[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul acvariu !  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Highduc
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/12/2012 00:12:24
Messages: 10
Location: Iasi
IP:
Offline

Salutare tuturor,

Am gasit prin casa un acvariu mai vechi cumparat de la Aquael cu dimensiunile 60x30x30 si m-am gandit sa-l populez cu ceva vietati care sa mai anime atmosfera din camera.

Prin urmare, am decis sa nu ma aventurez prea tare pentru inceput si am decis sa iau cativa pesti mai putin pretentiosi: in momentul de fata am 5 neoni si 5 guppy {2 masculi si 3 femele}.

Configuratia acvariului ar fi urmatoarea:

Substrat: negru de la JBL, cu o granulatie foarte fina, 10 kg.
Filtru: Tetratec EX700
Incalzitor: 100w
Capacul: are inclus un neon simplu Aquael de 11w, iar in viitorul apropiat vreau sa mai atasez capacului inca un neon de 15w care sa puna in evidenta culorile pestilor.
Pompa de aer: APS 100, Tetra
Decor: Doar pietre de rau

Ca si hrana am cumparat niste fulgi colorati, Tetra Rubin se numesc.
Pestii i-am pus in bazin dupa ce acesta a stat o saptamana cu apa il el, fara capac si cu filtrul in functiune.

Cam atat deocamdata, cred ca nu am uitat nimic sa specific, daca am uitat sunt sigur ca o sa imi amintiti voi.
M-ar bucura foarte mult sa-mi dati niste sfaturi utile sau ce as mai putea imbunatati la acvariu meu.

Va multumesc anticipat.

Am atasat aici si niste fotografii:


image

image

This message was edited 1 time. Last update was at 21/12/2012 11:08:37

Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Daca ai filtru extern nu mai ai nevoie de pompa de aer este suficient sa indrepti spray bar-ul sa miste suprafata apei.
Iar ca fundal ai putea sa lipesti un autocolant negru.
In rest arata foarte frumos.

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
Highduc
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/12/2012 00:12:24
Messages: 10
Location: Iasi
IP:
Offline

Am pierdut capacelul din capatul spray bar-ului si nu resesc sa blochez capatul cu altceva in asa fel incat apa sa iasa prin acele mici gauri ale spray-ului, dar daca tot am pompa asta de aer ma gandeam ca e ok sa o folosesc.

O sa iau in calcul ideea cu autocolantul. Multumesc
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Se poate incropi un dop din pluta sau altceva, un cauciuc. Nu imi dau seama daca poti face curat pe langa acele pietre, mi se par totusi cam multe si ocupa prea mult spatiu din acvariu; mie mi se pare si o simetrie in cele 4 colturi, 4 pietre in picioare si la jumatate cea mare, ca o masa. Cred ca daca le-ai rearanja ar iesi mai frumos, pe viitor vrei sa le acoperi cu moss? Treci si pe la rubrica "despre noi" pentru o scurta prezentare.
[ICQ]
Highduc
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/12/2012 00:12:24
Messages: 10
Location: Iasi
IP:
Offline

O sa incerc zilele urmatoare sa confectionez un dop.
Curat printre pietre nu am facut niciodata pana acum , dar o sa iau in considerare ideea cu reamenajarea pietrelor (in ciuda antitalentului meu artistic) si atunci poate imi voi usura si munca de curatare; dar asta cu siguranta dupa sarbatori.

Asta mi-am dorit de cand am luat decizia de a face un acvariu doar cu pietre, sa il acopar cu muschi. Intreband in stanga si in dreapta, am ajuns sa fiu descurajat pe motivul "iti trebuie multa experienta si cunostinte". O sa citesc in cotinuare cu multa atentie forumul si sper sa obtin informatiile necesare pentru a duce la bun sfarsit dorinta mea.

Daca ai informatii de folos, as fi bucuros sa le aflu.
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

Ar arata bine ca in farful fiecarei pietre sa plantezi niste moss sau microsorium!!!
Daca tot ai ascunzisuri ar merge o pereche de creveti cu clesti rosi chiar daca cresc mari sunt interesanti si vor aprecia pietrele tale!!!

Bafta!!!

Highduc sa nu fii descurajat, experienta va veni de la sine.Mossul nu este pretentios si gasesti pe forum ce "model" vrei.


This message was edited 1 time. Last update was at 21/12/2012 12:04:04


Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Dupa cum a spus colegul mai sus, nu te desuraja, nu ai de ce. Daca vrei sa te inspiri, pe pagina de acasa a acestui forum sunt prezentate cateva acvarii de la concursul AGA2010.
[ICQ]
Highduc
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/12/2012 00:12:24
Messages: 10
Location: Iasi
IP:
Offline

Am reusit sa infund capatul spraybar-ului cu un capac de eprubeta si cu o garnitura mica de material textil! Am scos pompa de aer si folosesc doar filtrul pentru aerare.

Autocolantul pentru spatele acvariului, poate fi si o folie fumurie care se lipeste pe geamurile autoturismelor ?

Daca voi pleca pentru 2-3 zile de acasa, pestii trebuiesc hraniti in mod obligatoriu in timpul acesta, sau ii pot hrani cand plec si cand ajung acasa?

Daca trebuie neaparat hraniti, ce dozator de mancare imi recomandati?

This message was edited 2 times. Last update was at 22/12/2012 14:05:48

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Poti sa-i lasi 2-3 zile fara mancare, nu e nicio problema

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare!


Uite si de la mine cateva sfaturi:

- autocolant negru/albastru pe geamul din spate... ca sa se lipeasca bine trebuie sa uzi si geamul si autocolantul cu un "pufaitor" din acela folosit la spalatul geamurilor... apoi, asezi autocolantul pe pozitie si il potrivesti. Fiind ud, va aluneca usor peste geam si il vei putea pozitiona ca lumea. Eventualele bule de aer se "trag afara" cu un card de plastic.
- scoate pompa de aer, nu iti este necesara daca ai reusit sa fixezi "teava gaurita" a filtrului in asa fel incat sa "faca valuri mici" pe suprafata apei.
- pune niste plante de suprafata, din alea care plutesc cu radacinile in apa... puii de guppy vor avea un adapost
- cumpara 2 corydoras (pesti sanitari) care iti vor curata resturile de mancare dintre pietre...
- cumpara cativa melci, sunt foarte eficienti si haiosi!
- NU hrani pestii prea abundent, pentru ca vei strica apa... o portie mica de mancare, data o data pe zi, este suficienta!
- poti lasa pestii nemancati cateva zile, nu se intampla nimic rau cu ei.


Bun venit pe forum!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
bsilviu2000
Member
[Avatar]

Joined: 19/10/2012 22:48:20
Messages: 219
Location: Bucuresti - Mihai Bravu
IP:
Offline

Tinand cont de decor, as zice ca acvariul este pregatit sa gazduiasca o familie de ciclide...

Daca vei reusi sa plantezi niste moss sau microsorium pe acele pietre, probabil va arata spectaculos.Sau ai putea sa dezvolti ceva in genul:

image

image

*sursa pozelor este: http://www.aquaticscapers.com/en/contest-gallery

Si eu aveam vise marete cand am inceput proiectul de 190l in urma cu doua luni, iar acum incerc sa mentin in conditii optime cateva plante care in mod normal sunt foarte usor de crescut. dar nu disper-sunt convins ca daca voi avea rabdare, cu ajutorul colegilor si a informatiilor de pe forum, voi reusi sa am un acvariu asa cum imi imaginez-.

Asa ca mult succes! sa ne tii la curent cu evolutia acvariului!



Amenajare acvariu 190 L - Jurnal - http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/22413.page
[Email]
Highduc
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/12/2012 00:12:24
Messages: 10
Location: Iasi
IP:
Offline

Astazi am mi-am marit numarul de pesti, acum am in acvariu: 8 neoni, 7 guppy, 2 corydoras tigrati si 2 platy.
Pe deasupra am mai cumparat si niste nuferi de suprafata. Mai urmeaza sa iau autocolantul dupa sarbatori pentru ca nu am gasit astazi.

Pentru faptul ca, curentii de aer din spraybar imping nuferii peste tot in acvariu am pozitionat spray-ul catre geam si nu mai face valuri decat in zona geamului foarte putin, e in regula?

bsilviu2000 Mi-ar place foarte mult ciclidele, dar asta in urmatorul acvariu, in unul mult mai mare. O sa incerc sa plantez niste muschi pe pietre si unele plante in sol.

Multumesc deasemenea koala !
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com