o sifonare de substrat.

Si curata din plantele afectate grav.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com