[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reproducerea oviparilor  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Aspiuxxx
Unripe member

Joined: 07/08/2014 00:06:27
Messages: 3
IP:
Offline

Care vi se par speciile de ovipari cel mai usor de reprodus? Ma refer in special la conditiile necesare pt depunerea icrelor si alimentatia alevinilo...
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Salut.Dupa parerea mea speciile de ciclide din lacul malawi sunt cel mai simplu de reprodus.Conditiile ar fi acvariu mare,o apa cu ph trecut de 7 si hrana buna.
Aspiuxxx
Unripe member

Joined: 07/08/2014 00:06:27
Messages: 3
IP:
Offline

Hrana pt pui se gaseste in comert?
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Da,binecunoscuta hrana 0,sau mai bine zis 00 pentru alevini.O gasesti la orice magazin de profil.In functie de brand este mai calitativa sau nu.
simpfzoli
Membru de baza

Joined: 05/05/2011 20:05:49
Messages: 458
Location: satu mare
IP:
Offline

mai poti incerca cu multe specii. konconius, zebre, scalari, etc
[WWW] [Yahoo!]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Scalarii nu sunt chiar usor de reprodus!Eu as zice niste danio reiro in locul scalarilor.
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Eu zic anabantidele. Betta, gourami, leri, colisa. Sunt foarte usor de reprodus, au grija de icre, pui....sunt spectaculosi, frumosi mai ales in momentele cu pricina. Puii acepta aproape orice mancare care este pe dimensiunea gurii lor...eu pe astia ii nominalizez.
[Email]
Aspiuxxx
Unripe member

Joined: 07/08/2014 00:06:27
Messages: 3
IP:
Offline

Dar carasii?!
simpfzoli
Membru de baza

Joined: 05/05/2011 20:05:49
Messages: 458
Location: satu mare
IP:
Offline

carasi e greu. eu am incercat dar fara rezultat. si au nevoie si de spatiu......
[WWW] [Yahoo!]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Depinde si de tine ce conditii oferi,ce apa ai.
O specie spectaculoasa mie imi pare si hemichromis lifalili!
Acest ciclid formeaza perechi,iar cand depun ingrijesc atat ponta cat si puii!Plus ca nu sunt atat de agresivi ca alte ciclide africane.Si sunt si usor de reprodus.Poti incerca sa reproduci si corydoras,la mine intr-o apa cu duritate cat casa mi-au scos multe generatii de pui.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ancistrusii mi se par cel mai usor de reprodus.daca au ceva de ascuns cu gura stramta,o vor face.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Daca tot ne-am apucat sa nominalizam fiecare o specie de pesti favorita (pesti ovipari) hai sa sustinem fiecare in parte, cu argumente si dovezi din propria experienta de ce respectivii pesti alesi sunt cei mai usor de reprodus. , Eu am spus anabantidele. betta . colisa , gourami, leri, macropodus. Am sa vorbesc despre betta cu care am avut mai multe rezultate dar nici celelalte specii nu sunt diferite.
1.masculii si femelele de betta sunt usor de recunoscut. nu prea exista dubii in privinta asta.
2. sunt pesti destul de rezistenti, fara nevoi speciale, atat ca hrana cit si in privinta calitatii apei nevoii de aerare....rezista in spatii mici , spatii in care alti pesti n-ar face-o ( nu ma refer la borcane de 1 l ci ma refer la acvarii de mici dimensiun potrivite pt o familie de betta)
3. reproducere usoara,nu trebuie sa facem aproape nimic. decat sa punem o femela si un mascul (maturi) impreuna. uneori si un lighean de 5 l este de ajuns.
4. masculii (dar uneori si femelele) au grija de icre, pui le/ii protejeaza , nu le/ii mananca.
5. icrele nu stiu sa fie atacate ne nici un fel de fungus (lucru care la alte specii se intampla si care de multe ori face ravagii) deci nu este nevoie de interventii cu cine stie ce substante.
6. au un ciclu reproductiv destul de ridicat, cu aproximatie la 30 de zile ii poti pune la depus si te poti astepta la cateva sute de icre , pui.
7. puii mananca aproape orice le intra in gura, infuzori, galbenus de ou, fulgi /granule pisate, hrana vie sau congelata.
8.puii au un ritm de crestere destul de rapid.
9.betta sunt pesti care sunt potriviti incepatorilor in ale reproducerii oviparilor.

Daca mai are cineva ceva de adaugat sa o faca.
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ancistrusii mie mi-au depus/eclozat asa:
-o cana de pamant/lut sau mai multe cu diferite dimensiuni
-schimb de apa---> mai precis pe caldurile astea,am pus apa de o temperatura mai joasa fiind mereu cu ochii pe termometru pentru a nu schimba radical temperatura apei intr-un timp foarte scurt
-luminozitatea data la minim,poate chiar fara neoane intr-un timp mai indelungat(imi permit,am doar substrat,nu si plante )
-niste larve rosii uscate prin congelare( 8 lei 50 de bani tubul 120 ml Bio-Lio -- calitatea a 2-a cred ) din belsug
-rabdare
Ca o capitulare:ascunzisuri 2-3 de diferite marimi,racirea apei prin schimbarea ei sau poate chiar prin lasarea geamului deschis seara si carnitza din belsug(hrana vie nu rezista prea mult cat sa ajunga pt ancistrusi pe fund fiind mancata de ceilalti).The end mai simplu de atat,poate la betta,dar si acolo trebuie precizat ca daca nu e acvariul destul de mare,doar o femela poate fi ucisa de mascul,deci intr-un spatiu relativ mic trebuie 2 femele,care apoi trebuie inlaturate(sunt de parere ca trebuie inlaturate).deci intr-un acvariu comunitar,nu se poate,mai ales daca sunt filtre interne,bulele facute de betta pot fi luate de valtoarea facuta de filtru.
betta - ancistrus ---> 1-1

This message was edited 1 time. Last update was at 08/08/2014 19:26:53


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1773
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

mare grija cu proteina animala la ancistrusi. se pot imbolnavi de bloat si daca nu reactionati la timp le canta popa.
ancistrusii mei s-au impuiat fara sa stiu. m-am intors din concediu si cand am schimbat apa am dat peste nuca de cocos sub care statea masculul din greseala. acolo statea de paza mustaciosul.
apropo de inmultirea oviparilor, intrebarea se refera la depunerea “oolelor“ sau si ridicarea pontelor?

Mama prostilor e mereu gravida!
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

presupun ca la ambele,dar mai mult la "care se inmulteste mai repede si mai facil? "

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com