[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Rocky mountains  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

mie imi place f mult hardscape-ul, intr-adevar macar piatra mare din stanga as inclina-o catre dreapta (Amano zice ca pietrele inclinate dau impresia de curgere, si are dreptate).
iti urez succes.

doar ca o parere personala, eu nu as incepe un acvariu plantat... fara plante.

mi se pare ca in ultima vreme ciclarea asta a ajuns un fel de bau-bau sau un fel de scop in sine. adica i se da prea multa atentie, lumea face lucruri special pentru ciclare: ba fara pesti, ba cu amoniac, ba cu patura pe acvariu samd

eu nu mi-am batut niciodata capul prea mult cu ciclarea: eu cred ca este important sa incepi cu un filtru corect dimensionat (sau supradimensionat fata de ce spune producatorul), e important sa-l insamantezi cu niste bacterii (nitivec, jbl samd) si e important sa ai macar 1-2-3 pesti care sa faca niste caca.

asta e parerea mea - daca vrei plantat, planteaza-l din prima zi. in rest, ciclarea se face singura si fara probleme, daca ai respectat niste reguli elementare.



calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Porcu wrote:In atentia Celui cu Multi Tropheusi: poate-ti faci un pic de timp si scrii un articol despre complexitatea ciclarii (chestiile alea cu N, P, S, C, O2, materie organica, materie anorganica .......


Face baiatu ca are program lejer semestru' asta. De level stiintific (ca mai sunt articole cu ciclarea, nu vreau sa repet), da' cu exprimare populara sa priceapa lumea ce si cum ! Dar pe saptamana viitoare!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

calin_gherman wrote:De level stiintific (ca mai sunt articole cu ciclarea, nu vreau sa repet), da' cu exprimare populara sa priceapa lumea ce si cum !

Citesti gindurile , exact la un astfel de articol ma gindeam .

Poze: smilie ... Poze cu plante
realmode
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/02/2013 10:53:15
Messages: 340
Location: Arad
IP:
Offline

Dupa ce imi plantez acvariul, ca si recomandare, cum sa incep iluminatul (cate ore/zi)? Pot sa fertilizez din prima zi dupa ce am introdus plantele?
Fertilizarea am sa o fac dupa nevoile plantelor... nu stiu daca au nevoie de cateva zile ca sa se adapteze noului mediu, adica in bazinul meu.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

4-5 ore, fertilizare in jur de jumatate din doza recomandata pentru cate plante sint si obligatoriu CO2.
Dupa care ajustezi incet incet in functie de cum se comporta plantele. Parerea mea.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
realmode
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/02/2013 10:53:15
Messages: 340
Location: Arad
IP:
Offline

kirucd wrote:4-5 ore, fertilizare in jur de jumatate din doza recomandata pentru cate plante sint si obligatoriu CO2.
Dupa care ajustezi incet incet in functie de cum se comporta plantele. Parerea mea.

O zi buna,
Dragos


Dupa ce perioada sa incep ajustarea fertilizarii? Banuiesc ca nu consuma in primele zile cat ar consuma in mod normal dupa ce s-au acomodat. Daca ajung sa imi calculez doza zilnica (adica cat consuma plantele) cat timp sa le las pana intra in "blana" ?
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Pai ori mergi "dupa ochi", ori (si asta este o metoda care nu prea da gres) mergi pe mana testelor. Faci teste dupa ce ai fertilizat si faci teste inainte de urmatoarea fertilizare. Diferenta dintre teste este ceea ce plantele au consumat. In functie de acest lucru, cat si de tintele tale (valorile din fiecare element pe care vrei sa le ai in acvariu) vei calcula si doza pe care o vei administra

This message was edited 1 time. Last update was at 11/04/2014 16:15:37


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
realmode
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/02/2013 10:53:15
Messages: 340
Location: Arad
IP:
Offline

alber wrote:Pai ori mergi "dupa ochi", ori (si asta este o metoda care nu prea da gres) mergi pe mana testelor. Faci teste dupa ce ai fertilizat si faci teste inainte de urmatoarea fertilizare. Diferenta dintre teste este ceea ce plantele au consumat. In functie de acest lucru, cat si de tintele tale (valorile din fiecare element pe care il adaugi in acvariu) vei calcula si doza pe care o vei administra


Cu cele 2 intrabari anterioare vroiam sa aflu la cate zile dupa ce le introduc intr-un acvariu ciclat plantele "isi dau drumul". Banuiesc ca au nevoie de o perioada de acomodare cu conditiile acvariului respectiv. Eh, stie cineva sa spuna care este acea perioada cu aproximatie?
Intreb pentru ca este neconcludent sa testez in primele zile daca ele inca nu reusesc sa consume maxim. Plus ca dupa o perioada cand cresc evident va creste si consumul.
Am sa aplic metoda MCI.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com