[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
alge....probabil Staghorn  XML
Forum Index » Alge
Author Message
x_tziby
Junior member

Joined: 21/02/2009 20:01:00
Messages: 62
Location: buzau
IP:
Offline

m-am pricopsit si eu cu o alga , cred ca este Staghorn si nu pot sa mai scap se ea.
am un acvariu de 50 litri substrat aquabasic peste el am manado,lumina am 2 tuburi osran 865 care merg 7 ore cu pauza la pranz.ca fertilizanti folosesc ferropol, pps pro si ferropol 24 iar pentru co2 folosesc o bomba.
plante am staurogyne si java moss.
fauna am red shery 4 rasbora si 5-7 gupy.
folosesc un filtru aquaclear 150.schimburi de apa fac saptamanal cate 16 litri.
va rog sa ma ajutati s\cu niste sfaturi cum as putea sa scap de acesta alga care mi-a mancat zilele si usor.usor imi termina si plantele
[Thumb - IMG_5635.JPG]

[Thumb - IMG_5633.JPG]

[Thumb - fotografie0024.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 13/03/2012 18:18:26

[Email]
vladxxl
Member

Joined: 22/02/2012 17:15:12
Messages: 173
Location: alba iulia/alba
IP:
Offline

ai incercat sa scoti pietrele sa le cureti, ai grija la fertilizare(daca e prea multa e posibil deacolo),nu cad razele solare pe acvariu?
nu stiu sigur(defapt deloc) dar creveti nu o mananca?

fara suparare dar dupa mine arata bine...(daca nu se extinde)

pai vezi si pe pa pet shop ca au produse pt alge(care nu cred ca sunt prea bune pt plante...)
x_tziby
Junior member

Joined: 21/02/2009 20:01:00
Messages: 62
Location: buzau
IP:
Offline

alga nu este doar pe pietre ci si pe frunzele plantelor si din cate am observat se tot extinde.si nici staurogyne nu mai are frunzele verdele ala intens.
[Email]
vladxxl
Member

Joined: 22/02/2012 17:15:12
Messages: 173
Location: alba iulia/alba
IP:
Offline

pai drept sa iti spun u am avut de aface niciodata cu alge...incearca niste ancistrus (la mn poate deaia nu am avut probleme), sau ceva produse anti alge(eu nu prea recomand folosirea directa a chimicalelor...), cu pesti care mananca alge e cel mai bine...
georeo
Member
[Avatar]

Joined: 25/06/2009 22:56:07
Messages: 222
Location: RM VILCEA
IP:
Offline

Cea mai buna solutie de a scapa de ea este easy carbo sau incearca sa injectezi asupra ei cu putina apa oxigenata si vezi daca incepe sa perleze si sa se inroseasca , daca da o poti eradica cu apa oxigenata; ancistrusul nu se atinge de alga asta.

nihil sine Deo!
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

2 tuburi osram, dar ce putere au ?

Sentimentul meu este ca nu ai lumina suficienta incat plantele sa foloseasca toti fertilizantii pe care ii pui. Presupun ca nu ai mai mult de 30W in total - iar 7 ore e cam putin. Eu as incerca sa maresc lumina la 9 ore (poti pune pauza sau nu, cum vrei tu) si sa reduc cantitatea de fertilizanti ...

De asemenea, ar fi bine sa-ti cumperi un CO2 indicator si sa vezi daca tu adaugi CO2 cam cat ar trebui (indicatorul acela e ieftin si solutiile te tin).

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
x_tziby
Junior member

Joined: 21/02/2009 20:01:00
Messages: 62
Location: buzau
IP:
Offline

foloseac 2 tuburi osram de 18 w fiecare
[Email]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pe langa ce a spus iulian eu as reduce si din hrana, poate chiar as face o pauza de 2-3 zile, as incerca, daca nu ei deja, sa creez o miscare mai buna a apei cu ajutorul unei pompe de apa sau as mari debitul la filtru.Ai grija cu apa oxigenata, nu pune multa.

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
tarca.paul
Member
[Avatar]

Joined: 13/07/2011 23:53:27
Messages: 252
Location: Bistrita
IP:
Offline

Staghorn. Iti spun din propria experienta ca eu unul nu am scapat de ea cat timp am fertilizat macro. In Ianuarie am dat reset din cauza ei, la mine a fost mai serioasa treaba! Eu as incerca sa nu mai adaug macro adica no3-ul (care este compus al pps-pro) astfel plantele vor fi fortate sa consume nitratii ce se acumuleaza in apa. Asta fiind optional...fara drept de apel, trebuie sa mentii o igiena exemplara a bazinului, insotita de schimburile de apa saptamanale...daca aplici ambele masuri, a trebui sa vezi in 2 saptamani ameliorarea starii bazinului...daca iei masuri, scrie si un feedback . Bafta!

A belief that heaven or an afterlife awaits us is a "fairy story" for people afraid of death! S.H
x_tziby
Junior member

Joined: 21/02/2009 20:01:00
Messages: 62
Location: buzau
IP:
Offline

pestii sunt hraniti o data la 2-3 zile si atunci cu "zgarcenie".o sa opresc aditia de pps sa vad ce se mai intampla.
[Email]
tarca.paul
Member
[Avatar]

Joined: 13/07/2011 23:53:27
Messages: 252
Location: Bistrita
IP:
Offline

Incearca, poate o sa mearga. Eu am redus populatia, oricum nu mare pentru bazinul meu (80L), la 3 sae pui si 2 amano...aspir temeinic odata pe saptamana. Am staghorn si dupa reset...insa e mai cuminte...

A belief that heaven or an afterlife awaits us is a "fairy story" for people afraid of death! S.H
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2474
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut. Cam nasol ce ai tu acolo, dar cred ca poti remedia. Eu unul as incerca cu schimburi mai mari de apa, 16l din 50l pe saptamana mi se pare mult prea putin, cel putin 50% o data pe saptamana, in situatia ta as baga si schimburi intermedare, cam la 2 zile. Easy carbo in cantitatea dubla te va ajuta adaugat zilnic pe zonele afectate cu o siringa.
Ar fi indicate si niste teste sa vezi cam care este problema acolo, no3, po4.
[ICQ]
tarca.paul
Member
[Avatar]

Joined: 13/07/2011 23:53:27
Messages: 252
Location: Bistrita
IP:
Offline

Foarte corect, Narcis...insa in locul testelor care le-ai mentionat tu eu as face teste pentru no2 si nh4...sunt mult mai importante decat fertilizantii si ne spun mult mai multe despre datele problemei.

A belief that heaven or an afterlife awaits us is a "fairy story" for people afraid of death! S.H
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2474
Location: pitesti
IP:
Offline

Posibil, eu ma gandeam cam asa: fiind un acvariu ciclat(banuiesc) si nefiind populat excesiv, nh3/nh4 ar cam trebui sa fie 0. Daca nu este, schimburile dese de apa si curatenia ar trebui sa inlature rapid acest nh daca acvariul este ciclat. Ma gandeam eu, cand i-am recomandat acele teste sa nu fie un exces de fosfati, eventul de nitrati care sa duca la la acel dezechilibru, n02 ma gandeam eu ca ar trebui sa fie tot 0.
Oricum, schimburile de apa si easycarbo vor stopa pe moment, poate vor si regresa acele alge dar doar momentan. Pana nu afla care este cauza, efectul va fi acelasi peste un timp.
[ICQ]
tarca.paul
Member
[Avatar]

Joined: 13/07/2011 23:53:27
Messages: 252
Location: Bistrita
IP:
Offline

Pai ne-a zis colegul ca va opri aditia de macro, deci no3 si po4 dupa un schimb mare de apa ar trebui sa fie mult sub limitele normale. Rolul primordial in aparitia algelor este data de lipsa curateniei...aia e clar, apoi celellalte dezechilibre.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/03/2012 13:47:31


A belief that heaven or an afterlife awaits us is a "fairy story" for people afraid of death! S.H
x_tziby
Junior member

Joined: 21/02/2009 20:01:00
Messages: 62
Location: buzau
IP:
Offline

acvariul este ciclat.teste nu am ca sa fac.am oprit aditia de macro, o sa fac schimburi mai mari de apa si mai dese si va tin la curent cu noutatile.
[Email]
tarca.paul
Member
[Avatar]

Joined: 13/07/2011 23:53:27
Messages: 252
Location: Bistrita
IP:
Offline

Si asta e cu doua taisuri x_tziby...daca apa de la retea nu e in parametrii optimi, nu faci decat sa inrautatesti situatia, trebuie avut grija si de acest aspect. Ai putea sa soliciti de la compania de apa de la tine din oras, un buletin de analiza, sa fi tu linistit. De obicei se pun la dispozitia populatiei gratis. Si eu am primit aceste sfaturi la randul meu de la un coleg experimentat, am luat aminte si am lua masuri. Nu pot decat sa-ti urez bafta in lupta cu alga ce mi-a mancat si mie bune ore din viata.

A belief that heaven or an afterlife awaits us is a "fairy story" for people afraid of death! S.H
x_tziby
Junior member

Joined: 21/02/2009 20:01:00
Messages: 62
Location: buzau
IP:
Offline

alga parca a mai stagnat,dar pe frunzele pe care era s-a format ca o crusta alba(ca si cum s-ar fi calcifiat) de la ce poate fi?cand as putea adauga aditia de pps-pro?ca este oprita de cca o saptamana.
[Email]
x_tziby
Junior member

Joined: 21/02/2009 20:01:00
Messages: 62
Location: buzau
IP:
Offline

chiar nu isi da nimeni cu parerea?sunt niste pete albe pe frunze.frunza a devenit aspra si parca s-a si intarit (nu mai este asa de flexibila)
[Email]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com