[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariul din Paris-Port Doree  XML
Forum Index » Discutii generale
Author Message
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut, in acest topic vreau sa va prezit una dintre cele mai frumoase experiente ale mele de anul acesta. Mai precis este vorba despre o parte din minunata mea vacanta din Paris, si anume vizita la acvariul din capitala Frantei.
Si uite cum se facu ca intr-o dimineata insorita de toamna ma urc eu intr-un tramvai si tai tot Parisul de la vest la est pentru a-mi satisfice una din placerile vietii. Expozitia de acvarii de afla la subsolul cladirii care mai gazduieste si un muzeu de istorie. Norocul meu a fost ca la interior eram doar eu si inca doi oameni mai in varsta, asa ca am putut sa admir frumusetea acvariilor in liniste. De la bazine cu apa dulce , sarata, paludarii, terarii pana la un reptilariu cu diametrul de vreo 20m, aveai cu ce sa-ti umpli timpul cam 3-4 ore. Frumusetea si curatenia acvariilor pe mine unul m-a uimit: nu tu alge sau mizerie, si cand te gandesti ca unele acvari aveau inaltiea unui om. La capitolul plante,animale si corali am avut ocazia sa vad cam tot ce este posibil , mai putin frumoasele colonii de zoanthusi. Singurul lucru care m-a deranjat este limitarea aparatului meu foto, care nu a putut sa surprinda asa cum mi-as fi dorit realitatea de acolo.
Acum va las pe voi sa faceti un tur virtual sis a va convingeti.


http://www.flickr.com/photos/106189415@N04/

Ionut Dumitrascu
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Superb. Multumim ca ne ai impartasit si noua aceasta experienta.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumoase imaginile!
Multumim!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Banuiesc ca nu ai copii din moment ce ai apucat sa vizitezi si locuri interesante

Arata exceptional. Am vizitat in 2010 Cineaqua [fix linga Trocadero si aproape de turn - ca numai asa am reusit sa ajung la el - in rest 5 zile consecutive la Disney care m-au imbatranit cu 5 ani ] dar bazinele nu aratau sub nicio forma cum arata cele vazute de tine la Port Doree.

Nu cred ca o sa vedem prea curand asa ceva in Constanta [sau cine stie ]

To live you must learn to die
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hai ca ai reusit sa ma enervezi deja Cum am putut sa-l ratez pasta?!?!?!?!?!?

Ai dreptare Gabriel, nu am copii ceea ce mi-a permis sa vizitez tot Parisul. Referitor la Acvariul de la Porte Doree vreau sa-ti spun ca nu am reusit sa fac poze de calitate cu aparatul meu foto, dar am vazut o gramada de pesti care nici pe net nu ii vazusem.

La capitolul expozitii-acvarii publice eu zic ca stam binisor (pt. un cetatean al tarii care nu intelege acest hobby). La 5-10 ron cat costa un bilet de intrare la acvariile din CT,TL sau cele din B-Parcul Herastrau,Gradina Zoo nu ai cum sa le intretii la niste standarde normale. Dar speranta moare ultima

This message was edited 1 time. Last update was at 22/10/2013 14:51:23


Ionut Dumitrascu
 
Forum Index » Discutii generale
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com