[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
A new fish bowl 550 l ciclide americane  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

marcusyon wrote:Isi fac ) Nu stiu cum sa scot un film din fb care nu are link direct catre youtube


Of..

https://fbdownloader.net/

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Mi se pare mie s-au se fac alb-roz papagalii? Aia mai mari care erau portocalii incep sa se albeasca, or fi batrani!
[WWW]
alecsus
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/05/2015 02:02:22
Messages: 30
Location: Bucuresti sec 6
IP:
Offline

Sau nascut batrani.
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

Dan P wrote:Mi se pare mie s-au se fac alb-roz papagalii? Aia mai mari care erau portocalii incep sa se albeasca, or fi batrani!

Si la mine la fel, vad o tendinta d-asta la unul dintre ei. Asa o fi modelul

This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2019 16:13:41

[Yahoo!]
thunder rock
Junior member

Joined: 29/01/2013 16:26:40
Messages: 55
Location: Brasov
IP:
Offline

Ai mei sunt cum au venit ....fara modificari coloristice notabile Cresc ,sunt extrem de sociabili si total neagresivi vis - a-vis vis de alti parroti ce am avut .Si ii am total neortodox cu un card de 10 frontosa ...intr-o incercare de plantat ....asa sa fie ciorba completa ...dar mie tre sa-mi placa pana la urma ....
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Update:
am introdus toti pestii la comun. Jaguarii mici si papagalii s-au adaptat, Greeen Terror-ul a vrut sa faca pe smecherul tocmai cu masculul de RT. Dupa un minut de glorie trei zile a stat cu botu' intr-o piatra sub decoruri. Cum asta mare nu avea de gand sa il slabeasca a trebuit sa reintroduc geamul despartitor pentru el. Nu prea ii prevad un viitor stralucit cu un creier asa de mic.

RT au depus aseara din nou. Piatra e plina de caviar. Probabil o sa o curat de data asta, doar nu am avut timp de ei. Mi se pare ca au crescut foarte mult si pereche este inca bine inchegata. Chiar si asa sunt cu ochii pe ei ca de obicei degenereaza lucrurile foarte repede. Femela mai are momente de slabiciune si asta daca o vede ca fuge ii mai da cate un "cap in gura". Vreau sa iau niste Nigro masculi sa il tina mai ocupat. Momentan are o pata pe un Oscarul Albino red, probabil ptr ca e cel mai apropiat la culoare cu el.

Jaguarii cresc, am cativa de 12-15 cm, insa toti par a fi femele, macar sunt mai docile momentan. Acvariul mare probabil la primavara .

Cand am timp va mai fac o filmare.
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

"Greeen Terror-ul a vrut sa faca pe smecherul tocmai cu masculul de RT. Dupa un minut de glorie trei zile a stat cu botu' intr-o piatra sub decoruri"
[Email]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Iar am "necaz". Vrea cineva ponta?




by koala: Am reparat linku'...

This message was edited 7 times. Last update was at 09/12/2019 14:22:42

[WWW]
laur.gherase@gmail.com
Member

Joined: 01/06/2018 08:05:06
Messages: 124
Location: Bucharest
IP:
Offline

Dan P wrote:Iar am "necaz". Vrea cineva ponta?
[youtube]https://youtu.be/2M0wq_O4bds[/youtube]
https://youtu.be/2M0wq_O4bds


La niste pui m-as baga, poate schimb tema comunitarului
Sign me in Just let me know and keep me updated

Lauren?iu Gherase
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Am reusit sa le fac o filmare dis de dimineata imediat dupa trezire. Apa e inca "ravasita" de schimbul de apa de ieri seara.


Jaguarii cei mari au crescut sensibil, cei mici au cam ramas in urma. Papagalii cresc in acelasi ritm, incep putin cate putin sa se mai dezghete. RT sunt in "perioada Vaslui", adica cum o prinde cum o bate. Din fericire are destule locuri unde sa se ascunda si nu degenereaza situatia. Oscarii fac si desfac perechi intre ei sau cel putin asa pare. GT e cumintel dincolo de geamul despartitor, cand se "rasteste" RT la el prin geam e sanatos pe fuga, cand se intoarce asta mare, sare la bataie.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frate, e mare inghesuiala acolo la tine... cand speri sa termini nou' bazin?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Maestre, casa-i gata dar dupa 2 ani si ceva nu a ajuns si gazu'. Sunt vreo 25 de ml de la vecinul pana la mine si vad ca nu o mai scot la capat cu astia. Platit tot de doi ani depus tot ce mi-ai cerut, pana si actele pentru prelungirea contractului, ca si ala a expirat. Cica "din cauze independente de noi", si tu platesti inainte tot si te duci la aia la care te trimit ei obligatoriu. Facut reclamatii , dar nimic, era inca in termenul de 2 ani lucrarea.

Pana mea, bag 2 schimburi pe saptamana si redecorez cand vad ca e deranj. Probabil ma apuc sa il fac prin Februarie sa aiba timp sa se intareasca siliconul.
[WWW]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dan P wrote:Iar am "necaz". Vrea cineva ponta?

Stai linistit Dane ca nu te lasam noi la greu
Ne trimit cativa pui de RT si scapam de grija celorlalti pesti.

LE Frumosi rau, ptiu sa nu-i deochi.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/12/2019 17:26:41


Festina lente !
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Cu drag! Mai am cativa. Dati un pm cu nr de tel sa vedem cum facem.
[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Pestii sunt paziti strasnic de dl Tommy , nimeni nu iese.
[Thumb - 20191209_172901.jpg]

[Thumb - 20191209_172908.jpg]

[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Vesti proaste: masculul de RT a facut infectia aia la cap de la care am pierdut toti RT care au fost afectati de ea pana acum.Pana acum doua saptamani era seful acvariului dar dupa ce le-am luat ponta a luat-o la vale , in sensul ca a pierdut sefia, si desi nu a fost foarte stresat de oscari, pare ca a cedat psihic. Posibil si faptul ca e la a nustiu cata generatie de pui nascuti din frati, are o influenta majora asupra sanatatii lor in general. Nu am unde sa il separ momentan asa ca o sa ramana in separeu in acvariul mare. Fac curatenie la maxim si incerc sa il tin sub observatie. PLM
[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Update: Masculul de RT e rau, nu cred ca isi mai revine.

Masculul de GT a facut o greseala fatala, dupa ce l-am introdus in bazinul mare, si-a incercat muschii cu femela de RT. Nu am avut timp sa il urmaresc insa aseara l-am vazut pe fundul acvariului in agonie. Nu mai avea nici un solz pe el. L-am eutanasiat

Am o faza mai proasta, nu imi vine sa ma mai apuc de nimic.
[WWW]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dan P wrote:Update: Masculul de RT e rau, nu cred ca isi mai revine.

Masculul de GT a facut o greseala fatala, dupa ce l-am introdus in bazinul mare, si-a incercat muschii cu femela de RT. Nu am avut timp sa il urmaresc insa aseara l-am vazut pe fundul acvariului in agonie. Nu mai avea nici un solz pe el. L-am eutanasiat

Imi pare tare rau sa aflu asa ceva.
Banuiesc cat de suparat poti sa fii. Acum cateva luni am avut un necaz asemanator si mi-a trebuit mult timp sa-mi revin.
Cu toate ca sunt "doare niste pesti" (cum gandesc unii) sunt niste vietati de care te atasezi si iti sunt dragi.
Cu calm si cu rabdare o sa treci si peste asta.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/12/2019 12:16:56


Festina lente !
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Am gasit pe net aceasta boala "Duck Lip disease", sansele de supravietuire sunt foarte mici si daca intervii de la primele semne. Boala e data de Columnaris si se pare ca e declansata de imunitatea scazuta. E mai frecventa la hibrizi , probabil aici se includ si RT mei fiind la a 5-a generatie iesita din frati.
Starea masculului sa deteriorat, deja i s-a umflat tare abccesul de pe cap si buza de sus este umflata si fixa. Posibil sa fie o chestiune de ore

Am doua femele de jaguar care au depus impreuna, daca le doreste cineva sunt de donat.
[WWW]
marcusyon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/06/2012 18:16:09
Messages: 648
Location: Bucuresti, Lujerului
IP:
Offline

Plm, asa naspa sunt bolile astea. Am pierdut si eu 2 severumi mari in vechiul bazin asa ca stiu cum este.

Aia e, ne suparam, ne bagm plw si dupa o vreme o luam de la capat

American Cichlids V.720 http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/32557.page

American Cichlids V.1200
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/45405.page
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com