[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Fundal  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

Vreau sa confectionez din polistiren sau spuna poliuretanica un fundal pt acvariul meu ..cum procedez ..ma intereseaza mai mult polistirenul ...

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

http://www.catfishheaven.net/day1.html
http://www.thekrib.com/TankHardware/janne.html
http://www.thecichlidgallery.com/article_styrobackground.htm

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

a...era sa uit ..ms dotoru ..si inca ceva...trebuie vopsit ? ca banuiesc ca nu se lasa asa alb...daca da cu ce ?eu unu as vrea sa arate ca o piatra ...

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

sal
eu mi am facut decorul din spuma poliuretanica si am vopsito cu sprey de calitate alimentara apoi am dat cateva straturi de rasina exposidica de calitate alimentara(din pacate se gaseste cam greu la magazine)
nu stiu cat de buna e varianta asta eu am acvariu in functiune de doua saptamani asa ca nu pot sa ti spun ce randament are aceasta varianta,dar arata foarte bine,sapt viitoare o sa pun poze(o sa va tin la curent daca apar complicatii.
ps:daca decupezi din spuma si nu o lasi stratul fin arata foarte bine ,rasina se intareste si da un aspect de buturuga sau stanca depinde ce culori folosesti,eu am vopsit in maro arata ca un bustean.
[Yahoo!]
catallin
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2006 11:32:32
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumos,chiar mi-ar place un astfel de decor dar daca fac in casa rumegus d'ala de scartaitoare ca in pozele dintr-unul din link-urile de mai sus,ori imi pune nevasta-mea ceva in mancare,ori ma omoara in somn Nu exista gata facute pe undeva?La Animax am vazut doar din cele ce seamana cu scoarta de copac.

Cata
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

am vazut si eu tot pe acolo, dar costa imens de mult pentru un acvariu mare, si nu poti sa ti-l "personalizezi" in functie de ce vrei tu, si pestii tai. cel de la magazin e un simplu decor, fara nici o functie practica. daca iti faci tu poti sa pui niste grote, o terasa pe care sa infigi 2-3 plante nepretentioase, cum te tine imaginatia. bineinteles, respectand oarecari norme de protectie. a pestilor.

image
[Yahoo!]
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

o sa ma apuc si eu ....mai greu e cu rasina si cu acel colorant ...da cerd ca o sa iasa super ...deci colorant alimentar ....nu ? Ms !!!

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

eu cred ca va complicati cu rasina (nu ca nu ar fi buna dar este greu de gasit ) incercati cu ciment.
http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=210&postdays=0&postorder=asc&start=15

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
Pirania
Member
[Avatar]

Joined: 12/02/2005 00:21:07
Messages: 217
Location: Tartasesti
IP:
Offline

Cum se 'instaleaza' fundalul din polistiren? As vrea si eu asa ceva pt acvariul meu dar inca nu sunt lamurit cum se monteaza pt ca stiu ca pluteste...
[Yahoo!]
pandacul
Junior member

Joined: 19/09/2005 12:03:08
Messages: 27
Location: bucuresti
IP:
Offline

Rasina se fabrica la Policolor se cheama Nestrapol si se achiz.destul de usor de la mag de la poarta firmei.Dezastrul(adica o groaza de timp pierdut)urmeaza la Chimopar(vis-a-vis de policolor)de unde trebuie cumparat
intaritorul si acceleratorul pt aceasta rasina.Apoi totul este relativ simplu.ATENTIE la concentratie,nerespectarea procentului de int+accel duce la craparea sau chiar aprinderea rasinei.

pindacul
Dragosman
Moderator
[Avatar]

Joined: 05/03/2003 00:58:04
Messages: 594
Location: Bucuresti - Iancului
IP:
Offline

pandacul wrote:Rasina se fabrica la Policolor se cheama Nestrapol ....


Care este cantitatea minima care trebuie cumparata? Cum vine ambalata ?

In Aquarium Veritas!
[Email] [Yahoo!]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

policolor.ro -> search

product(s) matching "nestrapol"

NESTRAPOL 120
NESTRAPOL 220-66
NESTRAPOL 220 V-66
NESTRAPOL 450-66
NESTRAPOL 4507-65
NESTRAPOL 484 T-65
NESTRAPOL 630-66
NESTRAPOL 96
NESTRAPOL UV 1-65



care din ele ? si pe la ce preturi is ?

image
[Yahoo!]
pandacul
Junior member

Joined: 19/09/2005 12:03:08
Messages: 27
Location: bucuresti
IP:
Offline

eu nu am mai cumparat de 2 ani.Cind cumparam era ambalata la bidoane de 2.5l metalice.Din amintiri aproximez pretul la 3-4Eu litrul.Oricum intaritorul si acceleratorul se vindeau numai la sticle de 1/2l(la chimopar)dar nu costau o avere.Nu mai stiu ce cod avea produsul(in nici un caz UV-care banuiesc ca inseamna intarire la ultraviolete)dar sunt sigur ca la vinzare in magazin nu au o gama f.mare din acest produs ambalat la bidoane mici si se pot citi instr. de pe ele.Se mai vinde un produs similar la Chimtitan sub denumirea "baza de turnare"si de aici se pot cumpara si int. si accel.dar nu au magazin si nu stiu cant. minima vinduta.

pindacul
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com