[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Inceputurile unui acvariu de 200 L  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
dorulet_stancu
Junior member

Joined: 11/11/2012 22:09:40
Messages: 22
Location: pitesti
IP:
Offline

Salutare,
Incercarea nr 1.
M-am apucat de acvaristica acum 14 ani, adica eram pe clasa a 8-a si mi-am luat un prim acvariu, avea 25 l, si cred ca 40 – 50 de pesti, pompa de aer si burete ca si incalzitor aveam o rezistenta intr-un tub pusa la un transformator de 24v. Un bec de masina, si cam atat. A durat tot cam 1 an din cauza mutarilor dese.
.
Incercarea nr 2.
In urma cu 4 ani am pus mana pe studiu si am rasfoit forumurile, am aflat ca mai mare = mai bine si am luat un acvariu de 400 L, un filtru tetratec 1200, substrat fertil, bomba CO2, tuburi neon sun-glo, aqua-glo si osram 830 deci pregatit de treaba. Am plantat, m-am ocupat, intens cateva luni. Filtrul nu l-am folosit niciodata, pentru ca l-am luat sh si a curs de la prima verificare, am utilizat doar un filtu intern, foarte mare ca si dimensiuni. Treaba e ca m-am mutat din nou si am lasat acvariul la parinti, o data la o luna mai aruncam plantele si completam cu apa. Totul a durat 3 ani, pana mi-am gasit locul.

Incercarea nr 3.
Am luat un acvariu de 200 L sa mut pestii si ce a mai ramas din plante in special echinodorus amazonicus (sper ca l-am nimerit), iar acum ma ocup de el, iar in vara vreau sa-l reactivez si pe cel de 400 L.
Sa vedem ce avem, acvariu
1) 100*40*50,
2) lumina T5 OSRAM 830 1*39W, T5 OSRAM 865 1*39W, T8 SUN-glo 1*30W, program de 10 ore pe zi
3) Substrat manado
4) Bile fertilizante
5) 2 sticle cu drojdie pentru CO2 si un difuzor home made destul de eficient,
6) Filtrul intern de la acvariul mare, si incerc sa il repar si pe cel extern care m-a albit si imbatranit prematur.
7) Folosesc micro si macro 1 picatura la 40 L si feropol 24


[Thumb - 12.12.2012 resize.JPG]

[Thumb - 16.01.2013resize.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 20/01/2013 22:37:22

[Email]
dorulet_stancu
Junior member

Joined: 11/11/2012 22:09:40
Messages: 22
Location: pitesti
IP:
Offline

considerati ca trebuie sa maresc doza de fertilizanti sau o sa fie prea mult? Pobleme cu alge prea mari nu am, exeptanad o alga maronie spre negru ce a aparut in palcuri mici pe plante, ultimele zile. Cauza banuiesc ca este fructuatia sau lipsa de CO2, o mica problema la echipament nedepistata la timp.
[Email]
RVP
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/01/2013 15:03:38
Messages: 51
Location: Blaj
IP:
Offline

Foarte frumos acvariu.
ce planta e acea din coltul dreapta al acvariului?
[Email] [Yahoo!]
dorulet_stancu
Junior member

Joined: 11/11/2012 22:09:40
Messages: 22
Location: pitesti
IP:
Offline

multumesc, sper sa arate din ce in ce mai bine. Sa iti raspund la intrebare Echinodorus Amazonicus.
[Email]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Alga aia se cheama BlackBrushAlgae sau BBA pe scurt.

Poate fi indusa de fluctuatiile de CO2 desi eu personal nu sunt de acord cu aceasta supozitie. Ar fi bine sa elimini ce ai acum. Odata ce ia amploare e cam greu de evacuat din acvariu.

Alga asta nu dispare de la sine odata ce nu mai are conditii prielnice si ai nevoie de ceva care s-o manance. De asta e bine sa indepartezi portiunile de planta de la primele semne de aparitie.
dorulet_stancu
Junior member

Joined: 11/11/2012 22:09:40
Messages: 22
Location: pitesti
IP:
Offline

am indepartat o buna parte din ea aseara cand am facut schimbul de apa. Este foarte usor de luat de pe plante, se desface imediat. Da inca nu am niste pestisori care sa le manace, dar o sa apara. Oricum sunt foarte bucuros ca am reusit sa scap de o cantitate destul de mare de alge de pe plante, chiar daca asta s-a intamplat si cu ruperea multor frunze. Asta pentru ca exact cum ziceam si mai sus toate plantele au venit dintr-un acvariu foarte neingrijit.
[Email]
RVP
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/01/2013 15:03:38
Messages: 51
Location: Blaj
IP:
Offline

Eu am indepartat algele cu succes cu sera algovec.Precizez ca eu am folost solutia la algele maro,nu stiu daca functioneaza asa de bine si la algele negre.
[Email] [Yahoo!]
dorulet_stancu
Junior member

Joined: 11/11/2012 22:09:40
Messages: 22
Location: pitesti
IP:
Offline

Am inteles, chestia este ca acvariul a fost setat pe 12 decembrie, cand este facuta si prima poza, si a fost lasat sa se cicleze, nu am dorit sa intervin prea mult cu substante in el.
Practic in primele 2 sapatamani am avut plantele, 25% apa de la acvariul vechi, filtrul de la acesta si lumina undeva la 7 ore pe zi, dupa care am inceput aditia de CO2. Pestii si fertilizarea au inceput cam in 3 saptamani de la inceperea ciclarii.
[Email]
dorulet_stancu
Junior member

Joined: 11/11/2012 22:09:40
Messages: 22
Location: pitesti
IP:
Offline

A mai trecut o saptamana, si cred ca e timpul sa ma apuc sa mai tund si reorganizez din plante. Va pun mai jos o poza din seara asta si astept sfaturi de la voi.
[Thumb - 24.01.2013.JPG]

[Email]
dorulet_stancu
Junior member

Joined: 11/11/2012 22:09:40
Messages: 22
Location: pitesti
IP:
Offline

In acest sfarsit de saptamana am mai facut curatenie in acvariu, am curatat toate plantele care aveau BBA pe ele adica le-am cam rupt pe toate. cel mai greu mi-a fost sa arunc un Crinum Calamistratum pe care il aveam de 4 ani, dar since rera cam acoperit de BBA, dar mai am 2 pui care mai au si ei ceva alge, insa sper sa scap de ele. Din cate am observat am cam putina lumina fata de necesarul ei.
Credeti ca este cazul sa ma adaug ceva lumina?
[Thumb - 27.01.2013 resize.JPG]

[Email]
tabaks
Member
[Avatar]

Joined: 03/02/2011 18:28:52
Messages: 127
Location: Bucuresti,Militari
IP:
Offline

Felicitari!
Imi place acvariul tau!
[Yahoo!]
dorulet_stancu
Junior member

Joined: 11/11/2012 22:09:40
Messages: 22
Location: pitesti
IP:
Offline

din cate vad BBA a aparut pe pietris in zona din fata unde nu a fost umbrit de plante, oare sa fie de la lumina?
[Email]
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu este de la lumina, pietrisul este doar unul dintre preferatele sale alaturi de buturugi si plantele cu crestere (mai) lenta.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
dorulet_stancu
Junior member

Joined: 11/11/2012 22:09:40
Messages: 22
Location: pitesti
IP:
Offline

am inteles, meci de raspuns
[Email]
dorulet_stancu
Junior member

Joined: 11/11/2012 22:09:40
Messages: 22
Location: pitesti
IP:
Offline

usor, usor a inceput acvariul meu sa se umple de alge. La inceput a fost BBA, iar acum au aparut cele de mai jos. Ajuta-ti ma sa le identific si sa le combat va rog.

[Thumb - P1170908.JPG]

[Thumb - P1170906.JPG]

[Thumb - P1170909.JPG]

[Email]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Pare a fi un Staghorn in faza incipienta.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
popescu.cristian10
Member

Joined: 11/01/2012 12:39:24
Messages: 209
Location: Timisoara
IP:
Offline

dorulet_stancu wrote:usor, usor a inceput acvariul meu sa se umple de alge. La inceput a fost BBA, iar acum au aparut cele de mai jos. Ajuta-ti ma sa le identific si sa le combat va rog.

sal;incearca cu easy carbo,cu o siringa sa dai direct pe alge,eu asa am facut si am avut rezultate bune.
[Yahoo!]
dorulet_stancu
Junior member

Joined: 11/11/2012 22:09:40
Messages: 22
Location: pitesti
IP:
Offline

Azi am facut un test de NO3 si am ramas stupefiat cand am vazut ca imi indica undeva intre 25 si 50, valori extrem de mari. Am doar 3 xifo si duminica am mai luat 4 SAE, iar de hranit prea mult nu se pune problema, chiar i-am infometat. Fac schimb de apa saptamanal 20%, o sa incerc sa fac schimbul de 2 ori pe saptamana poate ajuta la ceva.
Sa scad fertilizarea? Oricum in zilele urmatoare o sa incec sa mai fac rost de niste bani sa mai iau ceva teste, sa incerc sa fac setul complet.
[Email]
dorulet_stancu
Junior member

Joined: 11/11/2012 22:09:40
Messages: 22
Location: pitesti
IP:
Offline

am cautat easy carbo dar nu am gasit la noi la pitesti, o sa mai caut,
multumesc de sfat
[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

As vota si eu pe staghorn.

Din ce am citit, apare intr-un bazin in care curatenia lasa de dorit/filtrare nu prea buna. Circulatie de asemenea slaba in acvariu si concentratie de co2 mica.

Fa schimburi mai mari de apa. Incearca un 50% , cu aspirarea substratului.
Filtrul a ramas cel intern? S-ar putea sa nu prea faca fata.
Legat de co2, n-ar strica sa iei un test permanent pt asa ceva, sa vezi cum stai. Insa la 200 litri, cu bomba, s-ar putea sa-ti fie cam greu sa cresti concentratia de co2.

P.S.: Easycarbo aplicat local nu prea vad a fi o solutie buna. Adica ok, arde alga acolo...dar in rest? Stai la fiecare frunza sa tot injectezi...Plus ca e posibil sa arda si frunza.
Mai bine curata ce e infestat masiv si incearca sa echilibrezi bazinul.

Si da, no3 e cam mare. Schimburile de apa mai mari probabil vor rezolva problema.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2013 23:22:48


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com