[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
pui de Lamprologus Brichardi  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Iancu
Member
[Avatar]

Joined: 16/07/2003 13:28:06
Messages: 166
Location: Iasi
IP:
Offline

Am vazut ca, de vreo saptamana , in acvariul meu cu printese de Burundi (Lamprologus brichardi--sper ca nu gresesc) au aparut niste puisori ... Dar am o mare nelamurire: la specia asta , nu ar trebui sa stea in teritoriul parintilor, aproape de cuib, in loc sa umble de capul lor, cum fac ei? Adevarul e ca nu am vazut decat 4, e posibil sa fie mai multi prin "ierburi" Sau e posibil sa nu , daca au dat ancistrusii iama la icre ...
Ideea e ca am nevoie de orice info in legatura cu acest subiect, daca se poate, de la cineva care a avut asa ceva... Nu am gasit nimic cand am dat search....
Mersi anticipat!

Zambeste, maine va fi mai rau.
[Email] [Yahoo!]
bp
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2006 16:17:15
Messages: 71
Location: Bucuresti Giulesti
IP:
Offline

Incearca link-ul acesta. Poate-ti este de ajutor.
http://www.gaas-fish.net/ttopics/1997/l-brichardi.htm

Io
Galerie imagini
[WWW]
Iancu
Member
[Avatar]

Joined: 16/07/2003 13:28:06
Messages: 166
Location: Iasi
IP:
Offline

nu prea ma ajuta, dar mersi oricum... :-)

Zambeste, maine va fi mai rau.
[Email] [Yahoo!]
Iancu
Member
[Avatar]

Joined: 16/07/2003 13:28:06
Messages: 166
Location: Iasi
IP:
Offline

cei 4 au fost 3... :-)
Mi-au ramas 3 puisori, care au crescut marisori deja. astept o noua depunere din partea adultilor ....
In caz ca interesa pe cineva....

Zambeste, maine va fi mai rau.
[Email] [Yahoo!]
aT
Junior member

Joined: 24/12/2001 02:00:00
Messages: 23
Location: Craiova
IP:
Offline

Iancu wrote:Ideea e ca am nevoie de orice info in legatura cu acest subiect, daca se poate, de la cineva care a avut asa ceva... Nu am gasit nimic cand am dat search....Mersi anticipat!


Am avut Neolamprologus brichardi dar in acvariu cu alte ciclide africane (de Malawi mai exact), si si-au aparat foarte bine teritoriul si ulterior ponta. Daca puii erau departe de parinti inseamna ca i-ai observat destul de tarziu, pentru ca sunt foarte buni parinti isi apara violent ponta , chiar in fata unor ciclide mult mai mari. Deci se inmultesc relativ usor.

Teoretic puii cresc alaturi de parinti si raman sa pazeasca impreuna ponta urmatoare, dar in acvariu mai degraba isi cauta un alt loc unde sa depuna singuri, si se formeaza grupuri cu interese diferite. La mine au format la inceput o singura colonie cu 10-15 indivizi (poate si din cauza "competitiei" pe care le-o ofereau celelalte ciclide) si au aparat o singura ponta impreuna. Apoi s-au divizat in grupulete, am incarcat pe net un videoclip cu un astfel de grupulet pe care l-am documentat in acvariul meu in 2002.

[url=http://www.esnips.com/doc/80b58f4b-c9b8-44e4-be00-e905f43a9aa8/brichardi_0002.wmv]image
13.25 Mb, Windows Media 9, 1 mbps , 640x480 pixeli, 25fps, 1m54s[/url]

mult succes!
[Email] [WWW] [Yahoo!] [MSN]
Africanu
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2002 02:50:07
Messages: 218
Location: bucuresti - dr. taberei
IP:
Offline

Din cate imi amintesc eu, brichardi sunt foarte uniti, si isi protejeaza foarte bine puii daca au concurenta in acvariu. E interesant sa vezi ditamai lombardoiul fugarit de 6 brichardi.
Puii sunt destul de bine paziti, si sunt al naibii de rapizi, asa ca nu prea sunt sanse sa aiba probleme. In schimb trebuie sa ai grija daca ai cumva pesti care dau noaptea iama in ei, sau daca ai melci mari in acvariu (care tot nopatea pot sa reduca numarul lor binisor, pare-mi-se).
Btw, o sa tot astepti sa iti creasca, cred ca au cea mai lenta crestere dupa ce se apropie de 1 cm.
[Yahoo!] [MSN]
Iancu
Member
[Avatar]

Joined: 16/07/2003 13:28:06
Messages: 166
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc mult pt informatii.Am ajuns la concluzia ca ancistrusii au dat iama prin icrele lor, sau prin puietul tanar, pe timp de noapte. Am observat cresterea lenta Nu ma deranjeaza, nu ma grabesc :-)

Zambeste, maine va fi mai rau.
[Email] [Yahoo!]
Iancu
Member
[Avatar]

Joined: 16/07/2003 13:28:06
Messages: 166
Location: Iasi
IP:
Offline

Dupa mutarea ancistrusilor in alt acvariu, una din perechi scoate un rand dupa altul de pui. Thanks everybody!

Zambeste, maine va fi mai rau.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com