[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Africanfish  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc tuturor.
Cristi intri pe site-ul lor siapoi apesi pe patratul albastru unde scrie biotop rezultate. Tise va deschide pagina cu participantii si acvariile lor. Derulezi , treci peste acvarii America de N , acvarii America de sud si ai sa ajungi la acvarii africane. Ajuns aici te uiti du pa pozitia 14 si ala sunt eu.
[WWW]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

rick wrote:Multumesc tuturor.
Cristi intri pe site-ul lor si apoi apesi pe patratul albastru unde scrie Biotop rezultate. Ti se va deschide pagina cu participantii si acvariile lor. Derulezi , treci peste acvarii America de N , acvarii America de S si ai sa ajungi la acvarii africane. Ajuns aici te uiti dupa pozitia 14 si ala sunt eu.
[WWW]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Am rezolvat o imediat dupa prima postare V am identificat pe toti!
Felicitari inca odata!

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Incepand de azi Africanfish va fi reprezentat de bazinul in care tin P.Nicholsi&P. humilis. El va reprezenta o zona dintr-un rau african. Multumesc lui Mihai Victor pentru filtru care isi face treaba deplin(un Eheim 224 parca).
Si un filmulet cu acest bazin:
http://www.youtube.com/watch?v=y58azV42quo
[WWW]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Varianta Romeo si Julieta in versiunea humilis. Pentru cei care nu stiu la acesti pesti femela face avansuri masculului.De aceea femela acest abdomen atat de colorat si fosforescent.
image

image

image

image

image

imageop3r
[WWW]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Pai si il pacaleste sau nu, cu burtica aia frumoasa ?

Biotop Malawi || Biotop Amazon
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se lasa greu convins.
[WWW]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Super! Daca cineva ar vedea imaginile fara sa citeasca explicatiile de acolo, ar crede ca exemplarul cu burtica mov este mascul.

Femeia conduce Lumea ! Julietta asta cu burtica mov inseamna ca-l streseaza cu avansurile pe baietel "Da' haide ma odata ca mi se facu de joaca, mocofanule!"
Va ceda saracu' pana la urma, ca deh,asa -s barbatii

Multumim pentru poze Emile!
Daca-l mai prinzi pe maestrul Pomi ( macar in vacanta de iarna) ar fi pacat sa nu tragi o serie profi de poze cu Humilisii si Nicholsii.
Masculul acela de Nicholsi care se vede in filmulet s a facut o splendoare!

Toate cele bune !
Cris

This message was edited 1 time. Last update was at 06/11/2013 14:55:53


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Femela de humilis are niste culori care nici o poza nu ar putea reda cu adevarat .In primul rand culoarea generala este un rozaliu. Apoi burta, pai burtica ei este demetiala.Acel mov trece in functie de dispozitia ei prin carmin-violet-mov. Pata verzuie ce este inconjurata de mov la fel capata culori intre galben- vernil- verde crud, iar la limita de demarcatie dintre cele doua pete se face o banda luminoasa care seamana cu un curcubeu.

Femela nu este insistenta cu masculul. Ea ii face curte atunci cand el vine in apropiere de grota ei sau cand acesta are intentii mai agresive ca si cum ii spune" hai sa facem dragoste nu razboi." In ultimile zile stau mai mult impreuna si vad ca si el a prins acea culoare rozalie de care aminteam mai sus ca o are femela.

Aici se vede ceva nuante de rozaliu atat pe el cat si pe ea:
image
Masculul alfa de nicholsi este o splendoare si pare sa-si intreaca tatal. Este inca tanar si nu arata tot ce poate nici ca si culoare si nici ca lungime a aripioarelor..

O poza la lumina de zi:

image

Si una cu lumina aprinsa:

image

In generala la lumina naturala este mai evidenta culoarea albastra, cea artificiala scoate in evidenta culorile calde, rosul si galbenul.

Eu am la lampa lumina galbena si cred ca si de aceea se intampla acest fenomen care sincer nu ma deranjeaza.

Multi ma intreaba cat de mult se coloreaza femela si daca sunt diferente de culori intre ele. Iata o poza:

image

In prin plan(scuze ca nu se vede prea clar) este o femela obisnuita. Sa stiti ca si ea are unele staluciri lili-albastre dar mai putin intense. predomina auriul. O femela stresata sau care nu se simte bine este cenusiu_maronie cu pete negre.

Revenind la poza, in spate se vad doua femele cu gusa. Ele au cam aceleasi culori ca si masculul dar terne, nu sclipesc, iar capacul operculului este de regula verde metalizat cu sclipiri albastre.

[WWW]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Masculul de P. humilis:
image

Femela de humilis:
image

Masculul alpha de nicholsi:
imageuemhza
[WWW]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Perechea de humilis:

This message was edited 1 time. Last update was at 07/12/2013 10:35:32

[WWW]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si unul cu nicholsi:



Edited by Lucian: Ti-am editat si modificat link-urile sa vedem direct filmuletele

This message was edited 1 time. Last update was at 07/12/2013 10:43:28

[WWW]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Unul dintre masculii de P. nicholsi plecati la Crys ai ajuns vedeta pe coperta revistei ciclidofililor italieni:
image
Multumesc Cristi pentru poza si informatie.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/12/2013 07:56:20

[WWW]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Si pentru mine, marturisesc ca a fost o mare surpriza cand am vazut ca pe coperta buletinului n.4 /2013 al Asociatiei Italiene a Ciclidofililor apare unul din baieteii maestrului Rick care a ajuns pe maini bune la unul din membrii cu state vechi ( un doctor din Forli - care este si moderator pe forumul AIC).
Chiar mi s a propus sa scriu un articol despre ei care sa fie publicat in decembrie insa am fost sincer cu ei si am refuzat pe motiv ca experienta mea cu aceasta specie practic nu prea exista ( sunt la mine doar de cateva luni )- probabil va ramane pt anul viitor.

Oricum, una peste alta, m-am bucurat foarte mult si sunt mandru ca unul din exemplarele "mioritice" a ajuns "vedeta" in asa scurt timp! @Abia astept sa mi ajunga acasa si buletinul!
Inca o data multumiri maestrului Rick si
Felicitari!

Cristian

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Meritul de ajunge vedeta este al tau Criti caci tu i-ai dus in Italia.
Ma bucur ca pe coperta revistei a aparut un P. nicholsi. Este un pestisor foarte frumos si interesant caruia i se da prea putina atentie. Poate asa se va bucura de mai multa caci o merita. Faptul de unde provine este mai putin important,
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Eu nu prea le am cu African fish am intrat sa vad de ce este activitate aici pe topic, si cand colo ........... WOOOOW.

Felicitari amandorura pentru ceea ce ati realizat sursei in primul rand, caci fara asta nu se intampla nimic, cat si curierului atent cu baterii si pompe de aer in portbagaj caci nici fara el nu s-ar fi intamplat nimic.

Bravo

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu am mai facut de mult un portret nicholsilor si pentru ca in decembrie au facut un an am zis ca merita:
image

image

image

Si niste poze de grup:
image

image

image

image
Si o precizare, in a doua poza de grup, in coltul din dreapta sus este o femela. Asta ca sa nu mai spuna ihtiologii renumiti ca femelele sunt monocrome.
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Intradevar sunt niste pesti extraordinari, imi plac foarte mult. Sa va bucurati de ei, sa cresca mari si frumosi. Cu stima, Narcis.
[ICQ]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc Narcis.
Si inca trei:
image

image

image
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com