[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Amphiprion ocellaris home  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Te-ai prins tarziu ;)

Nu pricepi ca sta toata ziua cu mainile in bazin si incearca toate prostiile?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu stau toata ziua cu mainile in bazin, cred ca e un bloom bacterian, vad ca xenia a inceput iar sa pulseze, doar ce am scos phosguardul (dupa 10 zile) si arata consumat (unele bile mov altele gri) si acum cateva zile am bagat reef boster (si de atunci apa nu mai era perfecta), am un filtru intern in sump cu perlon schimbat la 2 zile, poate sa fie asta problema?

My nano reef



[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu sunt virgin, ma crezi?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Chiar nu am avut zilele astea timp sa umblu prin acvariu, ca ce-i drept as fi fost tentat sa fac asta, nu neg ca fac aditii de toate prostiile (hranesc cu multe tipuri de mancare, mi-am amintit ca am turnat azi nopox, deci asta e sigur cauza).
Fac acum un test de no3 sa vad cat il am....s-o fi deciclat putin de la schimbul masiv de apa si cand am turnat nopox am patit-o (asa s-a intamplat la acvariul cu piatra vie).
S-ar putea sa am no3 0, dar eu sunt obisnuit macar odata pe saptamana sa torn 2 ml de nopox!
Edit: am facut testul si am no3 0, deci din cauza nopox-ului am apa tulbure
[Thumb - image.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 01/05/2015 21:34:35


My nano reef



[Email]
ZEN MASTER
Junior member

Joined: 01/03/2015 03:51:03
Messages: 40
Location: GALATI
IP:
Offline

Shubi wrote:Chill out omule, azi tre` sa fi ZEN


Imi pare rau da' ZEN a cedat nervos si nu mai are rabdare sa citeasca topicul asta ............ il ia cu dureri de cap ......

My biggest fear is that if i die, my wife,will sell my fishes at the price they know from me.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Blue14 wrote:Chiar nu am avut zilele astea timp sa umblu prin acvariu, ca ce-i drept as fi fost tentat sa fac asta, nu neg ca fac aditii de toate prostiile (hranesc cu multe tipuri de mancare, mi-am amintit ca am turnat azi nopox, deci asta e sigur cauza).
Fac acum un test de no3 sa vad cat il am....s-o fi deciclat putin de la schimbul masiv de apa si cand am turnat nopox am patit-o (asa s-a intamplat la acvariul cu piatra vie).
S-ar putea sa am no3 0, dar eu sunt obisnuit macar odata pe saptamana sa torn 2 ml de nopox!
Edit: am facut testul si am no3 0, deci din cauza nopox-ului am apa tulbure

Am citit de 3 ori, si tot n-am inteles nimic... e clar, inca nu mi-a trecut "ziua de ieri".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

O poza de ansamblu:
" alt="image" />
Se vede in ceata deoarece am lampa prea aproape de luciul apei si inca nu si-a revenit complet apa (nu am schimbat inca din ea).

This message was edited 2 times. Last update was at 02/05/2015 11:04:54


My nano reef



[Email]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Ce ai tu in acvariu nu este de la nopox. Sincer nu stiu cum poti sa te uiti la el in halul in care arata.

Potential are dar de cand nu am mai intrat pe topicul tau vad ca a ramas la stadiu de acvariu cu potential.

Pune mana si curata piatra cu jeturi de apa , sifoneaza substratul , curata geamurile , schimba apa ca arata groaznic. Nu vreau sa fiu rautacios cum s ar putea crede .

Din cate imi aduc aminte vroiai un acvariu mare. Daca e asa fa ti mana pe asta si cand asta o sa arate impecabil poti sa te gandesti la mai mare.

In rest numai de bine.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/05/2015 12:36:21


ACVARIUL MEU scape by @fanta
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

donpisote wrote:Ce ai tu in acvariu nu este de la nopox. Sincer nu stiu cum poti sa te uiti la el in halul in care arata.

Potential are dar de cand nu am mai intrat pe topicul tau vad ca a ramas la stadiu de acvariu cu potential.

Pune mana si curata piatra cu jeturi de apa , sifoneaza substratul , curata geamurile , schimba apa ca arata groaznic. Nu vreau sa fiu rautacios cum s ar putea crede .

Din cate imi aduc aminte vroiai un acvariu mare. Daca e asa fa ti mana pe asta si cand asta o sa arate impecabil poti sa te gandesti la mai mare.

In rest numai de bine.

+1
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Am inteles, am apa pregatita pentru schimburi de apa asa ca ma apuc de curatenie, pomoa aia de valuri arata de-a dreptul groaznic, o bag la otet!

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Gata curatenia, diseara pun poze!

My nano reef



[Email]
bsbircea
Member
[Avatar]

Joined: 16/03/2014 14:01:12
Messages: 235
Location: Campina
IP:
Offline

Eu nu inteleg cum iti traiesc sps-ii aia la cum iti arata bazinul.

Zic sa faci schimbul de apa dar INAINTE SA CURETI BINE PIETRELE ALEA DE DETRITUS SI ALGE.
Verifica debitul prin reactorul de fosfati (PHOSGUARD, ROWA, sau ce folosesti tu), daca e prea mare debitul nu-si face treaba.
daca n-ai skimmer invata-te si fa schimb de apa la saptamana.
da mai putina mancare, nu mai baga mancare pentru corali. la cati ai tu si la cat de mari sunt o data pe saptamana iti ajunge.
aspira algele de pe nisip pentru ca aia cu nitrati "0" e poveste la cata alge ai tu acolo sa ti-i consume.
intr-un cuvant lasa odata bazinul ala in pace. in nici o viata nu o sa se stabilizeze daca-l tot F**i. dai mancare, schimbi apa si ATAT!

This message was edited 1 time. Last update was at 02/05/2015 13:45:45


I slice'n'dice live animals and glue them to rocks!
[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu am reactor de phosguard, am curatat si pietrele, nisipul, sps-ii imi rezista ca singura mea problema sunt algele, oricum acvariul nu arata ca in poza, diseara o sa vedeti ce bine arata dupa curatare....
O raresc cu mancarea....
Edit: sps-ii mei cresc!
Fac schimburi de apa saptamanale, dar am avut apa cu tds 67...
O sa il aduc pe linia de plutire......poate investesc mai repede intr-un tunze 9006 si il bag in asta mic pana il fac pe cel mare....

This message was edited 3 times. Last update was at 02/05/2015 14:21:12


My nano reef



[Email]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Desi imi propusesem sa nu mai postez aici am facut o . Vad ca nu ai inteles nimic din ce am scris. Poate ai citit pe sarite.
Acvariul tau nu trebuie sa ne placa noua . In primul rand trebuie sa iti placa tie.
Nu trebuie sa il cureti ca sa ne placa noua .

Vad ca dupa 70 de pagini de topic si sfaturi de la oameni care stiu cum se mananca treaba asta tu o tii tot pe a ta.
Daca iti faci un acvaru mare acum la stadiul in care esti va fi un mare fail pe bani multi.

Parintii tai muncesc din greu pe banii pe carre tu ii arunci si ar trebui sa fii mai chibzuit .

Sper ca nu am plictisit cu sfaturile pe care presupun ca le citesti pe sarite.dar asta am crezut eu ca trebuie sa spun acum.

Spor la treaba.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/05/2015 14:47:06


ACVARIUL MEU scape by @fanta
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Am inteles, normal ca trebuie sa il curat ca sa ii fie bine, nu ca imi place mie sau voua curatat.
Din cate stiu un acvariu marin cu cat e mai mic e mai instabil, spre deosebire de mine voi nu ati ales un bazin mic, deci nu prea v-ati putea compara bazinele voastre cu al meu (eu il am mic si instabil, sunt si mai mic decat voi si voi aveti bazine mari, stabile si sunteti adulti si stiti sa constientizat anumite lucruri).
Eu consider ca daca fac upgrade voi avea un bazin mai stabil, defapt multe persoane spun asta.
Si Pavelescu a avut la inceput un bazin mic si la primul hop a renuntat la el, spre deosebire de el eu nu renunt la asta (desi as putea cu ce am acum sa fac upgrade la unul dublu si sa dau bani doar pe un bazin mai mare), dar nu vreau, mai am rabdare.
Multumesc!

This message was edited 1 time. Last update was at 02/05/2015 14:53:52


My nano reef



[Email]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Asta cu bazinu mare stabil am mai auzit o si cand aveam acvariu de apa dulce si nu mi se pare corecta. Atat timp cat este echilibrat ca numar de vietuitoare iar aparatura este corect aleasa nu ai probleme.

Eu nu am acvariu mare . Al meu are 100 litri net si pot spune ca este stabil . Am vazut pe aici la vanzare in decursul timpului cel putin doua acvarii de peste 300 litri care daca le vedeai ti se facea parul maciuca si fugeai ca soarecele alergat de pisica.

Acvariul mic nu este o scuza.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/05/2015 15:07:00


ACVARIUL MEU scape by @fanta
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

La mine nu sunt echilibrate numarul de vietuitoare, am 2 clowni si nici nu am skimmer....
Deci 2 inconveniente...

My nano reef



[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Vad ca l-ai adus pe Pavelescu in discutie
Pavelescu a avut un bazin mic, de 15 litri, facut la caterinca
Apoi Pavelescu si-a dat seama ca nu poate face scoala pe un degetar, asa ca a trecut la ceva mai acceptabil pentru format mana (60 litri)
Dar Pavelescu, care are serviciu, doi copii, o casa de intretinut, etc, isi face timp mereu si tine bazinul curat (si stabil, culmea)


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Am inteles!
Apa e acum limpede si acvariul acum arata excelent, pun o poza dar nu e nici 1% din adevar, trebuie sa imi iau aparat foto calumea, apa nu e albicioasa si lumina e in tot acvariul!
" target="_blank" rel="nofollow">
Daca vreti sa aveti dovezi ca acvariul arata bine rog pe cineva din Constanta care are aparat foto bun sa vina la mine sa imi faca cateva poze bune!

My nano reef



[Email]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com