[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou - incepator  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
vladwrc
Junior member

Joined: 07/01/2012 19:18:20
Messages: 56
Location: Iasi
IP:
Offline

Salut! O mica problema......deasupra apei se instaleaza ceva alb...ca o panza de paianjen..pe toata suprafata. Apa are o saptamana de cand e in acvariu si de doua ori am schimbat 15 l de apa. Filtrele merg continuu...problema e ca o dau cu mana in apa....se filtreaza si pe urma iar apare. Astept ceva sugestii..recomandari.

Multumesc!
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Cred ca ii zice biofilm, si daca cauti pe forum vei gasi multe metode cu mai mult sau mai putin succes in incercarea de a o elimina... si eu am incercat cateva saptamana trecuta, si pana la urma am redus putin fertilizarea si am mai comandat plante

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

E biofilm si e normal la startarea unui acvariu.
In mod normal, trebuie sa dispara dupa ciclare. Ca sa-l "ajuti" fa o valurire un pic mai puternica la suprafata. Sau un skimmer.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Da-mi voie sa te contrazic aici stefan... Nu doar neciclarea apei produce biofilm... Mai pot fi si alte cauze... Un exemplu aici http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/12177.page#p107200

Si la mine a aparut dupa vreo 3 zile de la start-ul cu ferropol... Si cred ca din cauza ca am dozat prea mult si am prea putine plante. De asemenea am si bomba de CO2 - o alta sursa de biofilm

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
vladwrc
Junior member

Joined: 07/01/2012 19:18:20
Messages: 56
Location: Iasi
IP:
Offline

A aparut de inainte de a pune ferropol...am sa incerc sa tin lumina mai putin deschisa..6 ore pe zi doar cu 2 neoane. Si am sa agit si apa la suprafata. E clar ca acvariul nu e inca gata de populare..desi am vazut ca am niste melci. Din ce am vazut la tipul de la care am luat plantele par sa fie faini(tarcati sau pestriti) nu de aia galbeni.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Dar n-am zis ca asta e singurul motiv.
Dar pe unde am citit, cam asta e cauza incriminata. Iar la mine, la fel a aparut.

Mai lasa-i ceva timp sa vezi cum evolueaza. Eventual o poti lua din cand in cand cu niste servetele.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
vladwrc
Junior member

Joined: 07/01/2012 19:18:20
Messages: 56
Location: Iasi
IP:
Offline

Azi am populat si eu acvariul. 11 Neoni rosii, 3 ancistrus, 5 cory panda si 2 platy. Momentan ramane asa mai vedem dupa
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Baga niste poze
Unde ai gasit cory panda?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Emimag
Member
[Avatar]

Joined: 06/10/2010 12:05:30
Messages: 116
Location: Iasi
IP:
Offline

Dar neoni rosii?

Stefan, cory panda am vazut la zoomania in mall.

Omnia tempus habent!
vladwrc
Junior member

Joined: 07/01/2012 19:18:20
Messages: 56
Location: Iasi
IP:
Offline

Toti i-am luat din piata de animale. Pe cory am dat 5 lei buc si pe neoni 3.5 lei buc.

Nu am putut sa fac poze mai faine cu aparatul meu.
[Thumb - 2.jpg]

[Thumb - 1.jpg]

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu cred ca sunt neoni rosii. Am impresia ca ASTIA sunt.

@Emi: Multzam'. Ai vazut recent la ei? Trebuie oricum sa trag o fuga saptamana asta pana la zoomania, poate iau cativa.
Neoni rosii am vazut la ArcaPet, pe Stefan cel Mare, insa acum cateva saptamani. Dar poti sa treci pe acolo sa vezi daca mai au. 2 sau 3 lei bucata.

@vlad: Mersi. Ma mir ca vin oamenii si pe vremea asta cu pesti.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
vladwrc
Junior member

Joined: 07/01/2012 19:18:20
Messages: 56
Location: Iasi
IP:
Offline

De la blitzul de pe aparat par mai putin rosii. Acum am vazut si eu cand m-am uitat la poza. In acvariu se vad bine

Legat de iluminare...daca ajung la 1w/l e ok? E prea mult daca nu am co2? Pun doar feropol si easy carbo. Ms.
vladwrc
Junior member

Joined: 07/01/2012 19:18:20
Messages: 56
Location: Iasi
IP:
Offline

Mi-a venit o idee...acuma sa vad daca pot sa o si aplic Am pe acasa la parinti un filtru de la o piscina mica....1000 l ---nu stiu exact. Nu facea ea super treaba la piscina da ma gandesc daca nu ar face la acvariu? ) Bineinteles trebuie sa i schimb mediul filtrant si furtunele. Are el un filtru din hartie in el dar nu cred ca e super. Poate am sa fac un post nou despre asta. In plus nu mai stiu ce zgomote face.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Cumva ca un filtru extern?
Ai putea incerca, nu vad de ce nu. Are sa scada debitul binisor dupa ce pui materiale filtrante, dar oricum va fi mai bun decat un intern...ma rog, depinde acum si ce volum are.
Dar sa ai grija cum il izolezi sa nu curga apa pe undeva. Poti face un topic la DYI la momentul oportun.

Cat despre lumina, cred ca e cam mult 1 watt pe litru, daca nu ai co2 si macro. Daca cresti lumina implicit plantele vor cere mai mult...si nu au de unde. Si nu mai punem ca acvariul e inca la inceput.
Ferropol vezi ca sunt 2 feluri.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/02/2012 21:11:41


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
vladwrc
Junior member

Joined: 07/01/2012 19:18:20
Messages: 56
Location: Iasi
IP:
Offline

Ce inseamna macro? La dimensiuni e cam cat un filtru extern. E asemanator cu cel din poza.

La lumina...eu am cam 90-100 l apa net....pe la cat sa ma opresc...w...75?
[Thumb - 122.jpg]

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Macro inseamna macro-elemente ( cele mai importante fiind N,P,K). Ferropol e un fertilizant cu micro-elemente (fier,bor,magneziu etc.)
Fiecare are rolul lui. Vezi ca sunt topicuri explicite la sectiunea "Plante".

In conditiile de fata, un 0.5 W/litru cred ca ar fi de ajuns.
Eu personal, momentan la 100 litri net (probabil, 124 e brut) am 39W, cu fertilizare micro (ferropol si ferropol24) si aditie de co2 presurizat si la plantele pe care le am imi merge destul de bine (doar cu blyxa m-am certat cand am facut o pauza de 2 saptamani la fertilizare). Ma rog, se vede distanta internodala mare, suferinte pe ici pe colo dar in mare e ok. Insa vreau sa trec si pe macro si implicit voi creste si intensitatea luminii.

Dar daca n-ai co2 si fertilizare macro, eu cred ca nu e nevoie sa urci lumina prea mult.
Dar poate te vor sfatui si ceilalti cu experienta mai mare decat mine.


Legat de filtrul respectiv, depinde si ce volum are inauntru, nu doar cat de mare e la exterior. De asemenea nu stiu cum e circuitul apei prin el si sa nu ai vreun by-pass, adica apa sa nu mai treaca prin materiale ci direct in acvariu.
Dar poti incerca. Desfa-l, vezi cat loc ai, cum merge apa, fa-i niste probe. In principiu nu are ce sa strice.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Emimag
Member
[Avatar]

Joined: 06/10/2010 12:05:30
Messages: 116
Location: Iasi
IP:
Offline

stefanp wrote:

@Emi: Multzam'. Ai vazut recent la ei? Trebuie oricum sa trag o fuga saptamana asta pana la zoomania, poate iau cativa.
Neoni rosii am vazut la ArcaPet, pe Stefan cel Mare, insa acum cateva saptamani. Dar poti sa treci pe acolo sa vezi daca mai au. 2 sau 3 lei bucata.


Am fost acolo pe 31 ianuarie si cred ca aveau vreo 10 - 15 bucati.

Omnia tempus habent!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Am inteles. Eu joi ajung pe la ei...om vedea daca mai au.
Mersi.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2012 13:08:47


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com