[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
nastere xipho  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

Am si eu o problema,e posibil ca o femela de xipho sa nasca doar un pui sau doi?
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

cand a inceput sa nasca ii trebuie liniste ,lumina cv?
M.Mihai
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/02/2010 14:59:48
Messages: 632
Location: BUCURESTI P-ta Sudului
IP:
Offline

cred ca pe restul ia halit ceilalti pesti(daca a fatat in acvariu comun)
[Email] [MSN]
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

o am in fatatoare si ma uit la ea mai mereu nu cred ca iau mancat ceilanti
Technics
Member

Joined: 22/11/2011 21:51:10
Messages: 298
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

Lasi fatatoarea cum spui tu in aceleasi conditii in care sunt si in acvariu.
Acesti pesti nu sunt pretentiosi deloc asa ca tu nu poti face decat sa te uiti din curiozitate ce se intampla.
Acum eu nu stiu ce fel de fatatoare (de fapt maternitate se spune) ai tu dar majoritatea au partile laterale formate dintr-un grilaj daca pot spune asa prin care noii veniti pot iesi .
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

da din pacate asa este ,dar dimineata nu am gasit nici un semn ca ar fi fatat iar astazi toata ziua m-am uitat des la ea si a fatat doar 2 din care unu mort
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

salut, am o pestoaica xipho care mia nascut cam 5 pui si toti au murit in cateva ore ,acum nu stiu daca sa mai las estoaica in fatatore,sau sa o scot,e la prima fatare in acvariul meu si o am de 4 luni,cine ma poate ajuta sa rezolv problema ,imi spuneti va rog ce ar putea avea
Alexandru Bazavan
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/06/2011 00:33:20
Messages: 611
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Ce temperatura ai in acvariu?

Comentariu in acvariu
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/18880.page
Betta:o noua pasiune
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23023.page
Un nou proiect: 30 de metri cubi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/24920.page

[Email] [Yahoo!] [MSN]
Emimag
Member
[Avatar]

Joined: 06/10/2010 12:05:30
Messages: 116
Location: Iasi
IP:
Offline

Se mai intampla ca la prima nastere numarul puilor sa fie foarte mic (chiar 2)!
Vis a vis de puii morti sau cu malformatii, de multe ori un rol important o are consangvinizarea, asta in cazul in care parintii au fost si frati! Acest lucru este intalnit destul de des din pacate, avand in vedere ca puiutii cumparati de noi din petshopuri sunt frati care, odata ajunsi la maturitate in acvariile noastre se si reproduc, iar acest ciclu se poate repeta.

Omnia tempus habent!
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

in acvariu sunt 25-26 grade.

am inteles ca la 30 de zile de la prima nastere mai fata odata ...e adevrat?....si o mai las in maternitate?.
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

cum se poate remedia problema cu frati?o sa imi faca asa mereu?
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

mihaibaciu wrote:

am inteles ca la 30 de zile de la prima nastere mai fata odata ...e adevrat?....si o mai las in maternitate?.

pai fata fata ea peste 30 de zile, dar crezi ca va fata daca nu are si un mascul langa ea in timpul asta?

This message was edited 1 time. Last update was at 09/02/2012 23:19:05


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

aha deci de acum, ar trebui sa o scot din maternitate si sa o las in acvariu si cam in 30 de zile ar trebui sa nasca iar?dar o sa faca iar ca data asta cu pui ?e prea mare temperatura?aam stiut ca daca e mai temperatura e mai mare oleaca o sa fete mai repede.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

mihaibaciu wrote:cum se poate remedia problema cu frati?o sa imi faca asa mereu?


daca se va intampla asa ceva si ai sanse 100% sa se intample, faci si tu un film cu ei iti incasezi drepturile de autor( o sa traiesti boiereste din drepturile astea) si lansezi o telenovela modelul xipho, ca numai in telenovele toata lumea se iubeste cu toata lumea. Asa ca ce mai conteaza...Lasand gluma la o parte, daca te deranjeaza situatia, cumpara un mascul sau doi din alta parte. Asa nu o sa mai stii nici tu ce sange le curge in vine

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

ok mersi
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Mihai, scoate femela de acolo si las-o in acvariul mare. Este posibil ca din cauza stresului( mutatul in maternitate) sa nu poata expulza puii si sa ramana cu ei in burta. Daca burta ei este in continuare mare, inseamna ca mai are pui si inca multi. De regula o femela poate naste 20-40 pui poate si mai multi. Daca ne pui si o poza cu femela poate ne putem da seama in ce stare este si te putem ajuta mai mult. De regula xipho face multi pui in functie de maturitatea la care a ajuns. Unul sau doi pui si aia morti pot fi un semnal mare de alarma. Un alt sfat: daca nu se intampla nimic rau cu ea ( puii ramasi in burta pot putrezi si iti moare femela), las-o data viitoare sa nasca in acvariul mare chiar daca pierzi puii. I se elibereaza stomacul si va fi pregatita pentru nasterea urmatoare.

PS: daca ne spui si de unde esti ( viziteaza rubrica "Despre noi") poate gasesti ceva colegi in zona care pot si vor sa te ajute

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

o sa pun si niste poze cu ea mai pe seara, dar mai am o femela xipho care cam de pe 5 februarie am observat ca ii creste burta,dar femela de xipho nu are coada colorata in negru ca si cealanta cu problemele ,o are portocalie ca si tot corpul,stiu ca ar trebui sa nasca in 6 saptamani ,pentru ca e prima nastere.si inca ceva ,un mascul de xipho destul de mare [5-6 cm ] cate femele pot pune langa el in acvariu?[acum am 2 femele]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

frumos avatar. In mod normal un mascul si o femela sunt suficienti. Dar inainte de a mai cumpara pesti trebuie sa te gandesti la dimensiunile acvariului pe care il ai si sa decizi pe urma daca mai achizitionezi pesti. Sa stii ca si masculii xipho sunt destul de teritoriali si daca nu au loc suficient in acvariu sa lasa cu batai care dau nastere la stres, boala si apoi deces

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

vreau sa dau 2 carasei din acvariul meu si sa iau o femela xipho si daca se poate si o pereche de gourami,ce credeti se potrivesc?
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

nu stiu ca acvariu ai, ce contine el si in cazul asta nu te pot sfatui. Da-mi adresa unde ai afisat toate astea, ma uit si te lamuresc cum pot eu

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com