[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Startup nou 100 L  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut. Nu inteleg ce ai cu bietii melci, au si ei rolul lor in natura. Nu este necesar sa le pui capcane, daca nu exagerezi cu mancarea, in scurt timp nu o sa-i mai vezi.
[ICQ]
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Daca fara sa le dau nimic de mancare au aparut 7-8 bucati in 2 zile...ce -o sa se intample cand o sa bag si pestii si o sa dau mancare?

N-am nevoie sa-mi umple acvariu de melci.

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Stai linistit. Vad ca ai ceva experienta in acvaristica, asa ca nu trebuie sa te agiti inutil. Daca vrei neaparat, poti lua niste asasini(helena) sau sa pui capcane. Insa daca nu-i vei hrani excesiv, cu timpul o sa dispara.
[ICQ]
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Desi am oarecare experienta acvaristica, niciodata nu am avut melci in vre-un acvariu. Nu-mi doresc nici in asta.

Am vorbit si la nevertebrate (de la ei am luat plantele, deci de acolo m-am pricopsit si cu melcii) ziceau ca nici ei nu scapa nicicum de ei. Au in acvariul exclusib cu plante (deci nici ei nu baga mancare acolo). Au si renuntat sa mai incerce.

Ziceau ca mai nou le vin melci pe plante direct de la tropica, si nici aia nu pot sa scape complet de ei.

Mai rau ca paduchii. O sa fac rost de o mana de asasini. Atata timp cat nu se inmultesc i-as lasa, dar sa ma trezesc cu cateva sute peste o luna nu mi-ar placea.

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Nu stiu ce au incercat ei sa faca pentru a scapa de melci, insa cu siguranta daca nu le oferi conditii nu se pot dezvolta-inmulti. Conditiile optime pentru ei inseamna o duritate mai mare a apei, sa poata sa-si dezvolte cochilia si mancare. In momentul in care tu vei scade duritatea apei, mancare putina vei vedea rezultate.

In cazul in care vrei neaparat sa-i extermini, cresti nivelul de co2 din apa pana vezi ca-i ridici la suprafata, asa o sa-i extermini. Nu uita sa ca nu trebuie sa ai pesti sau alte vietati in acvariu in momentul cresterii co2 ca moare tot(in afara de plante).
[ICQ]
samyfish
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2013 16:22:50
Messages: 25
Location: Bucuresti - Dr Taberei
IP:
Offline

Arata bine ce ai acolo, sigur se mai pot face mici ajustari.
O sa mai apara melci, ideal e sa-i culegi. Varianta cu melci asasini sau cu botia inca nu e cazul si din experienta nici nu e practica. Evident melcii au venit cu plantele care ar trebui dezinfectate pentru siguranta.
Inteleg ca esti in perioada de ciclare, cu ce o faci? Mancare de pesti, amoniac, bacterii adaugate... ? Ai putea incerca varianta cu apa amoniacala daca gasesti, nu mai mult de 1-2ppm ca inca nu ai pesti (eu am incercat cu succes varianta cu bicarbonatul de amoniu (NH4HCO3) un varf cam de marimea bobului de orez la o ceasca cu apa la 60grade C ar fi suficient si desigur adaos de bacterii orice firma doresti.
O sa iti trebuiasca si teste de masurare No3 si eventual NH3/NH4 si NO2.
Lumina as zice ca e slaba dar e de vazut ce scrie pe tuburi. Le poti inlocui cu 2 Osram 865 HO ca sa fie mai ok insa tot nu ajungi spre 1W/litru, depinde de cerintele plantelor.
Sincer desi ai muncit cu pietrele alea eu le-as scoate sunt taioase si daca o sa ai si plante nu se vor mai vedea ca acum. Poti acoperii una cu ceva moss. Sa te gandesti si la un gazon.
Ai numarator de bule la Proflora, cat iese? La mine Proflora 80 nu a dat mai mult de o bula la 6 secunde, de regula 1bula la 8 secunde. O sa trec pe reteta de bomba
Cu pestii trebuie sa te gandesti foarte bine insa doar dupa ciclare. E bine ca ai scos din lista scalarii, sunt prea mari!
Tetra ai de unde alege, doar sa gasesti specia care iti place. Imi place mult cum sunt descrise pe site-ul seriouslyfish.
Succes in continuare!
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Mi-am luat un PH test, scara 6.0-7.6.

Am masurat aseara PH-ul, era 7.6, poate chiar putin mai mult (avea o tenta ceva mai inchisa proba decat culoarea de la 7.6)
Am masurat de dimineata PH-ul ...tot 7.6 (desi CO2 a mers toata noaptea), ma asteptam sa scada nitel PH-ul

Am masurat si PH-ul din apa statuta pregatita pt schimbul de apa ...valoare 7.0-7.1

De ce am valoarea de 7.6 in acvariu, cand eu am la robinet apa de 7.0? Ce a facut sa creasca PH-ul in primul rand? Si de ce nu scade cu 0.1-0.2 in timpul noptii cand plantele nu consuma CO2=ul dizolvat?

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
samyfish
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2013 16:22:50
Messages: 25
Location: Bucuresti - Dr Taberei
IP:
Offline

De aceea te-am intrebat daca ai numarat bulele de CO2... si am vorbit de JBL Proflora... care nu se compara nici cu bomba si nicidecum cu CO2 la butelie cu manometru. OK?
In acvariu ai si plante, o apa statuta... doar daca faci schimb de apa maricel o sa vezi o schimbare la pH. Pe de alta parte si la mine e in jur de 7,6 si se mentine.
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Dar de ce a crescut in acvariu. Statuta e si apa din galeata dar acolo e 7.0.

In acvariu, aceeasi apa are acum 7.6

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com