[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Calitate osmoza masurata in microsiemens  XML
Forum Index » Discutii generale
Author Message
nickvvv
Member
[Avatar]

Joined: 18/07/2012 16:26:32
Messages: 134
Location: Medias
IP:
Offline

Intrucat osmozorul meu e un JBL cumparat second-hand acum un an si ceva(i-am schimbat filtrele intre timp) am rugat un coleg sa-mi masoare calitatea apei scoase de vechitura...
Mi s-a spus ca are 29.2 microsiemens, eu asta am cerut ca citisem pe undeva cum ca se poate aprecia calitatea apei din conductivitate.
Stiu ca o instalatie RO noua scoate o apa de 5-10 microsiemens(tot din auzite, deci nu dati cu bata)...
E ok instalatia mea sau trage sa moara? Care stiti niste valori dati va rog un raspuns.
Multumesc
BOK
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2006 00:46:19
Messages: 151
Location: BACAU
IP:
Offline

Eu stiu (si asa si masor ) ca la apa de osmoza e suficient cantitatea de solide dizolvata , care se masoara in TDS .
Si toti speram spre un TDS cat mai aproape de zero....
edyr
Senior member

Joined: 23/09/2009 10:18:42
Messages: 680
Location: Iasi
IP:
Offline

Dupa osmoza nu am masurat mai jos de 7 iar trecut si prin nts 2.

BKA member 551-11
Romanian Killifish Association member 004
www.audiohifi.ro
[Email] [WWW] [Yahoo!]
BOK
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2006 00:46:19
Messages: 151
Location: BACAU
IP:
Offline

edyr wrote:Dupa osmoza nu am masurat mai jos de 7 iar trecut si prin nts 2.

Adica TDS 7 ?
edyr
Senior member

Joined: 23/09/2009 10:18:42
Messages: 680
Location: Iasi
IP:
Offline

da.

BKA member 551-11
Romanian Killifish Association member 004
www.audiohifi.ro
[Email] [WWW] [Yahoo!]
nickvvv
Member
[Avatar]

Joined: 18/07/2012 16:26:32
Messages: 134
Location: Medias
IP:
Offline

Deoarece la o prima cautare pe google nu am gasit decat ca apa de robinet are undeva intre 500 si 800 mS/cm, cea distilata vreo 5, iar cea pura 0.05...eu o sa consider ca apa de la instalatia mea de osmoza e inca buna. Am vazut ca cea marina are 3500 .
BOK
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2006 00:46:19
Messages: 151
Location: BACAU
IP:
Offline

Si eu am fost nemultumit de osmozorul meu .....osmozoarele mele , caci am schimbat vreo 3 pana acum
Cel mai bun rezultat a fost in jur de 008 TDS .
Ideea e ca nu stim ce sunt alea 008 care trec de membrana....poate sa fie plumb, fosfor, silicati, fosfati, etc.
Acum, am gasit aici pe forum o firma (in topicul "probleme cu RODICA") si am luat o instalatie noua cu totul . Membrana noua, medii filtrante noi .
Smecheria este ca mi-a adaugat si un recipient la iesire , cu rasina.
Si acum am TDS inexistent , imi arata 000 .
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

BOK wrote:.....
Smecheria este ca mi-a adaugat si un recipient la iesire , cu rasina.
Si acum am TDS inexistent , imi arata 000 .


Mie asta cu rasinile nu imi suna bine. De obicei spunem "rasini" la niste substante schimbatoare de ioni. Deci oamenii au dibuit la ce este sensibil TDS-metrul si inlocuiesc ionii unei substante cu alta substanta (o analogie cu rasinile pentru scaderea duritatii care inlocuiesc Calciul cu sodiul ). O fi bine, o fi rau

Daca acea rasina absoarbe/fixeaza anumite substante este bine, dar trebuie precizat...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Lucian,

Rasinile folosite in acvaristica marina sunt cele care leaga ionii [de obicei sunt mixed bed - anioni si cationi] fara sa elibereze alti ioni.

To live you must learn to die
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gabriel wrote:Lucian,

Rasinile folosite in acvaristica marina sunt cele care leaga ionii [de obicei sunt mixed bed - anioni si cationi] fara sa elibereze alti ioni.

Si de ce numai in acvaristica marina? Osmoza o facem apei de retea (asa zise dulce) smilie
Hmmm, interesant, voi studia cand imi fac timp


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Discutii generale
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com