[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Silicon imbatranit curge apa  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
ando_salajan
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2009 00:51:19
Messages: 67
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut dragi prieteni acvaristi. Am si eu o problema si anume ca imi curge apa din acvariu (juwel 60L). Am crezut ca e crapat dar defapt e din cauza siliconului care cred ca a imbatranit si e o mica fisura. Acum am golit acariul pana la jumate (unde e fisura) pt a nu curge apa peste noapte. Maine de dimineata as vrea sa ma duc la un magazin de specialitate sa cumpar un silicon special de acvariu de culoare neagra dar nu stiu de care sa cumpar? Bison sau Den braven ? Din ce am citit astea ar fi cele mai bune.
Astepti sa imi spuneti si mie va rog care din cele doua sa cumpar. Si dupa ce lipesc cat trebuie sa astept pana cand pot complecta cu apa si cealalta jumatate a acvariului.
Multumesc mult de tot si astept raspunsuri asta seara daca se poate ca maine dimineata vreau sa ma duc sa cumpar. ms. sal
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Sau Dow Corning 881. Gasesti la pepika.ro
La un bazin asa micut insa, cred ca e bun cam orice silicon, atat timp cat e pentru acvarii.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
ando_salajan
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2009 00:51:19
Messages: 67
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si dupa ce lipesc cat trebuie sa astept pana cand pot complecta cu apa si cealalta jumatate a acvariului?
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Depinde de grosimea cordonului pe care il vei face. In principiu, la ce ai tu acolo, cred ca doua zile sunt suficiente pentru a se usca

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ce virsta are acvariu'?

ando_salajan wrote:Si dupa ce lipesc cat trebuie sa astept pana cand pot complecta cu apa si cealalta jumatate a acvariului.

Nu stiu exact cum ai de gind sa repari acvariu' ....... din ce scrii intuiesc ca sa-l lasi cu apa asa cum e, pina la jumatate si sa dai cu silicon pe interior. Daca asta vrei ....... nu-i bine. Corect e sa golesti acvariu', il desfaci cu lama, il cureti bine de tot si-l relipesti cu simt de raspundere. Daca dai cu silicon pe interior doar in partea superioara a acvariului s-ar putea sa tina o vreme da' ma tem ca toata lipitura e "coapta" ....... a inceput sa cedeze si probabil va ceda in alta parte.

Poze: smilie ... Poze cu plante
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

DA, tot la un cordon de silicon dat pe interior m-am gandit si eu ca ar vrea sa dea. Si daca faci asa, mai este un incovenient. Ar putea sa-ti ramana o zona vizibila din exterior, cu un cordon grosolan de silicon, care te va deranja tot timpul.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Black
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2012 19:21:45
Messages: 276
Location: Salaj,Romania
IP:
Offline

Subscriu veteranilor de mai sus care spun sa relipesti acvariul.Oricum daca tot cumperi un tub macar sa fie treaba calumea si sigura.La ce bun sa dai banii pe un tub de silicon pentru cativa cm de lipitura si sa te expui riscului de a ceda acvariul in orice clipa.La o asa dimensiune eu asa as face,pestii se pot muta pentru cateva zile in ceva recipiente pana se usuca acvariul.
Bafta !

http://www.youtube.com/watch?v=3pfTFevnEMU
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24485.page
[WWW]
ando_salajan
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2009 00:51:19
Messages: 67
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ok multumesc mult pentru sfaturi. nu stiu cum o sa fac deoarece nu prea sunt asa priceput la asa ceva. momentan am sa ma duc sa iau un silicon si pt o crapatura micuta nu cred ca are rost sa ma complic atat mai ales ca nu ma descurc. il peticesc asa si astept sa vad ce se intampla pe viitor. daca tot o sa curga o sa fiu nevoit sa fac si aceasta operatiune pe care ati mentionat-o. multumesc inca odata
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ando_salajan wrote:Salut dragi prieteni acvaristi. Am si eu o problema si anume ca imi curge apa din acvariu (juwel 60L). ... e din cauza siliconului care cred ca a imbatranit si e o mica fisura. ...


Vad ca ai ceva vechime pe acest forum, presupun ca si acvariul de care ne spui e de ceva timp.
Parerea mea este ca a venit timpul pentru o un upgrade. Daca vrei sa ramai la 60L din considerente de spatiu, adica nu este loc pentru unul mai mare, decat sa stai sa razui la silicon, doar ca sa recuperezi sticla nu prea merita (iti ia cel putin o zi), nu stiu ce grosime exact are juwel-ul tau, dar banuiesc ca nu mai mult de 6mm, economisesti cam 50-60 lei, nu prea merita.
In cel mai rau caz, uita-te pe la anunturi, sunt destui care nu reusesc sa scape de ele.

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
ando_salajan
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2009 00:51:19
Messages: 67
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sincer ar merge unu mai mare. nu e neaparat lipsa de spatiu. e mai mult lipsa de $ asa ca ma multumesc cu asta decat deloc
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

un acvariu homemade de aprox 70l (net) 50 lei sticla taiata 6mm + 15lei siliconu +5 lei diluatul sa degresezi sticla+3 zmilghelu pt finisat
spor la trb

siliconul se curata ff greu , solutia costa vreo 25 de lei si te chinui de mori (soudal se scheama solutia) si tot mai raman urme pe margini
primul meu acvariu l-am lipit un pic stramb (cu ajutorul sotiei)
am vazut la pet shop un acvariu ocen free (parca) fara capac 81 l brut 80-100 lei

This message was edited 1 time. Last update was at 22/01/2013 14:33:46


pestisoru meu de aur
ando_salajan
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2009 00:51:19
Messages: 67
Location: Bucuresti
IP:
Offline

daca o sa fie facut de mine sigur cade intr-o saptamana
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Bogdan_Musat wrote:doar ca sa recuperezi sticla nu prea merita (iti ia cel putin o zi)

Juwel-urile pe care le-am desfacut in timp aveau canturile finisate (inclusiv cele interioare care intra in lipitura) ceea ce-a facut foarte usoara curatarea siliconului, mai mult de juma' de ora, maxim o ora daca te misti incet n-are cum sa dureze. Presupun ca si Juwel-u' asta e la fel.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/01/2013 14:36:56


Poze: smilie ... Poze cu plante
ando_salajan
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2009 00:51:19
Messages: 67
Location: Bucuresti
IP:
Offline

da cam asa a durat. pana la urma am scos toata apa din acvariu. am curatat tot siliconul am lasat sa se usuce bine, apoi l-am lipit cu silicon, l-am lasat sa se usuce 2 zile si acum urmeaza sa-mi iau inima in dinti si sa umplu acvariul cu apa sa vad ce am facut...... am emotii mari.
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

eu am asteptat 4 zile sa se usuce siliconul

pestisoru meu de aur
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Mai lasa-l doua zile.

Poze: smilie ... Poze cu plante
ando_salajan
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2009 00:51:19
Messages: 67
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ok atunci mai astept si o sa revin peste 2 zile cand o sa-l completez cu apa. multumesc
Black
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2012 19:21:45
Messages: 276
Location: Salaj,Romania
IP:
Offline

Bravo !

http://www.youtube.com/watch?v=3pfTFevnEMU
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24485.page
[WWW]
oase
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2007 21:23:08
Messages: 76
Location: Bucuresti - Sector 3
IP:
Offline

Salut.
Pentru a te ajuta sa treci mai usor peste aceasta problema iti promit un pachet cu cateva specii de plante.
[ICQ]
ando_salajan
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2009 00:51:19
Messages: 67
Location: Bucuresti
IP:
Offline

super. chiar ma suparasem ca mi sa intamplat asta. pt ca abia imi aranjasem si eu frumos platele de la tine si acum.... oricum le-am pastrat si pe alea
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com