[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Fundamentalis - Electric Aquarium  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Yup, toate plantutele au murit.

Doar ca ... melcii au inceput sa traiasca am pus la inceput vreo 2 s-au dus la fund ca pietrele si nu s-au mai miscat. Dupa aceea am continuat sa fac schimburi de apa (suspectez ca am turnat prea mult Easy Carbo) si ieri am pus vreo 2 care vad ca umbla pe acolo.

Insa problema e cu oxigenarea apei. Melcutii stau la suprafata apei (ceea ce la Physa e indicator de lipsa de oxigen daca ii vezi pe toti sus in acvariu). Cred ca lipsa de oxigen o sa impiedice si bacteriile sa se dezvolte cum trebuie (un schimb este, dar fundul becului nu e o suprafata foarte mare de schimb totusi).

O sa il mai las vreo saptamana doua pana pun alte plante - ma mai gandesc cum pot oxigena ceva atat de mic.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

O mini-pompa de aer cu dozarea prin acul unei seringi de 1ml... dar nu stiu cum ai putea face mini-pompa... eventual din ceva mini-ventilator.

L.E. Ce am gasit asa ready made e modelul 15, AAA Series Micro Air Pump de la Sensidyne, dar nici asta cel mai mic model al lor nu scade sub 4ml/sec... care cred ca e prea mult

This message was edited 1 time. Last update was at 07/05/2012 14:06:23


Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Poti face reductie la pompa, nu asta e buba.Pui un t cu robinet, la unul lasi iesirea libera.
[ICQ]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Aaaa arata bestial pompitele acelea vreau una.
Din pacate par a fi facute doar pentru OEM systems -nu vad sa le pot comanda separat pe site-ul lor: http://sensidyne.com/micro-and-miniature-air-pumps.php

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Incearca aici:

Sysmex Belgium N.V.
Hoeilaart, Belgium
Tel: 32 2 769 7474
info@sysmex.be
www.sysmex.be

---

Rom Tech Srl
Sibiu, Romania
Tel: 0040-21-327-2294
romtech@asconet.ro
www.romtech.ro

Caci spune ca vand OEM dar si "and are available as off-the-shelf (standard) models or custom designed for the specific application."

L.E. Pe site-ul lor nu poti cumpara caci ei sunt producatorii, dar au distribuitori nationali de la care ar trebui sa poti cumpara pompele standard si ti-am pus mai sus adresele din Belgia si Romania... ca nu stiu pe unde iti duci veacul mai mult

Vezi ca la fiecare model au doua tipuri, cele care lucreaza pentru vacuum si cele care lucreaza pentru presiune. Daca vorbesti cu ei sa nu uiti sa specifici de care vrei... si poate au si ceva model cu un debit de max 1 cc/s... cam asa cred ca ti-ar fi potrivit pentru bec

This message was edited 2 times. Last update was at 07/05/2012 16:01:39


Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ok merci sunt surprinz de viteza de reactie

O sa dau niste mailuri si eu sa vedem ce si cum, thanks man.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

am avur si eu acum ceva vreme un bec din acesta. a tinut vreo cateva luni apoi am renuntat la proiect.

image
image
image

Acvariul meu
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Se merita un update

Dupa incidentul initial, am hotarat sa fac schimburi de apa saptamanal, si apoi am intrudus alte fire de plante. Schimbul de apa il fac cu apa din acvariul de 16L (adica saptamanal cand il reimprospatez pe cel de 16L, scot din bec toata apa pana la substrat, si recompletez cu apa proaspat pregatita).

Asa ca ... plantele au crescut si de la 2 firicele acum nu mai vad prin bec! Exista si ceva alge un green spot si mici mici firicele din altfel de alga pe frunze. Probabil ar trebui sa indepartez acvariu de lumina de 9W dar nu am unde sa-l duc mai departe dar nici foarte departe.
Marea dilema este cum sa tund plantele caci deja au crescut incolacite. Melcutii traiesc si ei, odata pe saptamana primesc un fulg si in rest se descurca.

2 poze din aceasta seara:

image image

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

stiu ca este un post mai vechi,dar am ramas uluit.Sunt undeva printre uimire si invidie

This message was edited 2 times. Last update was at 06/07/2014 23:19:18


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Pe cand un reef intr-un bec?

Si cum stii ca erau numai 90 mls?

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Asteptam , asteptam un nano sarat, cum zicea un maestru :" Use the Force Viulian !"
[Thumb - tumblr_me3hssAi1W1rfc73zo1_1280.jpg]

[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Hahaha challenge accepted! Am ceva nisip disponibil, o sa pot racai niste alge coraline de pe undeva, si poate sta pe unul din acvariile marine la lumina. Alge gasim

@um: am pus 9 siringi de 10ml ca sa-l umplu varf - dupa ce am pus substratul - oricum, nu prea aveam cu ce altceva sa torn apa si fara sa distrug "layoutul"

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Io cred ca s-ar potrivi un grup de crengi in punctu' focal .

Poze: smilie ... Poze cu plante
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline



Oare cum se aplica numarul de aur intr-o sfera ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Tragi si tu o linie (diametru) si imparti pe aia
Evident fixezi becu', sa nu poata fi invartit

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Dintr-un calcul simplu rezulta ca este imposibil (e relativ simplu, daca e cineva care nu intelege, ii recomand sa nu spuna, ca se face de ras ):

[Thumb - bec reef.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Se pare ca m-am facut de ras
Nu-i bai, n-am excelat niciodata in ceea ce priveste matematica/geometria

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Eu ma gandeam mai mult la asa ceva - dar nu stiu cum sa suspend nisipul sa stea in felul ala:

http://mathcraft.wonderhowto.com/inspiration/making-art-with-golden-ratio-0130553/

smilie

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

O sa explic atunci: un reef fara circulatie si oxigenare nu se poate. De aici coloana centrala. Daca o folosesti pentru circulatie, aerare, skimming, nu mai ai acces suficient la plasat piatra vie, corali etc.

Parerea mea e sa-l faci sumped

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Acest acvariu nu a fost abandonat

A primit un upgrade o lumina. Insa sa il lansez, trebuie sa deghizez o forma de filtrare externa, dar nu m-am prins deocamdata cum sa fac asta. Pana una alta, cateva poze cu noua instalatie de iluminare:

image image

image image

Nu ma intrebati de PAR caci nu stiu

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com