[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtrare  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Razvan M
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2006 16:59:14
Messages: 157
Location: Iasi
IP:
Offline

Am un filtru aquael .. care este in acelasi timp si oxigenator.. este cu (,) carbuni,burete si inca niste chestii rotunde intr-o plasa (nu radeti) ... Partial merge bine. nu am probleme.. dar mai trebuie ceva pentru o .. "viata buna" a pestilor ?
[WWW] [Yahoo!]
tr02pia
Junior member

Joined: 20/11/2005 22:52:32
Messages: 23
Location: bucuresti
IP:
Offline

cam evaziva intrebarea . pentru filtrare e suficient(daca e pentru dimensiunea acvariului tau si nu ai suprapupolat acvariul), insa pentru ""o .. "viata buna" a pestilor "" mai sunt 'nevoi', pe care le gasesti discutate prin topicuri pe forum .

fave fun
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Depinde ce pesti ai. Unii vor apa filtrata prin turba, altii prin sfaramatura de scoici si corali, unii vor o apa filtrata pana la cea mai mica particula, altii nu dau doi bani ca e tulbure... E in functie de ce ai in acvariu si de cate compartimente are filtrul.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Razvan M
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2006 16:59:14
Messages: 157
Location: Iasi
IP:
Offline

Pai in acvariul meu .. domina scalarii ....
Ce-mi sugerati ? ..
FILTRU cu 2 compartimente... cu (,) carbuni, burete si ceramica...Sufla destul de tare.. adica pestii mei nu au o treaba..sunt multumiti ! ....
[WWW] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Un mic ajutor pentru userii care vor sa ajute.Pentru ca RazvanM s-a zgarcit cu detaliile despre acvariu ,o sa le dau eu : are 5 scalari(dintre care 2 sunt pereche) ,3 gourami si 2 sanitari(nu a precizat de care)
Nu ma intrebati de unde stiu ca nu va spun ,dar m-am gandit ca e corect sa va previn.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Am uitat ceva.Viata buna a pestilor depinde de multe variabile mai Razvane.Filtrul e doar una dintre ele ,ar mai fi calitatea apei , volumul acvariului care la tine e de 70 l, adica foarte putin pentru ce pesti ai acolo.Pentur un singur scalar matur e nevoie de minim 50 l de apa ca "sa se simta bine".Asa ca daca vrei sa se simta cat de cat bine ,scapa de gourami, sanitari si de cei 3 scalari in plus.Poti in cel mai rau caz sa mai tii 2 ancistrus cu perechea de scalari.Auntci o sa ai pesti fericiti si poate si pui.Dar pentru asta va trebui sa asculti multe sfaturi de la oameni care au trecut prin asta si am vazut ca la ascultat sfaturile ai probleme.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Razvan M
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2006 16:59:14
Messages: 157
Location: Iasi
IP:
Offline

Ai gresit... 80 de litri ...
De sanitari voi scapa probabil de curand (Ca nu o sa mai traiasca mult, sunt batrani ...)
S-ar putea sa-mi mai fac un acvariu asa ca pe moment tin pestii si ii voi transfera in celalalt acvariu ..
PS: Nu scap de paparazzi nici aici ?
[WWW] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

lumea e mica stimabile ;)
ocazie cu care poate intelegi ceva din complexitatea materialist dialectica si stiintifica a meandrelor concretului ;)

intelege ca sunt niste "reguli de baza" NECESARE SI SUFICIENTE.
credeai ca pe alt forum vei fi laudat pentru aglomeratia din acvariu???
Razvan M
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2006 16:59:14
Messages: 157
Location: Iasi
IP:
Offline

credeai ca pe alt forum vei fi laudat pentru aglomeratia din acvariu???

Nu vrei sa-mi iei un interviu ? ...
Nu, am zis eu ceva de asta ? .. oricum incerc sa mai scap de pesti...
[WWW] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Pai cum mai Razvane , i-ai luat vineri si acum vrei sa scapi de ei .Nu te stresa sa ne minti in vre-un fel pt ca tot pe tine o sa te minti.
Eu ti-am spus din proprie experienta ce sa faci si m-am purtat cat mai frumos cu tine ,dar se pare ca tie iti place sa faci cum vrei tu chiar daca nu e bine.Daca iti plac pestii asa de mult citeste articolele de pe situl asta ca ai multe de invatat.Eu nu o sa mai postez pentru ca nu meriti atata atentie dar am vrut doar sa-i informez pe ceilalti cu ce tip de forumist au de-a face(Cunoscatorii stiu la ce ma refer, aka "miruna")
Oricum la modul in care raspunzi am impresia ca o sa "zbori" si mai repede de pe forumul asta....

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Razvan M
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2006 16:59:14
Messages: 157
Location: Iasi
IP:
Offline


Si cum am zis probabil am sa scap de sanitari.. ca scalarii sau gurami nu-i dau nici un ruptul capului ...acuma 3 zile am dat cei 2 fosilis.. asa ca nu mai sari cu gura cand nu stii ce se petrecere, daca ai chef acuma sa vii cu amenintari cu "O sa zbori de pe forumul asta" stai calm ... Singurul care o sa zboare de pe forum o sa fii tu daca continui sa te porti asa... mai du-te la cativa useri de pe aici si le mai zi.. o sa zbori in Tomesti sa vedem daca la toti or sa le convina..
Toate cele bune...
[WWW] [Yahoo!]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

zice ca prelungeste capacitatea biologica a acvariului

Nu o prelungeste ci o mareste. Biomax-urile sunt realizate dintr-un material ceramic foarte poros si ca urmare suprafata lor desfasurata este foarte mare.... cu alte cuvinte au loc mai multe bacterii denitrificatoare.
Nu ai precizat ce model de AquaClear ai si nici volumul util al acvariului tau (si cu ce e populat).
Daca modelul pe care il ai este adecvat volumului acvariului (ca doar scrie pe cutie ) si bazinul nu este cumplit de suprapopulat, nu ai de ce sa-ti faci griji.
Sub nici o forma nu scoate biomax-urile... sunt mai bune decat buretii.
BioMAX rings increase a filter's capacity to create optimal biological water conditions for freshwater and marine aquarium inhabitants. BioMAX are porous ceramic rings that provide the largest surface area and maximum number of pores perfectly sized to accomodate bacterial colonies. They allow these colonies to establish, multiply and thrive, creating the ideal conditions for bacteria necessary to maintain biological balance. One ring has 10 times the biological power of a standard cartridge insert. For best results, BioMAX rings should be placed at the end of the filtration cycle.


Despre carbune... hmm... merge si fara el... este recomandat in special dupa tratamentele pe care le pui in bazin.

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Razvan M wrote:.. asa ca nu mai sari cu gura cand nu stii ce se petrecere, daca ai chef acuma sa vii cu amenintari cu "O sa zbori de pe forumul asta" stai calm ... Singurul care o sa zboare de pe forum o sa fii tu daca continui sa te porti asa... mai du-te la cativa useri de pe aici si le mai zi.. o sa zbori in Tomesti sa vedem daca la toti or sa le convina..
Toate cele bune...

Ei bine, eu nu as fi chiar asa de sigura ca johnny va zbura...Daca nu iti controlezi limbajul, chiar domnia-ta va fi vizata. Asa ca...grija maaareee.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com