[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru magnetic anticalcar (depuneri)  XML
Forum Index » Apa
Author Message
buryck
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/08/2010 15:38:25
Messages: 75
Location: Buftea
IP:
Offline

Salutare, am citit udeva aici pe forum ca filtrul magnetic anticalcar nu dedurizeaza apa. Asa e, dar pe mine ma intereseaza altceva.

Citez:
La trecerea apei prin acest dispozitiv, campul magnetic foarte puternic provoaca disocierea moleculara a sarurilor dure (ioni de calciu si magneziu), transformand cristalele de calciu intr-un precipitat de forma unei pulberi foarte fine, care este mentinuta in suspensie, prevenind astfel formarea crustelor calcaroase.

Ma gandeam sa il folosesc impotriva depunerilor de calcar pe termen lung in acvariu (pe geam, pietre, chiar si unele plante ca anubias). Am inteles ca durata separarii cristalelor de calciu nu dureaza foarte mult si de aceea ma gandeam sa pun filtrul anticalcar la OUT-ul filtrului de acvariu. Afecteaza asta in vr-un fel flora sau fauna din acvariu?
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 738
Location: Roman / UK
IP:
Offline

Vreau si eu !

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Am încercat si eu un asemenea filtru magnetic pentru a ,,scapa,, de depunerile de calcar de pe marginea de sus a apei (la un kh -18, cred ca va imaginati ce se depune) si degeaba. Se pare ca acea aliniere a moleculelor nu mumai ca tine cam un metru si ceva dupa acest ,,filtru,, ca in cazul montarii lui la o centrala sau masina de spalat, dar nu are nici efect permanent al alinierii, intr-u-cat apa plimbata de filtre prin acvariu acvariu redevine ceea ce a fost inainte de acest magnet.

,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
buryck
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/08/2010 15:38:25
Messages: 75
Location: Buftea
IP:
Offline

Deocamdata am vazut ca da rezultate in apa pe care o pregatesc pentru schimbul zilnic, adica nu se mai formeaza o panza de calcar deasupra apei. Am sa incerc si in acvariu. Am un nano cu aproximativ 35l doar apa si filtrul magnetic este de jumatate de tol.
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com