[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul acvariu - vioras08  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
vioras08
Junior member

Joined: 11/03/2014 11:35:02
Messages: 78
Location: Galati
IP:
Offline

Buna,

Am de vreo 3 zile un acvariu si sunt incepatoare in acest domeniu. Mi-am achizitionare urmatorii pestisori: 2 sanitari, 5 neoni, 2 xipho si 2 zebre rosii. Acvariu are 25l. Ma gandeam sa mai pun 2 pesti, ori 2 molly ori 2 guppy. Ce parere aveti? Sa mai iau altii sau sunt suficienti acestia? Eu as mai vrea altii pt ca sunt micuti toti si pare cam gol acvariul.

Merci


Editat de stefanp: Ti-am separat postul intr-un topic nou, al tau.

This message was edited 2 times. Last update was at 11/03/2014 21:24:57

Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Pot sa te sfatuiesc, ca de la incepator la incepator, sa citesti prima data postarile sticky de aici: http://www.acvariu.ro/forum/forums/show/1.page, asta pentru a te familiariza cu notiunile de baza, cu limbajul de specialitate...

Pe mine m-a ajutat mult, gasesti toate informatiile necesare (compatibilitati intre specii de pesti, necesar de volum de apa fiecarei specii in parte, etc.).

Referitor la intrebarea daca sa mai iei pesti sau nu, parerea mea, de incepator, este ca ai deja multi in cei 25 litri pe care ii ai tu in bazin, mai ales ca ce ai tu probabil sunt pui si vor mai creste putin...

Cryptic Cherries - West-Africa river
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

vioras08 wrote:Buna,

Am de vreo 3 zile un acvariu si sunt incepatoare in acest domeniu. Mi-am achizitionare urmatorii pestisori: 2 sanitari, 5 neoni, 2 xipho si 2 zebre rosii. Acvariu are 25l. Ma gandeam sa mai pun 2 pesti, ori 2 molly ori 2 guppy. Ce parere aveti? Sa mai iau altii sau sunt suficienti acestia? Eu as mai vrea altii pt ca sunt micuti toti si pare cam gol acvariul.

Merci


Probabil in cei 25l poti tine neonii. Pt restul ai nevoie de mai mult spatiu.

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu mai cumpara alti pesti.
Pastreaza neonii si mai poti lua inca 2 sanitari (daca sunt corydoras).

E de ajuns pentru acvariul tau.

Si citeste din categoria curenta cat poti de mult.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
vioras08
Junior member

Joined: 11/03/2014 11:35:02
Messages: 78
Location: Galati
IP:
Offline

Multumesc pt raspunsuri. Mai am o intrebare. Am si un melc si il tot vad ca se urca pe plante, iar azi cand am venit acasa am avut surpriza sa vad vreo 4-5 frunze rupte la una din ele, iar cealalta e asa 'lesinata' (nu gasesc un alt adjectiv mai potrivit). Sa-l scot?
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu cred ca melcii sunt de vina.
Cum arata?


Dar mai da-ne niste date despre acvariu.
Ce lumina ai? Ce plante? Pui ceva pentru plante in apa?


P.S.: Sa iti treci te rog locatia in profil si sa tragi o fuga la "Despre noi".

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
vioras08
Junior member

Joined: 11/03/2014 11:35:02
Messages: 78
Location: Galati
IP:
Offline

In primul rand, acvariul il am de vreo 3 zile. Are 25l dupa cum spuneam mai devreme, un filtru intern, incalzitor si un neon de 11W.
Lumina o tin in permanenta aprinsa, temperatura e la vreo 24-25 grade. Am 2 plante: Vallisneria dar nu stiu care anume si inca una, dar nu stiu cum se numeste, asa ca am sa atasez o poza cu acvariul si una cu Vallisneria acum. In apa nu am pus nimic pt plante, ce pot pune? un fertilizator?

Multumesc
[Thumb - IMG_0361.JPG]

[Thumb - IMG_0348.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 11/03/2014 22:01:55

Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

De unde sa incep???
1. Scoate acele scoici si tot ce inseamna scoica/coral sau ce mai ai pe acolo de mare
2. Ai testat pietrisul daca nu cumva este calcaros?
3. Nu faci bine ca tii aprinsa lumina 24/24 in ritmu asta in maxim 1 luna te umplii de alge si peurma ai de frecat de iti vine rau limiteza-te la 7 - 8 ore pentru acvariul tau
( max. 10 )
4. Eu in locul tau as pastra doar neoni si sanitarii e o toatala amestecatura de pesti, viparri si tetra...
viparri = peste care naste puii vi.
tetra = peste care depunde icre.
Au nevoi diferite de PH daca nu ma insel...
5. Daca vrei sa nu mai fie asa gol cumpara niste plante naturale si planteazale ceva cu crestere rapida cum ar fii vallisneria

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
vioras08
Junior member

Joined: 11/03/2014 11:35:02
Messages: 78
Location: Galati
IP:
Offline

Citisem si eu ca nu ar trebui scoici, dar dupa ce le-am pus deja in acvariu, iar apoi am intrebat pe cineva care creste pesti si zicea ca nu dauneaza. Dar daca spui ca nu sunt bune, le scot.
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Afecteaza duritatea apei..... daca ai intrebat la un PetShop aia de la magazine obisnuiesc sa faca asa...

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

@Avansatul:

Intr-un acvariu cu parametri in regula tetra nu o sa moara de la simpla convietuire cu viviparii,si nici invers.Si nici nu o sa se manance intre ei .Faptul ca au moduri diferite de inmultire,la fel,nu are nicio legatura.Ar fi bine daca te-ai limita la intrebarile unde stii sigur ca dai raspunsuri corecte.

@vioras08:

Un acvariu trebuie sa arate ca o imagine rupta din natura,ce ai tu acolo e exact opusul.Schimba pietrisul cu unul care are granulatia mai mica,undeva la 2-3 mm.Sa NU pui pietris colorat,gen roz,mov,albastru.

Nu mai lasa lumina aprinsa non-stop,te vei umple de alge,la ce plante ai 6 ore sunt suficiente.Poti pastra neonii,dar scapa de zebre si de xipho.

Scoate scoicile,castelele,corabiile si alte lucruri colorate care urla efectiv dupa atentie.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
varol
Member

Joined: 17/02/2013 21:22:31
Messages: 133
Location: Bucuresti/Panduri
IP:
Offline

Pentru ca stiu cum este la inceput (si ma plictisesc la monitor) o sa incerc sa-ti dau niste sfaturi, atat cat stiu eu si sa explic cam la ce se refera toate acele posturi pentru incepatori pe care ti le recomanda colegii nostrii sa le citesti.

1. In primul rand care-i treaba cu ciclarea. Un acvariu la inceput este steril. Dupa ce il populezi, cu orice se produce mizerie iar aceste reziduri se transforma intr-o substata toxica, in cazul de fata amoniac. Acesta este dizolvat de anumite bacterii care se formeaza pe mediile de filtrare in special, dar si pe substrat. Deci dupa ce ele halesc amoniacul (care este foarte toxic pentru pesti) il transforma in alta substanta, mai putin toxica dar la fel de nociva, respectiv nitrati. Aici apar alte bacterii care hales nitratii si il transforma in NO3 care este consumat de plante dupa caz sau este intr-un final transformat in azot de alte bacterii.
Deci procesul de ciclare dureaza pentru ca trebuie sa se dezvolte acele bacterii. Cat de mult afecteaza amoniacul? Pe toate planurile: de la decese pana la scaderea imunitatii, schilodiri si alte alea. Adica chiar daca nu mor pestii ei o sa fie afectati fizic si nu o sa aibe un comportament normal. De aia si pestii introdusi in perioada ciclarii se numesc pesti de sacrificiu

2. Filtrare. Presupun ca ai luat setul acela standard diversa 40, deci probabil ai un claro 200 sau ceva de genul. Pentru cat de populat este acvariul acel filtru este insuficient. O sa se colmateze repede si ai mari sanse sa deciclezi acvariul.
3. Iluminarea ajunge pentru plante easy si oricum nu ai cum sa schimbi ceva (stiu pentru ca si primul meu nano a fost cumparat la fel). Problema este ca in 8 ore de iluminat, acel bec iti ridica temperatura din acvariu cam cu 3 grade. Nu lasi mai mult de 10 maxim 12 ore pe zi
4. substrat, decor si restul ti-au explicat colegii mei. Deci scoicile in primul rand trebuie sa dispara.

Stiu ca nu intelegi multe din ce se scrie pe aici dar uite parerea mea daca vrei sa faci ceva la inceput si sa te perfectionezi in timp:
Doneaza toti pestii si dai reset la acvariu. Adica ia tot de la inceput. O sa existe niste cheltuieli suplimentare dar pot sa-ti fac si un calcul ca sa iti dai seama cam cat. O sa consider ca vrei si plante.

1. Deci ai dat tot afara, acvariul este iar gol, filtrul ca nou si lumina stinsa. Acum iti cumperi substrat. Tie pentru acel nano iti trebuie cam 5l (atentie litri nu kg) pentru un strat de 4 cm fata ajungand pe la 6 in spate. Acum la inceput ia substrat inert. Adica nu schimba cu nimic proprietaile apei, nu contine elemente hranitoare pentru plante si altele. Daca vrei si substrat fertil sa pui un strat de 1-2 cm sub substratul inert, ca sa hraneasca plantele poti sa pui Aquabasis. Acesta este un pamant cu elemente hranitoare pentru plante si se acopera cu substratul inert. Spre exemplu cumperi un sac de aquabasis de 2,5 l si nisip vulcanic de 6l (daca vrei iti zic eu de unde) costa 60 l. Sacul de 2.5 l de Aquabasis e cam 30-40 lei depinde de unde il iei. Deci pana acum ai cheltuit 100 lei.

2. Iei plante easy. Spre exemplu iei 2-3 fire de Valisneria si cateva fire de rotala rotundifolia pentru spate. Niste Sagitaria Subulata cu Cryptocoryne wendtii sau Helanthium Tenellum pentru mid ground si niste Staurogyne repens in fata. Astea sunt niste exemple de plante easy. Ai liste intregi de unde sa alegi ce vrei si gasesti pe forumuri mai ieftine o gramada. Ideea este pentru inceput sa nu iei mai mult de 5-6 specii, sa le inveti si sa le urmaresti. Un pachet de plante te costa intre 30-50 lei
- eu te sfatuiesc sa cumperi si decor, niste pietre sau mopani pe care sa pui moss. Daca vrei pietre frumoase pot sa iti spun de unde sa iei cu 25 lei cam 3 pietre de nano. Un pot de moss e intre 5-10 lei

3. Deci ai substrat si plante si totul pus in functiune. Daca vrei poti sa iei niste melanoides (astia sunt melci de substrat); nu stiu sa fi facut rau in acvariul cuiva si uneori chiar sunt folositori (curata resturi, mai aereaza substratul pentru ca traiesc ingropati, si iti dai si seama daca ai probleme cu parametrii apei daca se urca pe geamuri) cu 10 lei iei destui melci. Incepi ciclarea. Pui cate putina mancare in fiecare zi si lasi filtrul non-stop in functiune, nu umblii deloc la el. Luminezi in prima saptamana 5-6 ore maxi. Dupa poti sa treci la 8 ore pana se termina ciclarea si dupa daca vrei la 10 ore, in functie de cerintele plantelor. Nu fertilizezi nimic in perioada ciclarii, nu bagi tot felul de prostii care cica sunt benefice. Deci pur si simplu 3 saptamani - 1 luna doar observi plantele si lasi sa se termine ciclarea.

4. Dupa ce ai terminat ciclarea, parerea mea este sa iti iei un betta. Iti spun si de ce. Se simte bine in acvariu mai micut si plantat. Este un peste rezistent si are nevoie de temperatura ridicata in acvariu, pe care tu o sa o ai din cauza becului. Este un peste frumos, si studiindu-l inveti mai multe despre acvaristica.Cu filtru ala mai mult nu duci deci fara alti pesti. Eventual poti sa incerci cu niste creveti dar ai foarte mari sanse sa-i haleasca.

Dupa ce rezolvi problemele care le ai acum o sa primesti sfaturi pentru urmatorii pasi.
Numai bine si succes.

LE: nu imi dau seama exact din poza aia dar am impresia ca plutesc resturi de mancare la suprafata. Alea, mai ales acum ca nu e ciclat acvariul, sunt otrava pentru pesti

This message was edited 3 times. Last update was at 11/03/2014 23:52:22

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

varol wrote: il transforma in alta substanta, mai putin toxica dar la fel de nociva, respectiv nitrati. Aici apar alte bacterii care hales nitratii si il transforma in NO3


Cred ca ai vrut sa spui nitriti

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
varol
Member

Joined: 17/02/2013 21:22:31
Messages: 133
Location: Bucuresti/Panduri
IP:
Offline

stefanp wrote:
varol wrote: il transforma in alta substanta, mai putin toxica dar la fel de nociva, respectiv nitrati. Aici apar alte bacterii care hales nitratii si il transforma in NO3


Cred ca ai vrut sa spui nitriti


Am aprofundat ce a scris Dragos atat de mult ca deja incurc si termenii pe care ii stapaneam . Da nitriti vroiam sa zic. Oricum nu coteaza termenul la ideea generala pe care o transmiteam

LE: daca tot frunzaresti forumul da-mi un sfat la mine acolo cu nano-ul cum sa fac cu filtru

This message was edited 2 times. Last update was at 12/03/2014 00:23:42

calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Ce "tare"-i zidu' chinezesc !!! Cred ca e portiunea aia turistica, vizitabila, cum iesi din Beijing catre est...am fost pe ea de cateva ori. Daca-i dai o orientare mai sud-estica, poate vedem si-o bucatica din Satul olimpic
Acuma serios...o venit 2012 ?

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
varol
Member

Joined: 17/02/2013 21:22:31
Messages: 133
Location: Bucuresti/Panduri
IP:
Offline

calin_gherman wrote:Ce "tare"-i zidu' chinezesc !!! Cred ca e portiunea aia turistica, vizitabila, cum iesi din Beijing catre est...am fost pe ea de cateva ori. Daca-i dai o orientare mai sud-estica, poate vedem si-o bucatica din Satul olimpic
Acuma serios...o venit 2012 ?


Ce "rautacisme", vorba lui Gica Hagi . Un zid chinezesc sau castel vandut de un petshop inseamna profit. Daca asta ii tine in viata si gasesc eu ce am nevoie, din partea mea sa se cumpere numai scheleti si scafandrii de pus in acvarii.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/03/2014 09:45:55

vioras08
Junior member

Joined: 11/03/2014 11:35:02
Messages: 78
Location: Galati
IP:
Offline

Nu faceti misto de 'castelul' meu! Mie imi place.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/03/2014 10:43:14

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu fiti carcotasi!

- incepatorii sunt atrasi de peisajul "artificial" prezentat in filme: acvarii cu scafandri, scoici, castele... pesti, total nepotriviti, pusi la gramada etc.
- varol a explicat destul de bine procesul ciclarii... nu e cazul sa ne legam de amanunte


@vioras08:
Nu te supara! Daca nu iti atragem atentia, nu ai cum sa-ti dai seama de greseli... suntem bine intentionati si te invatam de bine.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
vioras08
Junior member

Joined: 11/03/2014 11:35:02
Messages: 78
Location: Galati
IP:
Offline

Nu ma supar..in fine
As mai avea o intrebare. Daca vreau sa schimb apa (stiu ca trb schimbata doar 25-30% din ea), ce fac cu pestii? ii las in acvariu sau ii scot in ceva?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cand faci un schimb partial de apa, pestii trebuie sa ramana in acvariu.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com