[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal acvariu skija  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Am schimbat rotorul ,functioneaza ok de o ora , silent , presiune ok , ceea ce am uitat sa precizez pe langa sunetul deranjant era si presuinea la output afectata , era foarte scazuta decat in regim normal su rotorul fisurat .
O sa postez si la DYI & Hardware , filtre Eheim , poate mai au si altii nevoie de informatii .
Merci ptr info .
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Salut , nu am mai postat demult

Un mic update , noiembrei 2013 si februarie 2014 .

Fara co2 , doar fertilizanti easy carbo , ferropol si ferropol 24
[Thumb - 12.02.2014.JPG]

[Thumb - 19.11.2013.JPG]

Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Super tare, arata bine ai PM

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
wassup
Junior member

Joined: 11/01/2014 12:55:30
Messages: 57
Location: Oradea
IP:
Offline

Frumos. Vorba aia: incet da sigur! Asa cresc si plantele tale.

PS: pune un bakground negru la acvariu. Dupa parerea mea ar arata mai bine.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/02/2014 00:28:46


Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Salut , mi-au de pus pomacea , tot am citit despre oua una alta , parerile sunt impartite , cam de cate ori pe zi recomandati sa "stopesc" ouale cu apa ca sa fie ok ?
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Salutare , saptamana viitoare doresc un rescape la acvariu , cu "coarnele din poza atasata" . Ideea este ca nu voi pastra toate plantele , voi pastra anubias-ul , microsorum , cryptocorynele si o parte din moss . Voi scoate lemnele care le am in acest moment si le voi reinlocui . Poate voi planta si niste staurogyne repens . Ca si fauna detin 3 SAE , 2 oto , 10 creveti amano , 5 cory panda ,10 Rasbora espei si 4 pamacea . Va trebui sa scot tot din acvariu mai putin substratul . Voi incerca sa retin cea mai mare parte din apa la reumpletrea acvariului .Va trebui sa fac totul intr-o singura zi , adica sa scot tot si sa refac hardscape-ul plus sa introduc vietuitoarele inapoi . Aveti cumva ceva sfaturi in legatura cu acest rescape ?
Mentionez ca nu am CO2 si fertilizez zilnic cu ferropol 24 easycarbo si saptamanal ferropol .

Merci , astept sugestii
[Thumb - 12345.jpg]

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Sa lasi filtrul sa mearga pe tot timpul acestei operatiuni, intr-o galeata cu apa din acvariu.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Merci ptr sfat , la asta nu m-am gandit
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Salut , am 4 melci pomacea, de vreo saptamana mi-au depus de 5 ori pe marginea acvariului , nu stiu care dintre ei ca nu i-am vazut , s-a intamplat de fiecare data seara . Dupa 2 zile de la ultima depunere unul dintre melci a inceput sa iasa din acvariu si sa umble prin casa pe parchet , nu glumesc , in fiecare zi cand vin acasa gasesc unul dintre melci pe parchet la 2-3 metri de acvariu , este a treia zi consecutiv . Dimineata cand le dau de mancare si fertilizez sunt toti 4 in acvariu . Iluminatul merge de la 8:00 dimineata la 12:00 si de la 15:00 la 21:00 (o pauza de 3 ore intre 12:00 si 15:00)

Stiti cumva din cauza au acest comportament ? Mai era undeva pe forum o discutie asemanatoare dar nu o mai gasesc .

Merci
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Partea cea mai grea acum urmeaza. Asa cum ei au invatat sa evadeze, asa va trebui ca tu sa-i inveti sa se intoarca in acvariu.
Glumesc, cred ca ti-ai dat seama.
Ideea este ca acesti melci sunt renumiti pentru talentul lor de a evada. Nu- ii poti opri. Nu are legatura cu vreo problema a calitatii apei, ei pur si simplu ies din bazin. Un capac sau o plasa ar rezolva problema.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

O poza dupa aprox 2 ore de la "rescape" . Apa inca nu e cristal.
Astept sa creasca......")
[Thumb - DSC_0095 - Copy.JPG]

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

E frumusel
Dar parca mergea mai bine radacina un pic mai in lateral.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Nu e batut inca in cuie , mai analizez 2-3 zile , mai putin aici , mai putin acolo , stii tu
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

skija wrote:Nu e batut inca in cuie


Atunci, daca tot nu e batut in cuie , as mai muta si cryptocorinele alea din dreapta, un pic mai in spate
Poate chiar le-as "imprastia" in jurul cioatei.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/03/2014 22:04:21


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Acolo in dreapta in spate la cryptocorine am pus staurogyne rupens , nu se vad in poza , la fel sunt si in stanga in spate la cryptocorine green , doar sa creasca , ca le-am trim-uit ) inainte de plantare . Cum ziceam astept sa cresca cateva plante . Cryptocorynele si hemianthusul sunt singurele plante de care nu m-am atins la rescape .
varol
Member

Joined: 17/02/2013 21:22:31
Messages: 133
Location: Bucuresti/Panduri
IP:
Offline

Din cate stiu eu nu exista nici un tip de cryptocoryne care sa fie mai mica decat staurogyne repens, nici macar parva, deci alea nu o sa se vada. Sunt plante de plantant in fata. Schimba-le pozitia.
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Salut , acum 3 zile am ajuns acasa de la lucru si am vazut ca 2 rasbora lipseau (din cei 10) , erau morti pe fund , apa avea un miros intepator , clar ceva nu era ok , am verificat furtunele si filtrul erau pline de depuneri de detritus , cel putin asa pareau , filtru era plin de depuneri maronii la fel ca si furtunele , ce am facut , am schimbat in prima zi cam 20-30 % din apa , am curatat furtunele la filtru extern , a doua zi am schimbat iarasi aprox 40 % din apa si am curatat filtrul pana acum nu mi-a mai murit nimic , doar ca vreo 2 cory panda din cei 5 par un pic asa lipsiti de viata . Au o culoare asa albinoasa si aripioarele parca lasate , nu stau drepte . Din cate am concluzionat eu cineva si nu stiu cine le-a dat prea mult de mancare , asta cred eu .
Maine planuiesc sa mai schimb din apa 20-30 % .

Nu le-am mai dat de mancare de 3 zile .

Nu am valorile de la apa deoarece am schimbat-o repede in prima zi si valorile sigur s-au modificat .

Aveti cumva ceva sugestii in continuare ? ceva tratament ptr cazuri din acestea , vreo recomandare, am facut ceva gresit ca am schimbat apa sau curatat filtrul ....etc .

Astept parerile voastre.

Merci

This message was edited 1 time. Last update was at 11/04/2014 17:15:06

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Continua cu schimburi mici zilnice.
Poti sa ajuti filtrul cu niste bacterii cumparate, tinand cont ca ai si deranjat un pic coloniile spalandu-l.

Poti adauga in apa si ceva solutie gen biotopol.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Pai tu ai curatat furtunul de bacterii. Chestiile alea maro din furtun erau
colonii de bacterii.

0771 496 835 Lucian
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

kazaku wrote:Pai tu ai curatat furtunul de bacterii. Chestiile alea maro din furtun erau
colonii de bacterii.


Filtrarea nu sta in bacteriile alea depuse pe furtun ...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com