[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Iluminare leduri DIY - Acvariu Plantat  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

NightOwner wrote:Lucian , m-ai nenorocit ...
de azi dimineata am reusit abia sa schitez un capac cu colturi rotunjite in sketchup
vrei sa spui ca se poate simula si conul de lumina !!??


Si pe mine m-a nenorocit Koala Dupa ce termini proiectul asta o sa ti se para usor


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

asta am facut pana acum,
ramane sa trasez fantele pt aerisire si sa stabilesc diametrul coolerelor laterale .

ce coolere silentioase recomandati si de unde sa le iau ?

image
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

si o lectura interesanta: One Way to Design a Planted Tank LED Light

LE: Si aici:
- http://www.buildmyled.com/xb-series-very-high-output-1/

This message was edited 1 time. Last update was at 05/06/2014 17:28:48



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline



Salut Lucian,

Reiau discutia asta pt ca nici acum nu mi-am vazut visul cu ochii ( lampa diy cu leduri ).
Ce parere ai de acest kit ? merita sa-l cumpar ?

http://www.aliexpress.com/item/DIY-24w-aquarium-lighting-led-system-led-grow-light/1792140689.html?spm=2114.40010208.4.97.eaSabl


Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

daca intre timp ai trecut pe marine poate sa fie buna ea la ceva
LED-uri 15000-20000k - lumina polara rece, rece, rece iar 440-460nm - lumina albastra...

Trebuie sa pleci de la ce ai tu nevoie - cati lumeni. Pentru ca inca nu avem stabilite niste standarde pentru LED-uri si notiunea de lumen nu prea ne este familiara, pleaca de la un calcul la neoane, vezi ca Giesemann gasesti cati lumeni au tuburile lor (http://www.giesemann.de/459,2,T5,.html) si afli cam cati lumeni trebuie sa aiba lampa cu LED-uri. daca vanzatorul nu iti da informatia de intensitate luminoasa o cauti tu - vezi ce led-uri utilizeaza si le cauti pe internet. In exemplul tau ei spun ca utilizeaza Bridgelux...
Eu spre exemplu am la bazinul actual 6 tuburi de 54W => 6x3500lumeni=21.000 lumeni. Ca sa merite consumul la led-uri trebuie sa fie mult mai mic ori eu acum am 6x54W=324W => Randamentul lampilor cu neorn este 21000 lm / 324 W = 64,8 lumeni/W
Din pacate led-urile astea ieftine sunt cam tot pe acolo ~60-70 lumeni/W


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Pai , ca sa-ti fac un refresh , probelma mea este ca nu pot creste HC datorita inaltimii coloanei de apa. 78 cm .
Ma gandeam sa pun niste leduri cu lupa de 60 grade pt o penetrare mai buna dar peste tot unde gasesc grafice de PAR/PUR , masuratorile sunt facute la maxim 55 cm adancime.

Crezi ca am vre-o sansa cu leduri sau ar fi mai indicat sa ma orientez catre HQI ?
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu m-am referita la link-ul dat de tine...
Poti sa te gandesti sa faci doar o bara de led-uri in fata iar in rest tuburi. La unghi ti-ar trebui 30 grade
Am facut un mic calcul: am presupus ca grosimea substratului este egal cu distanta de la marginea sticlei la lampa deci inaltimea la care este lampa fata de substrat este tot 78 cm. Daca avem un led cu unghiul de 30 grade inaltimea unui triungiului de lumina este 78cm. Ca sa aflam baza X=2 x tg 15grd x 78 =~42cm. daca facem acelasi lucru la unghiuri mai mari rezulta 45 grade X=~65cm; 60 grade X=~90cm...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com