[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dark Cave jurnal  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
gremlin27
Member
[Avatar]

Joined: 24/01/2012 11:28:57
Messages: 201
Location: orasu de sub Tampa
IP:
Offline

salutare

vin si eu cu niste poze cu ce s-a mai intamplat prin bazin,am renuntat pana la urma la cabomba si am bagat niste valisneria luate de la un prieten,si am mutat bolovani in fata plantelor din mijloc
[Thumb - DSC07589.JPG]

[Thumb - DSC07588.JPG]

gremlin27
Member
[Avatar]

Joined: 24/01/2012 11:28:57
Messages: 201
Location: orasu de sub Tampa
IP:
Offline

salutare


a trecut ceva vreme de la ultima postare asa ca pe scurt am sa fac un rezumat la ce s-a mai intamplat

in nemernicia mea am umblat la filtru extern si din neatentie nu l-am inchis bine si m-am trezit cu vreo 10-15 l de apa in casa pe sub covor si cel mai grav sub standu acvariului care nu are picioare si s-a exfoliat de la apa
a trebui sa golesc partial acvariul, adik au ramas vreo 10 cm coloana de apa si sa-l mut,pesti nu au patit nik, in schimb plantele au avut mult de suferit,acvariul stand cam o ora cu filtru oprit, care s-a deciclat,fara lumina si co2, si s-a dezechilibrat foarte tare tot bazinul, multe plante au regeresat pana la pierderea completa
acum incet incet si-au revenit si cam asa arata acum
[Thumb - DSC07590.JPG]

[Thumb - DSC07591.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 03/09/2013 18:59:23

Technics
Member

Joined: 22/11/2011 21:51:10
Messages: 298
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

Nu prea cred eu ca plantele tale au avut de suferit din cauza faptului ca nu a functionat filtrul 1 ora ... poate nu au stat in apa etc, dar in nici un caz nu are legatura cu filtrul, lipsa lumini ... Oricum data viitoare cand mai faci astfel de manevre baga furtunele filtrului intr-un bidon sau galeata si lasa-l sa functioneze acolo fara nici o astfel de problema, asta ca sa eviti o deciclare, chiar si partiala.
gremlin27
Member
[Avatar]

Joined: 24/01/2012 11:28:57
Messages: 201
Location: orasu de sub Tampa
IP:
Offline

mda probabil ai dreptate,nu stiu exact de la ce s-a intamplat,oricum faptu e consumat nu mai conteaza ce si cum si de ce.totu a revenit la normal si mai departe nu ma mai intereseaza sa rescolesc trecutu


o seara buna
Technics
Member

Joined: 22/11/2011 21:51:10
Messages: 298
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

gremlin27 wrote:,oricum faptu e consumat nu mai conteaza ce si cum si de ce.totu a revenit la normal si mai departe nu ma mai intereseaza sa rescolesc trecutu


Primeste comentariul meu ca pe un sfat, este bine de tinut minte, poate o sa mai conteze intr-o zi ... Spor la treaba!
gremlin27
Member
[Avatar]

Joined: 24/01/2012 11:28:57
Messages: 201
Location: orasu de sub Tampa
IP:
Offline

salutare natiune

Cum celelalt capac nu imi incanta deloc privirea m-am hotarat sa fac altul si cat se poate de in tema intunecata a bazinului
Dupa aproape o luna de bricolat cam asta a iesit,materiale folosite pal si teco vopsite antistatic alb pe interior si negru lucios la exterior
[Thumb - DSC07597.JPG]

[Thumb - DSC07593.JPG]

[Thumb - DSC07595.JPG]

gremlin27
Member
[Avatar]

Joined: 24/01/2012 11:28:57
Messages: 201
Location: orasu de sub Tampa
IP:
Offline

.
[Thumb - DSC07598.JPG]

[Thumb - DSC07592.JPG]

tonyve
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/03/2012 18:05:57
Messages: 27
Location: Brasov
IP:
Offline

a dat domnul sa il vad gata super
gremlin27
Member
[Avatar]

Joined: 24/01/2012 11:28:57
Messages: 201
Location: orasu de sub Tampa
IP:
Offline

salut
merci oricum nu il realizam fara ajutorul tau
gremlin27
Member
[Avatar]

Joined: 24/01/2012 11:28:57
Messages: 201
Location: orasu de sub Tampa
IP:
Offline

salut

vin si eu cu niste poze la cum a mai evoluat acvariul,l-am reamenajat putin, am incercat sa grupez altfel plantele sa ii dau alta forma,am renuntat la gazon ca tinea prea multa mizerie dedesupt si nu reuseam sa aspir prea bine, fara sa deranjez manodoul prea tare

ramane de vazut si ce va iesi dupa ce mai cresc plantele,in rest totu este ok,nu am treaba cu algele decat foarte putin pe frunzele mai batrane a unei cryptocorine

am schimbat fertilizantu ,am trecut pe easy carbo 2ml/zi si profito 1.3ml/zi adaugati dimineata inainte sa plec la munca
am mai adaugat un neon acum am 90w la ~90l de apa si chiar am inceput sa vad ceva pearling de la unele plante,se pare ca bomba cu citrice nu este suficienta,pe viitor poate reusesc sa iau o instalatie de co2 presurizat



[Thumb - DSC07617.JPG]

[Thumb - DSC07616.JPG]

[Thumb - DSC07615.JPG]

gremlin27
Member
[Avatar]

Joined: 24/01/2012 11:28:57
Messages: 201
Location: orasu de sub Tampa
IP:
Offline

salut


fratilor nu va dati cu parerea toti odata ca nu pot sa raspund la toti
chiar nu stiu de ce ma mai chinui sa postez ceva ca oricum nu ma baga nimeni in seama si asta e treaba veche dar na am tot sperat sa se mai schimbe situatia dar se pare ca imi pierd vremea degeaba,pt ca nu o sa ma ridic niciodata la nivelul celor mai vechi ca nu imi permit in primu rand financiar,si se pare ca daka nu am aparatura de sute de euro si un acvariu wow,doar unul mai simplu in functie de buget nu ma incadrez in criteriile acvaristilor,sunt doar asa un vizitator care se tot baga in seama fara nici un rost,si ca pierdere de timp chinui niste pesti intr-un borcan

nu vreau nimik special,laude sau mai stiu eu ce,dar macar acolo o parere despre cum arata daka ma indrept pe drumul cel bun sau ma chinui degeaba,pt ca m-am chinuit mult sa realizez si eu un bazin macar un 10% sa semene cu cele vazute aici pe forum


in fine chiar nu mai am nik de zis indiferent daca mai zice cineva ceva sau nu

This message was edited 1 time. Last update was at 08/10/2013 18:00:36

Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

1. Oameni sunt ocupati este in cursul sapatamani daca nu ai observat nu toata lumea are timp de faci cu el in palme Fara numar!!!
2. Arata interesant ce pot zice mai mult
3. Vallisneria aia o poti sa o mai intini in colo colo nu doar in palcul ala
4. Fii mai rabdator

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gremlin27 wrote:... chiar nu stiu de ce ma mai chinui sa postez ceva ca oricum nu ma baga nimeni in seama si asta e treaba veche dar na am tot sperat sa se mai schimbe situatia dar se pare ca imi pierd vremea degeaba,pt ca nu o sa ma ridic niciodata la nivelul celor mai vechi ca nu imi permit in primu rand financiar,si se pare ca daka nu am aparatura de sute de euro si un acvariu wow,doar unul mai simplu in functie de buget nu ma incadrez in criteriile acvaristilor...

... in fine chiar nu mai am nik de zis indiferent daca mai zice cineva ceva sau nu

Mai nea' gremlin27,

- frazele alea pe care le-ai scris mai sus sunt cam aiurea, zau!... nimeni nu are aere de vedeta, toti incercam sa impartasim aceeasi pasiune!
- ai un topic de 6 pagini... lumea s-a bagat si ti-a dat sfaturi dupa putinta si pricepere,
- faptul ca nu scrie nimeni, nimic, timp de cateva zile, nu e o nenorocire... intelege ca lumea nu sta pe forum non-stop.
- tu tii pestii aia si plantele pentru noi? Sau pentru tine?
- e deja a 3-a oara cand te plangi ca nu te baga nimeni in seama si ne ameninti cu plecarea (aici, pe acest topic)... nu vreau sa fiu rautacios, da' tu ai auzit de "povestea aia cu Petrica si lupul"?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu a mai spus nimeni nimic pentru ca nu e foarte mult de spus...nu s-au facut schimbari in bazin, e cam acelasi.
Ce am putea spune mai mult?

E un acvariu simpatic. Daca vrei si carcoteala, se poate Pe mine nu ma prea atrag bolovanii aia...

Nu a zis nimeni ca nu te-ai chinuit, felicitari pentru munca depusa.
Insa cu vorbele despre criteriul financiar ai dat-o-n papusoi (a se citi porumb ). Sunt multi colegi care nu investesc sute de euro si nu ii ignora nimeni, cum nici tu nu esti ignorat si cum sunt bazine cu multi bani investiti la care nu se da reply la fiecare post al autorului.

Nu te simti persecutat pentru ca nu esti

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Topic closed!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com