[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
aveti grija cui vindeti !  XML
Forum Index » General info
Author Message
alexandrion911
Junior member

Joined: 11/06/2012 20:59:04
Messages: 91
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragi colegi,

Am trimis la Slobozia " colegului " user : madutzu care sta in Slobozia, tel :0737175987 pesti in valoare de 85 lei.
Pui demasoni, flavus, etc.
Doresc sa va spun ca i-am pus pestii inainte sa imi dea banii mergand pe bun simt si pe omenie.
Nu mi-a dat banii nici pana azi, imi inchide telefonul si mi-a dat sms cu Ha, Ha, Ha.
Nu ma pricopseam eu cu 70 lei ..restul dati ma sofer, benzina pana la gara Obor, etc.
Ca si gest eu il calific un gest golanesc, de hot care se bucura la 25 de pesti.
Sa iti fie rusine si sa nu ai parte de ei.
Technics
Member

Joined: 22/11/2011 21:51:10
Messages: 298
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

Bun simt si omenie? Hmm ... in ziua de azi ...
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Care ii user name-ul de pe forum?

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
Technics
Member

Joined: 22/11/2011 21:51:10
Messages: 298
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

madutzu

This message was edited 1 time. Last update was at 02/10/2012 20:50:41

bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La cum a inceput acvaristica, nu are cum sa se bucure de pesti. Probabil ca e vai de capu` lui si se bucura la cativa zeci de lei. Si mai important e ca dpdv moral e un hot, pt ca asta e furt. Una e sa fii sarac dar sa aranjezi ceva in rate, sa ai vointa sa platesti pentru un bun, si alta e sa faci magarii d-astea. Deci presupun ca nici bani de filtrare nu prea... Nici de pesti nu o sa se bucure prea mult. Si o sa se apuce de alti pesti. Cine stie, poate nici acvariu mai mare de 100 de litri nu are... Poate doar un borcan... mai stii, o trai si el tot intr-un borcan

Acum, chiar ma gandeam si mai vorbeam si cu alti colegi. In momentul in care te-ai hotarat sa vinzi niste pesti, este clar ca oricat ai vrea nu poti controla ce va face viitorul propietar cu ei. Practic, ii pui la bataie.
Si atunci singura satisfactie, care pt mine este chiar minora, dar care sa dea un usor grad de control, este pretul pestilor si plata tranzactiei INAINTE!!! Da, INAINTE!!! Sau pe loc daca te intalnesti cu respectivul!
Cine se kaka pe el la 1-2 milioane (cand vorbim de pesti ca lumea) este clar ca nu are ce cauta in tranzactia respectiva, si-i urez succes si viata ieftina in continuare!
Urez acvaristica de calitate celor care o merita!

Imi pare rau D-le alexandrion911 pt ce ai patit, sincer! Sper sa-ti fie invatatura de minte, cum ca increderea pe care o ai in oameni trebuie mai intai sa-ti fie castigata de catre ei, INAINTE!

Daca s-a bucurat la inselatoria asta, sa ii fie rusine si sa nu aiba parte de ei. smilie



Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Ar fi fost mai simplu sa fi urmarit postarile respectivului si asa poti sa-ti dai seama, daca ai ochiul format, cu cine vei face afacerea.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Bine de stiut, cu siguranta nu vei vedea nici un ban. Poate pe viitor nu va mai putea pacali si pe altii. Insa plata in avans este o buna modalitate de a te feri de astfel de hoti. Nu esti nici primul, nici ultimul, sunt multi care profita de bunatatea si bunul simt al oamenilor.
Poate un moderator ar trebui sa intervina intr-un fel sau altul, referitor la cazul de fata.
[ICQ]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

da! un moderator ar trebui sa-i modifice rankul in "tzepar"

Acvariul meu
[Yahoo!]
Agyu
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2011 14:34:45
Messages: 53
Location: Targu Mures-RO/Almelo-Netherlands
IP:
Offline

nici plata in avans nu e o modalitate,eu am patit pe un alt forum de acvaristica,omul nu era de acord nici cu primirea banilor de la soferul maxi-taxi inainte de predare,nici cu fan-curier,nici cu ramburs,doar cu plata in avans,....mi sa parut cam dubios
[Email] [Yahoo!]
dorin_t20
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/09/2012 22:46:32
Messages: 28
Location: Bistrita
IP:
Offline

sunt oameni si oameni.....eu cu cine am facut afaceri am facut ori plata ramburs ori in avans....dar pana acuma Doamne'ti multam nu am avut probleme......cred ca e bine sa faci afaceri cu surse sigure...care fac afaceri cu multa lume si poti afla o parere despre tranzactiile efectuale cu altii.....sau varianta fata in fata...ca sa nu ai surprize...

malawi project
anykin
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/06/2012 13:33:39
Messages: 24
Location: Campulung Moldovenesc/ Pojorata
IP:
Offline

cea mai proasta parte este ca ti-ai pierdut increderea in oameni si altii care nu au rute directe sau inseamna mai multa bataie de cap din partea vanzatorului legat de transport nu o sa mai poata sa achizitioneze diferite produse sau vietati, eu incerc de vreo luna sa gasesc o solutie sa iau pesti de la tine dar nu am nici o sansa cu transportul...daca ia-i trimite pe tren fac vreo 15-16 ore pana la mine....si saracii ar fi foarte stresati...si cu cine am vorbit cu masina nu are cum sa se abata de la orarul de transport...dar poate la o vanzare mai pe la anu` poate am sa gasesc o solutie....imi pare rau de ce ai patit....iar tzeparul asta de la slobozia nu isi da seama ca a pierdut mult mai mult deca a castigat....

I`m your father...
[Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut anykin,

Vin si eu cu o idee. Poate vorbesti cu niste colegi de pe forum, care stau mai aproape de zona ta. Sa dea ei comanda (evident le platesti) si sa tina pestii 1-2-3 zile, pana te duci tu si ii iei de acolo.
Bine, asta daca ai posibilitatea de transport pe acea distanta (masina personala, un prieten etc) Stiu, inseamna eforturi suplimentare, creste pretul de achizitie, dar in final vei fi rasplatit de un asemenea efort.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
Agyu
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2011 14:34:45
Messages: 53
Location: Targu Mures-RO/Almelo-Netherlands
IP:
Offline

anykin este autocar din Bucuresti Autogara C&I
Adresa: Str. Ritmului nr.35, Sector 2
,compania Sincarom Trans-0742341018,problema e ca soseste in Autogara Campulung Moldovenesc la 00:15,face 10 ore,dar rezista pestii daca nu sunt hraniti cu o zi inainte,sa nu faca mizerie pe durata transportului
[Email] [Yahoo!]
anykin
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/06/2012 13:33:39
Messages: 24
Location: Campulung Moldovenesc/ Pojorata
IP:
Offline

la mine in zona nu prea am contact cu acvaristi, si nu este problema de costuri ( vrei acvariu si pesti frumosi trebuie sa strangi cureaua si sa faci investitii), de exemplu as avea cum sa rezolv de la bacau la mine cu transportul,de la bacau la bucuresti mai greu...si de la bucuresti indirect as putea primi dar hardware caci cu pesti pacat de ei pt. ca ar parcurge o groza de km....ideal ar fi sa gasesc o solutie ca sa ii iau de la colegii din bucuresti ceva de genul sa ii ridice un coleg sau prieten personal dimineata 7-8-9 ceva de genul ca pe seara adica pe la 15-17 sa ajunga la mine...ar fi stresul mic pentru pesti, iar vanzatorul ar avea o persoana in fata chiar daca discuta cu mine prin telefon...atunci nu ar mai fi un simplu nick implicat in tranzactie, si s-ar plati la ridicarea pestilor, mai incerc am un cumatru care facem 2 drumuri la bucuresti saptamanal dupa marfa la dragonul rosu...beleaua este ca el cel tarziu la 8 trebuie sa plece din bucuresti...si nu am reusit sa il conving sa isi modifice un pic traseeul...si eu sincer am fost de 2 ori la bucuresti pana acum si nu il cunosc de loc....sper ca pe viitor sa gasesc o solutie si poate cel de la care am sa cumpar sa nu fi luat tzeapa gen cum a luat colegul de mai sus, si sa ajunga sa dea pesti numai la cunostiinte, cine stie poate vre-un coleg acvarist o sa pune la punct o retea de tranzit al vietatilor la nivel de tara...uite o idee de afacere

I`m your father...
[Yahoo!]
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com