[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Saratel  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Stiu ce zici, Dragos. Nu a fost cazul pana de curand, nu mi-a scazut KH-ul in urma folosirii scrubber-ului.
KH-ul eu l-am targetat pe la 7.5 - 8, asa vreau sa-l tin. Stiu si de Ca, am corectat si acolo, targetul impus fiind de 440.
Mg este absolut stabil de o luna, de cand am luat testul. Probabil era la fel si inainte.
Intr-adevar, am folosit Red Sea Pro, dar in ultima vreme am schimbat din cauza de KH imens. Valorile ridicate ale Ca nu ma deranjau, dar KH-ul era prea de tot.
Inca o mai folosesc dar din cand in cand, rar, cand ma trezesc ca nu mai am alta sare.

Acum brusc m-am lovit de o alta problema: mi-a scazut foarte tare ph-ul! Asta cu tot cu CO2 scrubber. Bineinteles, nu e trecut printr-un skimmer normal, ci printr-o incercare in gluma de "skimmer" facut cu piatra de aer.
Dar pana acum, avea efect, brusc nu mai are. Ceva s-a intamplat acolo si nu stiu ce ca azi dimineata, inainte sa se aprinda luminile, aveam pH 7.6...
O sa ma orientez spre un schimb de apa mai consistent zilele astea si o curatare a sump-ului. Tot ma uit la corali, nu-mi dau niciun semn cum ca ceva nu le-ar conveni. Sper sa ramana asa si in continuare.
[WWW] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

CO2 scrubberul l-ai verificat? Poate s-a epuizat si trebuie sa il schimbi. De obicei
trebuie sa fie violet atunci cand este epuizat, dar daca nu l-ai verificat de curand
si l-ai lasat mai multe zile e posibil sa isi schimbe inapoi culoarea. Alta explicatie
nu am

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iti dai seama ca a fost primul lucru verificat si schimbat.
Vad ca si-a revenit, acum am pH 8 in acvariu. A crescut incet incet toata ziua, dupa ce s-au aprins luminile. O sa-l urmaresc sa vad si maine dimineata cum sta, dupa o noapte cu luminile stinse.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok, parametrii au fost stabilizati cu un singur schimb de apa cu Red Sea Coral Pro.

Care ar fi un consum normal de KH si Ca la un acvariu?
Adica ok, totu-i relativ, dar vreau sa stiu daca e normal ce observ la mine.
De pe o zi pe alta, testele facute aproximativ la aceeasi ora din zi, am o scadere de KH de ~ 1 unitate si o scadere de Ca de ~10 - 15.
Adica: masurat ieri dimineata KH, 8. Masurat azi dimineata KH, 7. Scadere de o unitate.
La fel si la Ca, de pe o zi pe alta a scazut de la 430 la 415-420.

Mi se pare doar mie ca e cam mult? Da, intr-adevar, acvariul este plin ochi cu animale... dar totusi.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In urma operatiunii de "epurare" de dincolo, Radu si-a pierdut aceste poze... le urcam aici din nou, insotite de scuzele noastre eterne.

image
image
image
image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc, da' ideea era de a le edita in primu' post.
Ca aici puteam sa le pun si io...

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din cauza faptului ca erau stocate inca in "Cache", nu mi-am dat seama de unde lipsesc... acum cred ca le-am dibuit, asa ca am editat primul tau post.
Te rog sa verifici daca le-am pus corect, in ordinea care trebuie.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E perfect! Multumesc frumos.

Reiau aici nelamuririle si intrebarile de mai sus:
Care ar fi un consum normal de KH si Ca la un acvariu?
Adica ok, totu-i relativ, dar vreau sa stiu daca e normal ce observ la mine.
De pe o zi pe alta, testele facute aproximativ la aceeasi ora din zi, am o scadere de KH de ~ 1 unitate si o scadere de Ca de ~10 - 15.
Adica: masurat ieri dimineata KH, 8. Masurat azi dimineata KH, 7. Scadere de o unitate.
La fel si la Ca, de pe o zi pe alta a scazut de la 430 la 415-420.

Mi se pare doar mie ca e cam mult? Da, intr-adevar, acvariul este plin ochi cu animale... dar totusi.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E normal un consum ca cel de care vorbesti. La mine consumul de KH e ceva mai mare decat la
tine, cel de calciu cam la fel. Asa ca cel putin mie mi se pare normal

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mi se pare cam mare consumul pentru un acvariu asa de mic. Dar daca stau bine sa ma gandesc, conteaza densitatea de corali, nu marimea acvariului. Deci o fi ok.
Asta inseamna ca o sa dozez zilnic KH si Ca.
O sa incerc sa dozez KH dimineata si Ca seara, ca sa nu le amestec.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

Adica pierzi 1Kh pe zi si 15 Ca ? Daca nu suplimentezi o saptamana scade calciul cu 105 si KH cu 7 ? sau nu se face calculul asa
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

YDarius wrote:Adica pierzi 1Kh pe zi si 15 Ca ? Daca nu suplimentezi o saptamana scade calciul cu 105 si KH cu 7 ? sau nu se face calculul asa

Nu prea se calculeaza asa . Se calculeaza in functie de ce si cati corali ai. Vorbeam cu Mosu zilele trecute si tocmai despre asta imi explica ; daca imi aduc bine aminte spunea ceva de genul : ...daca ai acropore kh-ul se consuma pana undeva la 6 dupa care ritmul de absortie scade si se consuma mult mai greu.. daca ai montipore multe astea consuma pana sub 5..timp in care coralii mai pretentiosi incep sa se buseasca si de aici un intreg lant NH3-No2.. de preferat sa-ti afli consumul si sa incerci sa il ti cat mai stabil fara fluctuatii de la o zi la alta . O metoda ca sa iti afli consumul este in manualul de la Fauna Marin :
"...Example: 50 ml of canister 1 into a 500-litre aquarium.
Value before dosing = 380 mg of calcium. After 2 hours, repeat the test the calcium value
after the 2nd test is then 400 mg of calcium. In this example, the addition of 50 ml of the
solution from canister 1 increases the calcium value by 20 mg/litre for a 500-litre aquarium.
Now program the dosing computer to add 7 ml of solution 1 once a day, i.e. 50 ml of the
solution spread over a week.
After a week measure the calcium value again and note it has only risen to 390 mg/litre,
although in a pure arithmetic sense this should have risen to 400 mg/litre.
This method determines the actual loss of calcium that is to be compensated in the system.
Due to chemical precipitation, growth or the use of water treatment agents, the actual calcium
loss that is determined may differ from the calculated value.
You can now easily adjust the dosage level by increasing the value by 3 ml per day. 50 ml =
+20 mg/7 days = 7 ml
Therefore, to obtain the value + 30 mg, 75 ml/7 days = 10 ml must be added.?Using this
simple 3-part calculation you can easily adjust each of your desired values and set an
automatic dosing schedule in just a few days..."

spor

This message was edited 1 time. Last update was at 13/02/2014 14:03:09

[Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dap, cam asta e calculul. Bineinteles, in cazul meu, folosesc cea mai buna pompa de dozare: manutele mele.

Cu parametrii s-a rezolvat. Ca - 450, KH 8 - 8.3. Incerc sa le tin cat mai constant.
Cu pH-ul in schimb... inca oscileaza mult zi/noapte. Mai mult decat pana acum. E clar ca am nevoie de un skimmer adevarat care sa ma ajute sa mentin treaba mai constanta cu scrubber-ul ala.

Coralii nu dau semne de suparare, cresc in continuare toti. Hidratati, umflati frumos...

Au crescut niste plate-uri de-au dat in digitata. Intre astea doua, se pare ca plate-ul castiga! A continuat sa creasca usor in jurul digitatei, iar pe asta din urma s-a dus tesutul in zona de contact. Cred ca ar trebui sa le tai putin sau ceva, sa nu se mai atinga.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Cum mai merge bazinul?

My nano reef



[Email]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!

Uau, n-am mai scris de mai bine de un an.

Bazinul merge asa si asa. Intre timp, am piedut unii corali, altii au crescut de dau afara din apa...
Am facut upgrade la echipamente: skimmer BM NAC 3.5, reactor antiphos, ceva pe la lumina.

Se pare ca am niste probleme si nu stiu de unde vin.
Cum spuneam mai sus, am pierdut niste corali fara sa am o explicatie clara. La un moment dat, pur si simplu a inceput sa se retraga tesutul de pe schelet.
Nu am gasit explicatie, testele sunt oarecum in regula, nimic special.

O sa revin cu niste poze mai actuale in curand.
[WWW] [Yahoo!]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

De abea astept sa vad cum mai arata!

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu mai vin pozele actuale?

My nano reef



[Email]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com