[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
salutari  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
barbar
Junior member

Joined: 27/02/2012 10:41:51
Messages: 5
Location: Iasi
IP:
Offline

ma numesc Radu, din Iasi sunt la primul acvariu cu o aglomeratie de pesti dupa cum urmeaza: 10 neoni, 4 xifo, 4 molly, 4 cory, 6 zebre si 6 guppy, 2 femele betta 1 mascul betta. acvariul are in jur de 100l (60x35x50). plante : anubis si inca 2 feluri care nu stiu cum se numesc.filtru, 3 neoane, incalzitor si nu mai stiu ce ar trebui spus.m-am inscris pe forum pentru afla raspunsuri la diverse probleme si a ajuta la randul meu cand/daca va fi cazul.
[Thumb - P1000613.JPG]

xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Bine ai venit vecine!

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Iuhuuu... ce de pesti in numai 100 de litri de apa... prea multi
Masculul Betta nu se tine impreuna cu femelele, ci intr-un acvariu separat.
Cred ca un prim pas ar fi sa te uiti pe aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/220.page sa faci niste calcule si sa alegi cu ce pesti ramai si de care incerci sa scapi prin vanzari/donatii.
Ar mai trebui sa ne spui de cand ai acvariul, cat de des si cata apa schimbi, cum si cata mancare dai la pesti... ca sa incercam sa prevenim unele "accidente".

In rest... bine ai venit!
Si, ape limpezi!

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
barbar
Junior member

Joined: 27/02/2012 10:41:51
Messages: 5
Location: Iasi
IP:
Offline

am socotit acum si m-am speriat. ma apuc de donat o parte din popor .
acvariul il am cam de 3-4 saptamani si apa o schimb (25 %) saptamanal

This message was edited 1 time. Last update was at 27/02/2012 16:08:23

naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

La ce densitate de populatie ai acolo cred ca ar trebui sa schimbi 25% cam la 3-4 zile pana cand ii mai raresti... asta ca sa nu intervina decese sau imbolnaviri.
Pe langa necesarul de apa pentru fiecare peste, mai trebuie sa tii cont si de particularitatile fiecarei specii in parte. Cateva exemple:
- neonii sunt pesti de grup si e recomandat sa fie minim 10 impreuna
- pentru xipho si molly e recomandat sa ai 1 mascul la 3 femele
- corry sunt pesti de grup si e recomandat sa tii minim 5.
- Betta mascul nu se tine impreuna cu femela decat atunci cand masculul face cuib pentru depunere si cand femela e pregatita pentru imperechere. Dupa depunere se despart imediat din nou, masculul avand grija singur de cuib. Altfel risti ca masculul sa iti omoare femela.
- etc.

Deci deciziile sa le iei si tinand cont de aceste aspecte. Adica e mai bine sa donezi anumite specii cu totul, decat sa le injumatatesti pe toate

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Bine ai venit.
Ce fel de filtru ai? Si ce fel de neoane?

Anubias din cate stiu se prinde de cioate sau ceva, nu se tine in substrat.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/02/2012 17:01:07


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
barbar
Junior member

Joined: 27/02/2012 10:41:51
Messages: 5
Location: Iasi
IP:
Offline

neoane t5-24w
anubia, din cate am inteles se pune cu radacina in substrat si cu rizomul inafara acestuia. poate gresesc da' asa citisem pe undeva
filtru e intern Aquael Fan 1 50-230l/h 60-100l 4,7W

multumesc pentru sfaturi. m-am cam lasat dus de val cu numarul pestilor si diversitatea

This message was edited 2 times. Last update was at 27/02/2012 18:17:16

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Filtrul cred ca-i cam mic pentru acvariul tau (si vietuitoare).
Legat de anubias, da, rizomul e cel care poate putrezi. Daca zici ca nu e pus in substrat poate va merge...vedem ce zic cei mai experimentati.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Am o intrebare.Filtrul este pozitionat bine?,din cate stiu trebuie sa fie la nivelul apei,corectati-ma daca gresesc dar asa scrie si pe cutie la mine.

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
popescu.cristian10
Member

Joined: 11/01/2012 12:39:24
Messages: 209
Location: Timisoara
IP:
Offline

sal,eu zic ca nu ai chiar asa multi pesti,daca faci rost de un filtru mai performant si faci schimburi mai dese de apa si verifici apa mai des eu zic ca e ok,sa ai grija de apa sa fie curata.filtru e baza,eu iti recomand de la fluval,eu sunt foarte multumit.bafta si ape lipezi.
[Yahoo!]
Emimag
Member
[Avatar]

Joined: 06/10/2010 12:05:30
Messages: 116
Location: Iasi
IP:
Offline

Bine ai venit!

Omnia tempus habent!
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

popescu.cristian10 wrote:sal,eu zic ca nu ai chiar asa multi pesti,daca faci rost de un filtru mai performant si faci schimburi mai dese de apa si verifici apa mai des eu zic ca e ok,sa ai grija de apa sa fie curata.filtru e baza,eu iti recomand de la fluval,eu sunt foarte multumit.bafta si ape lipezi.


Poti sa imi spui si mie pe ce calcule te bazezi cand spui ca nu sunt chiar asa de multi? Dupa ce criteriu nu sunt chiar asa de multi?
Cand ai un acvariu de 100 litri in care tii pesti care necesita 150 litri, as zice si eu ca nu sunt chiar asa de multi... Dar cand ai in el pesti care necesita 350-380 litri (la un calcul aprox.), tie ti se par ca nu sunt chiar asa de multi??? Pentru aceste afirmatii exagerate ai nevoie de argumente ca sa fi credibil, amice.

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
popescu.cristian10
Member

Joined: 11/01/2012 12:39:24
Messages: 209
Location: Timisoara
IP:
Offline

naitsirc wrote:
popescu.cristian10 wrote:sal,eu zic ca nu ai chiar asa multi pesti,daca faci rost de un filtru mai performant si faci schimburi mai dese de apa si verifici apa mai des eu zic ca e ok,sa ai grija de apa sa fie curata.filtru e baza,eu iti recomand de la fluval,eu sunt foarte multumit.bafta si ape lipezi.


Poti sa imi spui si mie pe ce calcule te bazezi cand spui ca nu sunt chiar asa de multi? Dupa ce criteriu nu sunt chiar asa de multi?
Cand ai un acvariu de 100 litri in care tii pesti care necesita 150 litri, as zice si eu ca nu sunt chiar asa de multi... Dar cand ai in el pesti care necesita 350-380 litri (la un calcul aprox.), tie ti se par ca nu sunt chiar asa de multi??? Pentru aceste afirmatii exagerate ai nevoie de argumente ca sa fi credibil, amice.
dar tu pe ce te bazezi cand spui aceste afirmati?doar pe calcule?sa sti ca una este practica si alta este teoria,sti tu din propie experienta?ti-au murit pesti ca era suprapoluat/tu pe ce te bazezi cand spui asta?
[Yahoo!]
popescu.cristian10
Member

Joined: 11/01/2012 12:39:24
Messages: 209
Location: Timisoara
IP:
Offline

singuri pesti de care trebuie sa scapi,sunt intradevar cele 2 femele betta,de restul eu zic sa te mai gandesti si sa mai studiezi,nu te grabi.bafta.
[Yahoo!]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Bine ai venit spun si eu vecine

fostul user ozy
[WWW]
Alexandru25
Member
[Avatar]

Joined: 30/12/2011 19:09:09
Messages: 138
Location: Oradea
IP:
Offline

Cristian are dreptate poti avea mai multi pesti dar trebuie sa faci schimb des de apa si sa iti masori valorile din apa (ph,nitrat,fosfat,fier,duritatea totala,duritatea carbonica etc)si atunci nu cred ca vei avea mari probleme din punctul meu de vedere.


http://acvablog2012.eublog.ro/
[WWW] aim icon
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Pentru popescu.cristian10 si Alexandru25: eu stiam ca pe acest forum se promoveaza profesionalismul si excelenta in detrimentul carpacelii. Probabil nu stiu eu bine si s-au schimbat regulile.

Pentru barbar: Sfatul meu ultim e sa te informezi despre fiecare specie (e plin internetul de informatii) si sa decizi ce e mai bine pentru pestii tai, ca sa te bucuri cat mai mult de ei.

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

naitsirc wrote:eu stiam ca pe acest forum se promoveaza profesionalismul si excelenta in detrimentul carpacelii. Probabil nu stiu eu bine si s-au schimbat regulile.

Nu s-a schimbat nimic si nici n-o sa se schimbe , niciodata nu vom incuraja astfel de acvarii-ciorba de peste.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alexandru25
Member
[Avatar]

Joined: 30/12/2011 19:09:09
Messages: 138
Location: Oradea
IP:
Offline

naitsirc wrote:Pentru popescu.cristian10 si Alexandru25: eu stiam ca pe acest forum se promoveaza profesionalismul si excelenta in detrimentul carpacelii. Probabil nu stiu eu bine si s-au schimbat regulile.

Pentru barbar: Sfatul meu ultim e sa te informezi despre fiecare specie (e plin internetul de informatii) si sa decizi ce e mai bine pentru pestii tai, ca sa te bucuri cat mai mult de ei.


Eu cred ca am fost foarte explicit in sfaturi nu trebuia sa evidentiezi numele noastre cu bold ca am fi stiut la cine te referi.Si eu promovez profesionalismul dar fiecare trebuie sa aiba o parere eu unu imi sustin parerea cu argumente care le-am testat pe pielea mea si au dat roade nu am avut probleme cu acvariul de ceva timp .

Fiecare persoana noua ia de la fiecare cate ceva nu cred ca ce am zis a fost total gresit cum a zis Cristian tu te bazezi pe ce ...?Ai avut experienta de genu sau vb pur teoretic?

This message was edited 1 time. Last update was at 28/02/2012 14:52:06


http://acvablog2012.eublog.ro/
[WWW] aim icon
popescu.cristian10
Member

Joined: 11/01/2012 12:39:24
Messages: 209
Location: Timisoara
IP:
Offline

naitsirc wrote:Pentru popescu.cristian10 si Alexandru25: eu stiam ca pe acest forum se promoveaza profesionalismul si excelenta in detrimentul carpacelii. Probabil nu stiu eu bine si s-au schimbat regulile.

Pentru barbar: Sfatul meu ultim e sa te informezi despre fiecare specie (e plin internetul de informatii) si sa decizi ce e mai bine pentru pestii tai, ca sa te bucuri cat mai mult de ei.
eu zic sa lasam doparte neintelegerile intre noi,daca aveti ceva de spus sa o facem in pm,asa va aratati adevarata valoare,nu aici sa vada toti ce ''destepti'' suntem.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com