[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu inaltime 150cm  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

In urma cu vreo 3 saptamani am vazut o emisiune interesanta la tv, nu mai tin minte pe care post .Am tot vrut sa scriu de atunci dar nu am avut timp.
Se prezenta o casa(de fapt vila in toata regula) din Brasov undeva sus, de aveai o panorama frumoasa a Brasovului.Niste scari lungi(afara) grozave facute din piatra plata ,gazon frumos ma rog un aranjament frumos in curte ,un mic iaz in care avea mai multi crap Koi.Ce mai afara era un aranjament grozav.Ce sa zic si inauntru era frumos dar sincer sa fiu eu aveam alte gusturi.
Vila avea o forma interesanta reporterul si proiectantul(designerul) au vorbit despre pasiunea proprietarului ptr deltaplanism si au spus ca a fost cererea lui ca forma acoperisului sa aiba o forma care sa aduca cu silueta unui deltaplan.Tot plimbandu-se cu aparatul de filmat prin casa au trecut si pe langa un acvariu care avea niste dimensiuni aproximative de (L)1.5m poate chiar 2m (l)0.8m(h)1.5m.Deci cel putin 1.800l.
Avea si ceva plante prin el .Ma gandeam cum reuseste sa planteze ceva in acvariul asta?Iti faci o scara si te cobori dupa ce ai scos apa pana la 60 cm . Sau faci pe scafandrul... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Probabil ca atunci cand se face frig baga Crapi Koi din helesteu in acvariu.M-am gandit ca asta sa fie una din utilizari caci din graba cu s-a trecut cu aparatul de filmat pe langa acvariu n-am apucat sa vad pesti in el.N-am avut crapi Koi, habar nu am sunt ca "fratii" lor de pe la noi rezista in apa aproape de 0 grade.
[Email]
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

intamplator am vazut si eu emisiunea respectiva (casa de piatra ,antena 1) dar cred ca esti departe de dimensiunile acvariului respectiv care dupa parerea mea nu avea mai mult de120 l*60 l*70 h .

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

eu nu am vazut emisiunea dar imi este grau sa cred ca avea un acvariu plantat cu coloana de 1,5 m. Oricum era o mare idiotenie o asemenea inaltime la dimesiunile date in primul post.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

g.g wrote:...un acvariu plantat cu coloana de 1,5 m.... ...mare idiotenie o asemenea inaltime.

"...Zise vulpea catre struguri!!!"

Hai, nu spune ca nu ti-ar placea sa ai in living o "idiotenie" ca cea de mai jos. Ca mie-mi ploua-n gura...

image

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

buna comparatia ...

era vorba de romania, mai exact de brasov. deci ...

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

totusi, raportul dimensiunilor este NET in defavoarea celui din brasov...
gg ar fi trebuit sa completeze cu "asa de inalt si mai ales asa de strimt"
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

razvan wrote:totusi, raportul dimensiunilor este NET in defavoarea celui din brasov...
gg ar fi trebuit sa completeze cu "asa de inalt si mai ales asa de strimt"




corect, cateodata chiar si mie imi este greu sa aleg cuvintele potrivite.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Dotoru wrote:
... dar cred ca esti departe de dimensiunile acvariului respectiv care dupa parerea mea nu avea mai mult de120 l*60 l*70 h .


Pe ce m-am bazat cand am spus inaltimea de 150cm .Ma refer doar la dimensiunea asta in special(si nu la celelalte doua care poate sunt subiectiv) fiindca mi-a sarit in ochi,partea de jos (unde eu de exemplu am primul etaj de acvarii, si este la 15 cm iar in cazul de fata era singurul etaj)care era in jur de 30 de cm (maxim 40 )deci tocmai asta a fost ce mi-a sarit in ochi ca partea de jos a acvariului nu era ca la mesele care erau de vanzare pe Forum(si in general si alte mese de firma) care cred ca este in jur de 80-90cm inaltime.Iar cameramanul cand a trecut de cateva ori iesind pe o usa de langa acvariu cu camera de filmat( ma gandesc ca o tinea la nivelul ochilor) iar acvariu partea de sus era cred cam la nivelul camerei de luat vederi daca nu mai sus ,ceea ce presupun ca e in jur de 1.8m.Deci asta a fost ce mi-a sarit in ochi raportul intre inaltimea acvariului si inaltimea suportului care era foarte mica .
[Email]
vasifish
Membru banat
[Avatar]

Joined: 22/12/2005 09:53:40
Messages: 16
Location: Timisoara
IP:
Offline

BAI!!!
Pai asa ceva vreau sa-mi fac in dormitor.
Adica dormitorul in el!
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com