[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Juwel biofilter 3.0 - Medii filtrare.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
realmode
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/02/2013 10:53:15
Messages: 340
Location: Arad
IP:
Offline

Lucian wrote:
realmode wrote:Nu stiu de ce dar am aproape convingerea ca nici JBL TOPCLEAN II sau oricare alt skimmer nu reuseste sa sparga si sa absoarba acel biofilm, cel putin nu in forma prezentata. Nu aruncati cu pietre, este parerea mea. Dar putem extrapola, chiar mi-as dori acest lucru.

Nu aruncam cu pietre, dar sa te contrazicem cred ca ne dai voie Din experienta mea cu acest produs pot spune ca JBL TOPCLEAN II isi face treaba superbine.
Pentru edificare:


Eu pana nu vad cu ochii mei cum indeparteaza un biofilm tot nu sunt convins. Din prezentare reiese doar faptul ca aduna bine mizeria de la suprafata, exact asta imi face si skimmerul de la biofilter juwel. Dar cand las sa se formeze biofilmul (indrept cotul de la pompa in jos sa nu am o valuire mare la suprafata) , nici o sansa sa il indeparteze. Suprafata apei parca este "inghetata", nici o miscare. Si vorbesc de un biofilm foarte subtire, daca suflu putin pe el se sparge. Dedesubtul filmului se vede clar ca exista "miscare" mizeria se aduna in skimmer, dar filmul tot acolo e.

Mai exista si varianta ca daca nu este film format acest top clean de la jbl sa nici nu permita formarea filmului.... dar totusi vreau sa il vad la lucru. Daca intradevar este eficient si nu se formeaza film fara valuirea suprafetei apei atunci sunt cel mai convins.
Seba Shrimp
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/10/2011 12:34:17
Messages: 804
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

la gratarul acela te refereai ,crd ca mai are un alt skimmer.

la mine am observat ca biofilmul se face doar daca ridic capacele de la acvariu,altfel e curata apa.

Seba shrimp - 0722 784 888
realmode
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/02/2013 10:53:15
Messages: 340
Location: Arad
IP:
Offline

sebacka wrote:la gratarul acela te refereai ,crd ca mai are un alt skimmer.

la mine am observat ca biofilmul se face doar daca ridic capacele de la acvariu,altfel e curata apa.


Ai acvariu Juwel care are acele 2 capace deasupra?
Seba Shrimp
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/10/2011 12:34:17
Messages: 804
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

da,rio180 de la juwel,cu lampa pe mijloc!

Seba shrimp - 0722 784 888
realmode
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/02/2013 10:53:15
Messages: 340
Location: Arad
IP:
Offline

sebacka wrote:da,rio180 de la juwel,cu lampa pe mijloc!

Eu am in vision de 180l, dar am trecut pe o lampa Hailea cu 4 neoane giesemann de 39w fiecare. Fenomenul il aveam si inainte cu sau fara capac.
Dau vina pe substratul fertil+incalzitorul de subtrat de la dennerle (deponit mix pro) si pe faptul ca nu am pus un strat mai gros de pietris (aprox. 4cm, granulatie 2-3mm).
Curentii de apa ascendenti antreneaza si din materialul fertil.
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

Cam asa functioneaza skimmerul pe fostu meu acvariu
http://www.youtube.com/watch?v=0QlMNnXhUTk
momentan detin un Juwel Rio 240 si filtrul intern e foarte ok dar nu ma scapa de biofilm asa ca folosesc skimmerul de la JBL pus in coltul stanga spate
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com