[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Au depus scalarii mei!!! :))  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
osmosess
Junior member

Joined: 21/03/2006 22:11:21
Messages: 58
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

puii sunt suficient de mari si nu are rost sa te complici cu ou spirulina si alte minunatii de prafuri. da-le artemia proaspat eclozata . succes
[Yahoo!]
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Revin cu noutati dar si cu intrebari!!!

Puii se pare ca merg bine. Spun se pare pentru ca nu stiu care ar trebui sa fie comportamentul lor. Din ce am observat, inoata cam la 2-3 cm de fundul bazinului iar cand este intuneric se strang toti intr-un colt gramada. Este normal???

Dim motive pe care le-am mai spus in acest post si n celalalt cu acelasi subiect, ii hranesc cu galbenus de ou. Am observat ca pe fundul acvariului s-a adunat ceva mizerie. As vrea sa o aspir dar mi-e frica sa nu trag si puii. Ceva sfaturi??? Indrumari???

Pe unii ii privesc ..., pe altii ii pescuiesc ... Sper sa nu-i incurc vreodata
[Yahoo!]
osmosess
Junior member

Joined: 21/03/2006 22:11:21
Messages: 58
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

dupa cate am observat la ai mei comportamentul e normal. cred ca e ca un sistem defensif. resturile de la ou poti sa le elimini introducand niste melci care le vor consuma cu mare placere, in rest schimburile zilnice de apa
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Lupino wrote:...Am observat ca pe fundul acvariului s-a adunat ceva mizerie. As vrea sa o aspir dar mi-e frica sa nu trag si puii...

... sau poti sa o aspiri incet, cu grija, cu ajutorul unui furtun subtire, din cel folosit la pompa de aer... Stai cu ochii la pui si cu un deget pregatit la gura de scurgere a furtunului, gata sa o astupe daca se apropie vreun curios prea mult.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Bogdy
Junior member

Joined: 10/12/2004 18:19:52
Messages: 42
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut. Scalarii mei au depus pana acum si la temp de 20 de grade si tot la temp asta mi-au iesit niste pestisori tare sanatosi, eu ii harnesc la inceput cu artemia pt ca nu vor sa manance decat hrana vie (daca nu misca in apa nu li-se pare intersant si nu se ating de ele). Eu reusesc la o depunere sa scot in jur de 20-25 de pui in conditii de acvariu de 10 l cu aprox. 5 l de apa(daca pui apa mult faci risipa de mancare si risti sa strici apa daca ramane hrana neconsumata, si asa gasesc si mai repede mancarea), aerare continua cu piatra, temperatura max 20 degrade (asta pt ca acum doua luni mi-sa ars incalzitorul). Frunza cu ouale neeclozatre o scot cam la patru zile dupa ce au iesit puii. Apa scimb in jur de 10 % in fiecare zi. Fundul acvariului nu prea ma chinui sa il curat pana nu se fac destul de maricei nu cumva sa ii ranesc sau sa ii absorb. Astea sunt metodele mele cu care am rezultate bune, se poate sa nu fie cele mai conventionale metode dar pt mine e OK
[WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Bogdy wrote:reusesc la o depunere sa scot in jur de 20-25 de pui ....... temperatura max 20 degrade
Probabil din cauza temperaturii scazute ias asa putini pui.

Poze: smilie ... Poze cu plante
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Daca ti s-a ars incalzitorul nu inseamna ca nu trebuie sa mai cumperi altul Apropo , unde tii pestii in balcon ? Eu n-am avut in casa mai putin de 22 de grade si atunci mi se pare frig.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Din nou vesti despre puisorii mei de Scalar:

1. Cresc vazand cu ochii! Se pare ca le merge destul de bine si cu galbenusul de ou. Mai ales ca acum am si posibilitatea sa adun de pe fund ce este in plus.

2. Am observat ca mai nou ciugulesc si ce se lasa pe fundul acvariului (galbenus) dar nu vreau sa risc sa se strice apa asa ca zilnic aspir fundul bazinului si schimb cam 20% din apa.

3. Nu stiu daca e doar coincidenta dar iata ce am observat: bazinul cu puietul este asezat chiar langa acvariul mare. De multe ori am observat ca parintii se "minuneaza" in dreptul geamului unde forfotesc puisorii!!!

4. Se pare ca sunt chiar mai multi decat am sperat. Cred ca sunt in jur de 60 de puisori!!!

5. Maine sau duminica fac poze (macro - unii stiu despre ce vorbesc dintr-un alt post) cu puisorii. Voi posta pozele.

Pe unii ii privesc ..., pe altii ii pescuiesc ... Sper sa nu-i incurc vreodata
[Yahoo!]
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

Lupino wrote:
Am observat la ambii scalari (femela si mascul) ca varfurile "antenelor" (n-am stiut denumirea) pe o portiune de cca 2 cm sunt rosii - parca sangereaza.


Am observat si eu la unul din scalarii de la serviciu faptul ca o "antena" (feeler parca ii zic astia in engleza, nici eu nu stiu cum ii zice in romana) a fost ieri rosie (culoarea sangelui) pe o portiune de vreun centimetru, acum mai e doar putin rosie, un milimetru, cred. Stie cineva cauza pentru care se poate intampla asta? Multumesc.
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Astazi e prima zi cand puii mananca hrana pentru puiet. Ce-i drept, prelucrata (facuta pulbere). Dar se ingramadesc instant la suprafata apei. Nu mai asteapta sa ajunga pe fund! :jumpers:

Pe unii ii privesc ..., pe altii ii pescuiesc ... Sper sa nu-i incurc vreodata
[Yahoo!]
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

NEWS!

Puii au luat deja forma caracteristica speciei! Ce am observat, insa, e ca nu s-au dezvoltat toti la fel. Din cei 50-60 de pui cam 8-10 au ramas mult mai mici. Poate ca e normal, poate nu. Oricum, sunt tare bucuros ca nu au murit decat vreo 3 dintre cei eclozati!

Pe unii ii privesc ..., pe altii ii pescuiesc ... Sper sa nu-i incurc vreodata
[Yahoo!]
erik
Junior member

Joined: 27/04/2006 00:04:22
Messages: 23
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Salut.Si mie mi-au depus scalarii pe sticla de la acvariu si nu am stiut cum sa scot icrele asa ca le-am lasat acolo la o temperatura de 25 de grade .Parintii sunt tot acolo in acvariu , nu am avut posibilitatea sa ii scot(fiind pe sticla).Ce sanse am ca pui sa imi iasa din icre?Multumesc.

80% din examenul final se va baza pe unicul curs la care ai lipsit (Murphy)
[Yahoo!]
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Sunt la prima depunere scalarii tai? Mai ai si alti pesti in acvariu? Peste noapte e bine sa le pui o lumina slaba! In rest ... mult succes!

Pe unii ii privesc ..., pe altii ii pescuiesc ... Sper sa nu-i incurc vreodata
[Yahoo!]
erik
Junior member

Joined: 27/04/2006 00:04:22
Messages: 23
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Lumina slaba le-am lasat peste noapte.Da sunt la prima depunere si mai am in acvariu doar 2 cory.Acvariul e bine plantat si temperatura este de 24 de grade.In rest cam atat.Pe curand.

80% din examenul final se va baza pe unicul curs la care ai lipsit (Murphy)
[Yahoo!]
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

La ce spui tu ca ai, in mod normal ar trebui sa fii in curand "parinte grijuliu" impreuna cu scalarii tai. Tinand insa cont ca sunt la prima depunere, nu stiu cat de bine vor avea grija de icre. Incearca sa nu-i stresezi cu miscari prea bruste prin fata acvariului. In rest, ce-o fi sa fie!!! revino cu detalii ...

Pe unii ii privesc ..., pe altii ii pescuiesc ... Sper sa nu-i incurc vreodata
[Yahoo!]
erik
Junior member

Joined: 27/04/2006 00:04:22
Messages: 23
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Iete am revenit cu detalii.Icrele s-au distrus , cam 90% albindu-se dupa care scalarii le-au mancat.Acum am observat ca , curcata buretele de la filtru si cred ca vor incerca sa depuna acolo .Daca reusesc sa depuna pe burete , voi scoate buretele si il voi pune intr-un acvariu separat fara altceva in el.Ce conditii trebuie sa fie pentru a ecloza:temeperatura 24de grade, filtrare? , aerisire? si altceva?

80% din examenul final se va baza pe unicul curs la care ai lipsit (Murphy)
[Yahoo!]
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Eu stiam de 25 de grade, aerare cu piatra care sa faca bule mari, fara filtrare (nici macar burete pentru ca alevinii se pot lipi de burete si se asfixiaza). In acvariu n-ai nici o planta cu frunze late? De obicei pe acestea le prefera scalarii pentru depus icrele!!! Daca vrei sa separi icrele, incearca sa nu le scoti la aer. Foloseste un pahar cu care le iei din acvariul mare cu tot cu apa. In acvariul in care pui icrele, in prima faza pui apa din acvariul mare, si faci schimburi zilnice de apa cam 20 - 30%.

Eu cam toate astea le-am facut si acum sunt fericitul posesor a vreo 50 de puisori intre 1 si 2 cm (cu tot cu aripioare)!!! :jumpers:

Pe unii ii privesc ..., pe altii ii pescuiesc ... Sper sa nu-i incurc vreodata
[Yahoo!]
erik
Junior member

Joined: 27/04/2006 00:04:22
Messages: 23
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Felicitari.Eu nu am reusit acest lucru(sa mentin icrele) insa nu ma dau batut , si atata voi lupta pana reusesc sa inmultesc scalarii.

80% din examenul final se va baza pe unicul curs la care ai lipsit (Murphy)
[Yahoo!]
erik
Junior member

Joined: 27/04/2006 00:04:22
Messages: 23
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Acum am mutat scalarii intr-un alt acvariu fara nimica in el doar o singura planta plutitoare.Am pus un incalzitor , e la 25 de grade apa , o pompa cu piatra , fara burete si acum totul sa mearga bine si sa depuna :-P

80% din examenul final se va baza pe unicul curs la care ai lipsit (Murphy)
[Yahoo!]
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Pentru stimularea depunerii se recomanda ridicarea temperaturii pana la 27 grade si schimb de apa 20-30%.

Pe unii ii privesc ..., pe altii ii pescuiesc ... Sper sa nu-i incurc vreodata
[Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com