[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
sumatranii reproducere  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
danyel
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2006 12:35:58
Messages: 66
Location: Pantelimon(Delfinului)
IP:
Offline

Sunt fericitul posesor al unor sumatranii iar de ceva timp am observat butile femelelor umflate .Intrebare mea este cum-va se pregatesc ca sa depuna sau ce ? Mentionez ca burtile nu sunt imflate din cauza mancarii deoarece i-am lasat ca sa faca foamea aproape 2 zile ca sa vad daca acesta ar fii notivul i-ar buile erau cam la fel de umflate . Mentionez ca femele in momentul de fata se afla in continuare in bazinul comunitar si nu stiu daca se le mut sau nu in alt bazin .Bazinul mare are aproximativ 150l
[Email] [Yahoo!] [MSN]
The animal
Junior member

Joined: 17/03/2006 16:26:48
Messages: 36
Location: Constanta,Navodari
IP:
Offline

Daca vrei sa-i reproduci trebuie sa-i separi bineinteles! ,dar trebuie sa ai si tu cateva cunostinte deoarece nu cred ca vei reusi tu sa-i reproduci,oricum incearca intr-un alt acvariu trebuie un mascul la doua femele daca nu ma insel asa ca succes,incearca
Gobidae
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/10/2007 22:56:11
Messages: 20
Location: Bucuresti - Lujerului
IP:
Offline

Eu am avut sumatrani la ouat si nu e chiar greu. Am avut o femela burtoasa bine si un mascul de ziceai ca ia foc la aripi si pe botic, de rosu ce era.

Eu i-am pus separat intrun acvariu de 15 litri cu inaltimea de 20 de centimetri. N-am avut site sau alte separatoare. Am luminat acvariul cu un bec normal cu lumina calda de 60W. Temperatura [am aflat mai tarziu] trebuie crescuta cu 3-4 grade. L-a minde s-a intamplat din cauza becului.
Apa am pus-o din acvariul mare din care am scos si pestii. Singurele plante au fost niste lintite dalea uriase cu radacini mari [aprox 8-10 cm]. Dupa o zi de acomodare, au inceput sa depuna icrele pe radacinile plantelor. Eu le dadeam sa manace si dimineata si seara [in acvariu mare ii hraneam doar seara]. Dupa 2-3 partide de.... pus oua, scoteam planta cu icre si bagam alta noua. Altfel se plictisesc si incep sa ciuguleasca din ele. Dupa 2 zile n-au mai depus si i-am bagat la loc cu prietenii lor mai vechi.
[Email] [Yahoo!]
grammy
Junior member

Joined: 17/12/2007 23:22:30
Messages: 92
Location: constanta
IP:
Offline

care pesti sunt sumatranii? thx
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Denumirea stiintifica este Barbus Tetrazona sau Puntius Tetrazona.

O Poza aici. Sunt cei trei de acelasi fel si e vorba de trei masculi.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
grammy
Junior member

Joined: 17/12/2007 23:22:30
Messages: 92
Location: constanta
IP:
Offline

Gobidae wrote:Eu am avut sumatrani la ouat si nu e chiar greu. Am avut o femela burtoasa bine si un mascul de ziceai ca ia foc la aripi si pe botic, de rosu ce era.

Eu i-am pus separat intr-un acvariu de 15 litri cu inaltimea de 20 de centimetri. N-am avut site sau alte separatoare. Am luminat acvariul cu un bec normal cu lumina calda de 60W. Temperatura [am aflat mai tarziu] trebuie crescuta cu 3-4 grade. L-a minde s-a intamplat din cauza becului.
Apa am pus-o din acvariul mare din care am scos si pestii. Singurele plante au fost niste lintite dalea uriase cu radacini mari [aprox 8-10 cm]. Dupa o zi de acomodare, au inceput sa depuna icrele pe radacinile plantelor. Eu le dadeam sa manace si dimineata si seara [in acvariu mare ii hraneam doar seara]. Dupa 2-3 partide de.... pus oua, scoteam planta cu icre si bagam alta noua. Altfel se plictisesc si incep sa ciuguleasca din ele. Dupa 2 zile n-au mai depus si i-am bagat la loc cu prietenii lor mai vechi.

Cum deosebesti femelele de masculi?
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com