[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
koala (~550 litri) - faza de documentare  XML
Forum Index » Discutii generale
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Adrian_ wrote:
viulian wrote:Despre skimmer, nu trebuie sump obligatoriu. Spuneai ca nu vrei galagie ... am citit de o gramada de modele HOB - si silentioase dupa acea perioada de 'acomodare' (break-in). Gen Aquamaxx Hob-1, Aqua C Remora Pro etc (sunt si pe youtube o gramada de videoclipuri ca sa-ti faci o impresie de zgomot). Unele modele includ un mini-overflow / surface skimmer box - de exemplu aici: http://www.youtube.com/watch?v=kbXD2zVl0Sc&feature=related



Problema e ca vrea si background

Ies, ofcors!... toata viata mea de acvarist am avut "boala" pe bazinele cu geamul "chel"... mereu am avut geamul din spate acoperit de background (pietre, lemne, placi, spuma poliuretanica, polistiren, etc.).


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Problema e ca, in cazul de fata, te incurca background-ul.

Pana la urma, daca tu esti deja hotarat sa faci acvariul cu apa de la robinet, bolovani din Mediterana si fara sump, n-are rost sa incercam noi sa te trecem strada cu de-a sila .
ionutlatcan
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2008 11:49:14
Messages: 753
Location: Focsani
IP:
Offline

Ar fi ok macar daca nu l-ar calca camionul ala mare.... )
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

* Cum era, mah, bancu' ala cu baba care nu vroia sa treaca strada? ... hai sa fim seriosi, imi si inchipui un butoi de 200 de litri, asezat strategic intre ghivecele de flori si balansoarul de pe balconu' "FengShui" al Sefei Clanului... plm, sunt batran si ma dor toate oasele, nu vreau sa dorm pe presu' de la usa.

* Instalatia aia de osmoza... hmm, mi s-a lamurit treaba ca "face" fro 5-6 litri de apa / ora ... adica, pe romaneste, se pisha cu picaturi rare (ca mosii suferinzi de prostata) ... ca sa umplu acvariul, ar trebui sa stau cu fire si tuburi intinse prin casa, cu orele... nu prea cred!

* Ce am de pierdut?... nu modific nimic la acvariu si incerc sa vad... o sa vedem cu totii, dar pe pielea mea , daca merge sa tii pesti & pietre doar cu apa de robinet si sare... ma umplu de alge? Ok, o sa iau inca un arici.



Daca nu merge si nu merge, n-am pierdut nimic... ma reintorc la pestii de apa dulce si aia e.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si de ce nu vrei tu sa te multumesti cu un nano pe care sa-l tii cu cate un bidon de 20l luat o data la 2 saptamani de la mosu de pilda?
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ok koala - eu renunt - I GIVE UP, JUST DO IT ALREADY.

Asa ca sa fiu impacat - mi-am zis oful, dar e evident ca opinia altcineva atarna MULT mai MULT in balanta - asa ca eu te sustin si promit sa nu zic nimic de genul "veeeeezi ......" - ci sa incerc sa ofer ceva sfaturi daca s-o putea si o fi nevoie


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Adrian: De prost, de aia ...
@viulian: Mai radem, mai povestim... mai animam relatia


Nu ma impinge nimeni de la spate, nu ma grabesc... da' zau, ce-avem de pierdut daca incerc?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:@Adrian: De prost, de aia ...


Nu e prostie sa vrei un acvariu mai mare . Ideea e sa te opresti la cel mai mare acvariu pe care il poti starta si intretine corect, in conditiile date.

koala wrote:[@viulian: Mai radem, mai povestim... mai animam relatia


Nu ma impinge nimeni de la spate, nu ma grabesc... da' zau, ce-avem de pierdut daca incerc?


Problema stii care este? Ca am discutat cu cativa oameni care nu vor sa intre aici pentru ca n-au chef sa raspunda a 100-a oara la intrebarea "de ce nu merge cu apa de la robinet?" Poate parea un pic snob raspunsul, dar dupa topicul asta incep pe undeva sa-i inteleg.

In rest, ai de pierdut timp, nervi si bani. Nu zice nimeni sa-ti iei toata aparatura din lume, ca sa constati pe urma ca mai bine de jumatate era un moft. Dar invata macar din experienta celor care au incercat metoda asta, in speta mosu. NU MERGE
Si gandeste-te ca el avea skimmer si ceva reactoare acolo, la tine va fi dezastru din prima.
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Bah, nu e la misto ... mai mult, mai e inca cineva care vrea acelasi lucru (nu a apucat inca sa scrie)...

Eu sunt cineva-ul.
Diferenta e ca acvariul meu are doar 350 de litri si ca vreau sa tin in el doar un singur lionfish (Pterois Volitans). Fara sump, doar cu filtre externe/interne (?). Ma gandesc ca in filtre sa fie Matrix si Antiphos. Decor din placi de corali. Si asa ceva este "imposibil"? Daca adaug doar osmoza, devine "posibil"?

Si eu si koala intelegem ca nu e ca la carte, ca ar "trebui" skimmer si osmoza, ca sa nu se adune acolo substante in asa hal incat sa iasa din spectrul legendei sculelor de masurat, ca sa nu se sensibilizeze/sufere/moara pestele, sa nu ne invadeze algele, etc. Si totusi, limita minima include obligatoriu skimmerul si osmoza? Vorbind de fish only (si eventual nu pentru un card de baboi, ci asa unu-doi-trei pesti frumosi si rezistenti, cat sa se incadreze in minimul ala).

koala wrote: Instalatia aia de osmoza... hmm, mi s-a lamurit treaba ca "face" fro 5-6 litri de apa / ora ... adica, pe romaneste, se pisha cu picaturi rare (ca mosii suferinzi de prostata) ... ca sa umplu acvariul, ar trebui sa stau cu fire si tuburi intinse prin casa, cu orele... nu prea cred!

Ai putea sa faci plinul initial cu apa de la robinet, astepti sa se cicleze, si doar completarile ulterioare sa le faci cu apa de osmoza. Din bucatarie. Spargi cu grija peretele dintre bucatarie si acvariu (cand nu e nimeni acasa ) sa pui recipientul colector in corpul mic din dreapta suportului acvariului, mai o gaura mica cu burgiul in mobila de bucatarie, mai una, mai alta, n'ai nimic de pierdut

This message was edited 2 times. Last update was at 03/05/2012 19:42:58


Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu nu inteleg de ce refuzati voi sa acceptati evidenta:

1. In acvariile marine fosfatii si nitratii trebuie sa aiba valori foarte mici, iar metalele trebuie sa lipseasca.

2. Apa de la robinet din Bucuresti contine deja nitrati in cantitate relativ mare http://www.apanovabucuresti.ro/!res/fls/8(1).pdf

Retineti ideea ca ApaNova nu masoara cuprul, iar valorile fosfatilor nu le mai publica de mult, fiind imense. De asemenea, masuratorile ApaNova sunt facute in general la cismele publice, pana ajunge in apartament/casa apa aia mai trece printr-o gramada de tevi mai mici, unele foarte vechi, unele de plumb samd.

Uitati-va pe buletinul ala cat e valoarea fierului de pilda.

Nu stiu despre ce naiba mai discutam, cred ca tot ce era de zis s-a cam zis, Mai departe face fiecare ce vrea pe banii lui .

(ca sa vedeti fisierul copiati linkul cu tot cu extensia pdf)

This message was edited 1 time. Last update was at 03/05/2012 20:24:49

r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

salut Koala , acu intru si eu si vad 4 pagini de citit , deci vrei sa treci de la veioza mica la ditamai candelabru .. si inca nu te-ai hotarat daca sa dai drumu la bazin sau nu vreodata ) . acu sa imi zic si parerea mea , in caz ca il schimbi pe sare:
osmoza trebe neaparat, skimmer trebe neaparat, la 2 m lungime iti trebe si autocompletare . restu e optional din punctul meu de vedere . daca vrei cu background si esti hotarat , go for it . cel mai rau caz vezi ca nu merge bine in in cateva luni dai restart dupa o zi de curatat geamul din spate . daca merge .. pfaiii .. marin cu background.. tare
in spatiile alea doua de sub bazin iti intra 2 bazine mici . unul sump mic pt skimmer , care te sfatuiesc sa-l iei cat mai mare si mai potent( totusi ai grija sa intre in spatiul care-l ai , eu am patit asta ), poate si un reactor cu antiphos , si in al doilea bazin pt autocompletare.
ca sa umpli bazinul nu trebe sa apelezi nici la pis-pis ,pic-pic de la osmoza nici la apa de la robinet. se gasesc multi care sa-ti dea cate un bidon de 60 l sa ajute la umplut mai rpd . pt schimburi un bidon de 60 l nu ocupa f mult , il poti ascude printr-o debara(are cam 50-60 cm intaltime ), se umplere intr-o seara cat sa faci schimbul a doua zi, ar fi cam 10% din volumul tau .. deci uite-te dupa un bidon d'ala daca ai pe unde sa-l ascunzi in caz. .. pompe daca nu vrei sa investesti f mult la inceput ,poti sa-ti iei vreo 4 sun-sun . stiu ca nu-s top line , dar la cat dai pe un vortech sau un tunze iti iei multe sun-sun de schimb si iti mai raman bani . eu am 3 de vreo juma de an si inca nu dau semne de oboseala. mai pregateste ceva bacterii de la diversi producatori , un CUC potent , cu multi hermiti ca sa te scape de diversele alge (aici poti alege red leg si blue leg ca sa dai si culoare), canistrele alea care sa le desfaci cat mai rar posibil , ceva rabdare pana se stabilizeaza si o lista chibzuita de pesti(adik sa nu-ti iei ciortani de 20-30 cm ) .. in rest spor la treaba

This message was edited 1 time. Last update was at 03/05/2012 23:09:17

[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Aaaa de fapt aici e o observatie foarte faina, la r_o_n_i. Koala pare atasat de acel background. Dar daca o sa creasca suficiente coraline algae pe el, doar sa-l tii in otet vreo cateva zile ca sa-l poti curata de alge (am vazut un videoclip al unui nene care asa isi curata skimmer-ul, le tinea in otet iar dupa 2 zile coraline-ul se ducea precum praful cu Pronto).
Si mirosul acela de otet s-ar putea sa iasa greu din background.

Mai bine scoti background-ul ... ca sa nu mai muncesti iar la el in caz ca renunti la ideea de reef ?

PS: Incercam sa demontam ideea de nimic nu se schimba asa, poate poate pe undeva cedeaza

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va multumesc, tuturor, pentru sfaturi!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

npc koala , spor la proiect . pt cei neincrezatori cautati pe RC , sunt ceva oameni care care au background din ciment la marin si nu aud ca se vaita asa rau , mai ales daca nu au corali pretentiosi. iar daca se umple de coralina si palcuri de gsp nu-i de rau ,zic eu.

l.e.: banuiesc ca fundalul ar avea acelasi efect cu diy rock. cautati cateva bazine care au doar roca facuta in ele , o sa aveti surprize

This message was edited 1 time. Last update was at 03/05/2012 23:50:43

[Yahoo!]
Dan
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 11/01/2002 02:00:00
Messages: 3268
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

eu astept salinizarea lui Carlos si a Ritei

-- aCVarist, deci eXist --
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dan wrote:eu astept salinizarea lui Carlos si a Ritei

Eu as fi curios sa aflu ceva date despre bazinu' ala mare de la tine, din subsol... cata apa folosesti tu, la schimburile saptamanale... si, care e frecventa acestor schimburi?



PS: Grasule!

This message was edited 1 time. Last update was at 07/05/2012 13:21:57


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 11/01/2002 02:00:00
Messages: 3268
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

koala wrote:
Dan wrote:eu astept salinizarea lui Carlos si a Ritei

Eu as fi curios sa aflu ceva date despre bazinu' ala mare de la tine, din subsol... cata apa folosesti tu, la schimburile saptamanale... si, care e frecventa acestor schimburi?



PS: Grasule!


Schimb cam un butoi de 60 litri, la o perioada de maxim 4 saptamani , uneori chiar mai des. Insa eu am acum in el doar 2 zebrasome, un crevete,ceva melci si cativa corali moi. Tot planuiesc un remake de rockscape dar stau cam prost cu timpul asa ca acum mergem in ritmul asta de "supravietuire".

-- aCVarist, deci eXist --
[WWW]
 
Forum Index » Discutii generale
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com