[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Praf marmura 0-3mm  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

Salut
Va rog sfatuiti-ma cum trebuie sa procedez cu " spalatul " prafului de marmura .
Ce am facut : am pus in 3 recipiente de cate 10 litri jumatate cantitate praf marmura jumatate apa ... Stau si ma uit la cele trei recipiente de ceva timp aprox 1 ora si nu se limpezeste deloc apa , inainte am incercat sa-l spal insa atunci cand vars apa murdara , se varsa cu tot cu praful de marmura .
Ce ma sfatuiti ?
Credeti ca se limpezeste pana la urma ?
Sa ma risc sa-l pun in acvariu ( 200 litri ) si sa dau drumu la filtre se limpezeste oare ?!! Filtrele au de suferit ? O sa fie unul extern debit 1400 litri/h si unul intern de 800 litri/h
Sau ....!?!

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Eu nu prea inteleg la ce vrei sa folosesti marmura pisata !? Probabil e uzual pentru africani , na ca la astia nu ma pricep , fenomenul de albire a apei apare si la marine cand folosesti ca adaus la anumite substraturi (vezi nisipul viu care nu se spala )dar pana a doua zi e limpede apa
[Email]
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

substrat acvariu cichlide ...

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Daca iti intra in filtrul extern la rotor nu o sa fie de bine , eu nu as folosi asa ceva in acvariu , cauta un nisip de granulatia mai mare
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

da dar totusi am inteles ca praful de marmura este cel mai ok pt ciclide ..

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Ar159 wrote:substrat acvariu cichlide ...

Mai intreb odata cichlidae africane -la astea mai merge, ca la cele americane in nici un caz , la partea cu depunerea -eu intr-o perioada am folosit la marin si un filtru extern chiar si cand am adaugat substrat - in doua cazuri si filtrul extern nu a avut nimic , pe de alta parte totusi as spune ca macar de cateva ori sa-l speli asa se duc particulele foarte fine si raman din cele mai grosiere . Stii pe vremuri cand nu se gaseau tot felul de substraturi de-a gata foloseam nisip de rau pe care il puneam intr-o galeata mare intr-un strat de ~7-10 cm pe care il agitam sub jet de apa cu mana pana se umplea galeata iar apa murdara se golea la canal pana la nisip , procedeul se relua de atatea ori pana apa de deasupra nisipului agitat ramanea curata - asta insemna cam 100/110 spalaturi =aveai de lucru ceva pana faceai de un acvariu, oarecum asemanator ai putea face ca sa mai scapi de suspensia albicioasa macar partial. Dar chiar si pentru africane eu as folosi aragonit sau calcit pe care le gasesti la magazinele pentru marine nu stiu care ar fi diferenta la pret probabil ca conteaza ... spor
[Email]
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Vreau si eu niste spartura de marmura, dar nu stiu unde gasesc si cat costa.

@ocean
E buna pt a creste duritatea apei. Eu am duritate 3 si am nevoie de duritate peste 7 pt ciclide africane. Marmura, anumite pietre si scoicile sunt bune pt cresterea duritati.

0771 496 835 Lucian
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

In DeDeMan gasesti praf de marmura 0-3mm - sac de 40kg - 23 lei , dar nu stiu ce sa zic momentan zic ca nu este ok .. mi astept o zi si revin cu detalii


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

Salut

Apa din recipient nu s-a limpezit .. dupa aprox 12 ore
intredevar pretul este super ok dar cred ca procedura de spalare este una gen " chinezul nebun " -- cernut prin sita fina sa iasa tot ce este granulatie 0,1 - 02 .... dupa care ce ramane daca ramane ceva ... spalat si abia dupa aceea cred ca apa o sa fie ok

Daca mai are cineva alte ideei sau sfaturi .. sunt bine-venite !

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Ar159 wrote:In DeDeMan gasesti praf de marmura 0-3mm - sac de 40kg - 23 lei , dar nu stiu ce sa zic momentan zic ca nu este ok .. mi astept o zi si revin cu detalii



Multumesc.

0771 496 835 Lucian
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

kazaku wrote:Vreau si eu niste spartura de marmura, dar nu stiu unde gasesc si cat costa.

@ocean
E buna pt a creste duritatea apei. Eu am duritate 3 si am nevoie de duritate peste 7 pt ciclide africane. Marmura, anumite pietre si scoicile sunt bune pt cresterea duritati.

Bine atunci hai sa facem schimb ca la mine e peste 7 duritatea , ori cum eu sunt fan cichilde sudamericane ar fi buna rocada . De partea cu cresterea duritatii crede-ma ca stiu doar ca tot nu as folosi marmura pisata ca si substrat, in opinia mea orice substrat colorat excesiv- inclusiv alb prea puternic (care in timp oricum nu va ramane asa) da un aspect artificial , fals , culorile neutre sunt mult mai apropiate de natural , duritatea o poti creste (cum spuneai) si cu roci provenite din recifele coraliere sau nisip din corali sau aragonit ...
un acvariu de-al meu marin in care substratul e aragonit
[Thumb - 1406718735014.jpg]

[Email]
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Pai ce schimb sa facem? Nu cred ca am nimic care sa te intereseze. Eu ziceam ca vreau spartura de marmura sa bag intr-un filtru intern, sau marmura de 3mm sa bag sub nisip. As vrea eu roci, dar nu imi permit.

0771 496 835 Lucian
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Era o gluma legat de schimb la modul figurativ : eu am apa dura si imi plac cichlidele sudamericane / tu ai apa mai moale si iti plac cele africane . Numai bine
[Email]
boogy.bogdan
Junior member

Joined: 24/11/2013 01:10:37
Messages: 29
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna seara,
Aceasi problema cu praful de marmura o am si eu
Mi-am cumparat un scac de 40kg din dedeman (23 lei) si cand m-am apucat sa o spal am realizat ca va fi o munca foarte grea.
Dupa ce am stat mai mult de o ora incercat sa scot apa lipede din fraful de marmura, m-am gandit sa o spal doar in 2-3 ape si sa o pun asa in acvariu. Dupa ce am pus marmura in acvariu, l-am umplut si l-am lasat asa pana a 2, adik ieri, azi am schimbat apa iar si daca nu agit deloc nisipul, apa ramane lipede dar daca ma apuc si misc ceva prin acvariu se a;beste imediat apa
Acum nu stiu ce sa fac sa mai fac cateva schimburi de apa sau sa scot toata marmura din acvariu si sa trec pe nisip normal.

(am un acvariu de 350l care incerc sa il pregatesc pentru ciclide africane si din pacate nu am pietre calcaroase)
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

@Boogy.Bogdan

Pune nisip alb sau normal in acvariu, cand dai o fuga la mare ia o punga de scoici din alea mai mici si le bagi intr-un sertar in filtru si ai rezolvat-o cu duritatea. Ori alta carianta e sa iei cateva kg de piatra de marmura si bagi in acvariu, sunt albe si le poti ingropa in nisip, sau spartura de marmura. Eu am cules de la praktiker din amenajarile alea de gradina vreo 2kg de pietre de marmura si le-am bagat intr-un filtru resun si am bagat si vreo 5 scoici. Pana sa fac treaba asta aveam duritate 3, acum a ajuns la 6 si sper sa mai urce. Daca nu mai urca, mai ies la cules

0771 496 835 Lucian
boogy.bogdan
Junior member

Joined: 24/11/2013 01:10:37
Messages: 29
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ms de sfat.... o sa mai fac maine un schimb de apa si daca incepe sa se lipezeazca poate o pastrez ca arata frumos marmura chiar daca nu este chiar asa de natural... daca nu, o sa cumpar un sac de nisip
cristian1223
Junior member

Joined: 24/02/2014 20:06:00
Messages: 10
Location: Bucuresti ,sectorul 2
IP:
Offline

Salut!Eu as proceda astfel,as pune praful de marmura intr-o plasa (sau perdea) si as turna apa pe plasa..asa este mai eficient!
boogy.bogdan
Junior member

Joined: 24/11/2013 01:10:37
Messages: 29
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tocmai mi-ai dat o idee cu plasa.
Mai am acasa ceva plasa de tantari, am sa incerc sa o pun in 2 si sa fac cum ai zis u, va fi o munca destul de migaloasa tinand cont ca trebuie sa scot toata spartura de marmura din acvariu si sa o cern sub jetul de apa
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Era buna si ideea mea cu ciuru. Pun pariu ca se gaseste in obor sau in alte piete.

0771 496 835 Lucian
cristian1223
Junior member

Joined: 24/02/2014 20:06:00
Messages: 10
Location: Bucuresti ,sectorul 2
IP:
Offline

Inca o ideea,pentru cei cu ciclide africane ,puteti folosi apa de fantana are o duritate foarte mare,daca pui apa la fiert intru vas,pe fundul lui se lasa un strat de calcar de cel putin 0,5 cm
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com