[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal - un nou inceput plantat  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
bubuion
Junior member

Joined: 30/09/2004 13:40:08
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ventilator o sa ii pun daca este nevoie la vara pentru ca deocamdata nu am in casa mai mult de 25 grade ca sa am probleme cu temperatura apei.

O sa pun in filtru vata de perlon dar nu stiu unde. Dupa cum banuiesc ca stiti filtrul meu are 4 sertare. apa intra in filtru pe laterale, ajunge jos si este trasa pe mijloc. Peste care sertar sa pun vata? Nu am vazut pe nicaieri explicat acest lucru.

Bomba cu CO2 nu voi face pentru ca imi este prica si nici nu prea am spatiu langa acvariu.

Sa mai astept sau sa pun pestii in acvariu?

This message was edited 1 time. Last update was at 02/02/2012 13:39:05


Rusu Bogdan
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Plantele n-arata foarte bine da' nici dezastruos. Incearca o sticla cu drojdie, n-ai nici un motiv serios sa-ti fie frica. Nu-i pui robinet sa nu explodeze, ii pui o sticla la iesire cu rol de colector de spuma (daca apare) si nu se poate intimpla nimic rau. Ar avea loc o mica minune: plantele ar incepe sa creasca primind principalu' nutrient: carbonul .

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Perlonul pune-l sus in canistra, ca ultim strat de filtrare. Ca sa il poti scoate rapid si usor cand vrei sa-l speli sau inlocuiesti. Eventual daca apa intra pe laterale si ai loc de pre-filtru, poti sa-l bagi acolo, insa se va colmata foarta rapid.
Eu am renuntat la perlon in canistra tocmai ca sa n-o desfac des.

Daca ai avea un filtru intern, ai putea pune acolo si ala sa-l speli cand se colmateaza fara sa-ti faci griji.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
bubuion
Junior member

Joined: 30/09/2004 13:40:08
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mi-am luat inima inima în din?i ?i am confec?ionat o Bomba CO2. Recipient 2 litri, valva antiretur, dispozitiv reglat debit de la perfuzii (care cred ca este periculos de folosit pentru ca se poate acumula prea multa presiune in sticla), teu cu robinet pentru mic?orare presiune, num?r?tor de bule dintr-un pet de 0,5 litri si initial am pus ca difuzor un dispozitiv dintr-un material plastic cu gauri foarte mici insa fara randament. Ulterior am bagat furtunul CO2 in sparybarul de la evacuarea filtrului extern. Din cate observ eu bulele de CO2 se mic?oreaz? considerabil ?i datorita presiunii ajung pe la mijlocul acvariului. Spraybarul este format din doua segmente unul l-am pozi?ionat in asa fel încât s? v?lureasc? suprafa?a apei iar cel?lalt pentru a introduce CO2 cat mai spre fundul acvariului). Credeti ca se dizolva destul CO2 in acest fel?

Reteta folosita: într-o cana de apa am dizolvat doua plicuri de gelatina a 10 grame bucata. In doua cani de apa am dizolvat doua cani de zahar (aproximativ 600 grame)dupa ce s-a dizolvat zah?rul in apa fierbinte dar nu clocotit? am adaugat apa cu gelatina. Am amestecat forte bine si am lasat sa se raceasca putin. Am pus amestecul in sticla si am lasat pana a doua zi la frigider unde s-a intarit forte bine. Ca idee daca inclinam sticla gelatina se misca dar foarte putin. A doua zi am scos sticla din frigider iar in doua cani de apa calduta am dizolvat un plic de drojdie (7 grame). Amestecul l-am turnat in sticla foarte usor si cam in jumatate de ora a inceput sa scoata bule. Prima problema a fost faptul ca in 5 ore a facut destul de multa spuma asa incat a ajuns pana la dopul sticlei de 2 litri si a inceput sa intre pe furtun. Am desfacut dopul si usor am eliminat aproape toata spuma. Dupa alte 12 ore spuma era doar de doua degete deci cred ca a fost doar o reactie de inceput. Am procedat corect? Dupa parerea mea era bine daca faceam bomba intr-o sticla de 2,5 litri.

Ata?ez un link cu cateva poze.

https://picasaweb.google.com/beatrice.slavu/BombaCO2

O alta problema pe care am constatat-o este faptul ca bulele de CO2 nu sunt constante in num?r?tor, adica intre 0,5 bule/secund? ?i 2 bule/secunda. Este normal? Ma gandesc ca acest lucru poate fi cauzat ?i de faptul ca aceasta este pozi?ionat? pe un fost balcon care a fost inclus in camera iar aici temperatura este mai mica de 24 grade, mai ales acum cand este foarte frig afara.

In momentul de fata acvariul are aproape o luna de cand a fost startat. Lumina o tin aprinsa 8 ore pe zi (3 tuburi de 30W) cu programul 9-12 16-21. Ar trebui sa m?resc perioada de iluminare?

This message was edited 1 time. Last update was at 09/02/2012 10:54:27


Rusu Bogdan
[Email] [Yahoo!]
bubuion
Junior member

Joined: 30/09/2004 13:40:08
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Testele de apa indicau ieri: NO3-10, NO2-0, Kh->14, Gh-6, Ph aproape 7,2. Cum vi se par? Sper sa primesc niste raspunsuri si la intrebarile din postul anterior.

Rusu Bogdan
[Email] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

bubuion wrote:Credeti ca se dizolva destul CO2 in acest fel?


Cred ca se dizolva foarte bine e deja mult mai bine decat fara CO2 deloc... Daca vrei, poti cumpara un indicator permanent de CO2 si sa incerci sa-l tii pe verde. De fapt, daca ma gandesc mai bine, e chiar obligatoriu la drojdie caci poate scade intensitatea fara sa iti dai seama repede dar indicatorul arata imediat.
A, si sa nu folosesti pompa de aer, scoate CO2.

bubuion wrote:Am procedat corect? Dupa parerea mea era bine daca faceam bomba intr-o sticla de 2,5 litri.


Am folosit si eu bomba - si cu sticle de 2L. Orice reteta e buna daca obtii bule in ritmul in care vrei, in timp poti ajusta unde consideri (mai mult zahar, mai multa drojdie) si sa vezi care e evolutia.

bubuion wrote:Am procedat corect? Dupa parerea mea era bine daca faceam bomba intr-o sticla de 2,5 litri.


Cred ca oscileaza de la bubble counter - nu prea ai nevoie caci nu prea ai cum sa modifici ritmul cred ca mai util e indicatorul de CO2. Pe post de bubble counter am folosit un biberon parca, si era din plastic dur.


bubuion wrote:Ar trebui sa m?resc perioada de iluminare?


Daca totul e ok, nu umbla la perioada caci dupa aceea risti sa lupti cu algele daca nu maresti un pic si fertilizarea si CO2. Eu l-as lasa asa deocamdata ..

bubuion wrote:Testele de apa indicau ieri: NO3-10, NO2-0, Kh->14, Gh-6, Ph aproape 7,2. Cum vi se par?


Arata perfect pentru un acvariu stabil.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/02/2012 15:47:40


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
bubuion
Junior member

Joined: 30/09/2004 13:40:08
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iti multumesc pentru raspunsuri. Testul de CO2 permanent o sa fie urmatoarea investitie. Am acasa Feropol si Feropol 24. Sa incep sa administrez?

Rusu Bogdan
[Email] [Yahoo!]
Emimag
Member
[Avatar]

Joined: 06/10/2010 12:05:30
Messages: 116
Location: Iasi
IP:
Offline

Din punctul meu de vedere nu, pana nu reusesti sa stabilesti CO2 in acvariu. Degeaba le dai hrana plantelor daca nu le dai si lingura (CO2) cu care sa o manance!
Eu cel putin asta am constatat la mine.

Omnia tempus habent!
bubuion
Junior member

Joined: 30/09/2004 13:40:08
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa o pauza destul de lunga revin cu cateva detalii despre acvariul meu:
- testele de apa indicau ieri: NO3-10, NO2-0, Kh intre 7 si 14, Gh-6, Ph 6.8 - 7
- CO2 20 ppm masurat cu test permanent CO2 JBL; am intre 1 p/s si 2p/3s
PROBLEME:
Dupa cu se poate vedea si in poze (imi pare rau dar nu stiu sa pun poze direct in topic asa ca am pus un link) nu prea pot scapa de alge.

https://picasaweb.google.com/rsbogdan/Acvariu25042012?authkey=Gv1sRgCIf3x7uKgvD_Yg

Nu este ceva grav insa pe plantele care au frunze mai groase si cresc mai greu: anubius, gazon apar in permanenta.

De asemenea pe frunzele plantelor care cresc inalte (in spate) apar firicele mici de fuzz algae.

Geamul acvariului se acopera relativ repede cu o mazga. Ea incepe sa fie vizibila din exterior dupa 4-5 zile de la curatare.

Lumina acvariului este formata din 3 tuburi t8 de 30w care sunt aprinse 8 ore pe zi cu pauza la pranz de 4 ore.

Schimburi de apa fac de 2 ori pe saptamana cate 20 litri apa.

Fertilizez cu Feropol saptamanal si Feropol 24 zilnic.

Cum as putea face sa scap de aceste alge? Va intreb pentru ca eu unul nu vad sa fi facut vreo greseala.

Va multumesc

Rusu Bogdan
[Email] [Yahoo!]
bubuion
Junior member

Joined: 30/09/2004 13:40:08
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred ca acum stiu cum se pun poze.
[Thumb - alge.JPG]

[Thumb - alge gazon.JPG]

[Thumb - alge anubius.JPG]


Rusu Bogdan
[Email] [Yahoo!]
bubuion
Junior member

Joined: 30/09/2004 13:40:08
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Continuare
[Thumb - poza ansamblu.JPG]

[Thumb - alge mijloc.JPG]

[Thumb - poza ansamblu 2.JPG]


Rusu Bogdan
[Email] [Yahoo!]
bubuion
Junior member

Joined: 30/09/2004 13:40:08
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va rog sa ma ajutati un pic. Incep sa imi apara alge din ce in ce mai multe. Si ma refer la alge filamentoase care apar pe marginea plantelor cu frunza mai mare si alge greenspot cred (puncte verde inchis) pe frunzele mai mari ale plantelor. Credeti ca poate fi din cauza tuburilor fluorescente. Am 3 tuburi 8: un Philips Aquarelle, un GLO Life glo si un JBL Solar Tropic care sunt aprinse 8 ore pe zi cu pauza 3 ore la amiaza. Ar trebui sa schimb ceva?
Mi-a promis cineva ca imi da o lampa UV fara bec. Ce ber ar trebui sa cumpar? Aveti ceva indrumari?

Plantele dau oxigen destul de mult si imediat ce se aprinde lumina.

Va multumesc.

Rusu Bogdan
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut. Cu ce mai fertilizezi, tot feropol si feropol 24, ai mai adaugat ceva?
Ca sa ajuti la eliminarea lor, schimb de apa, curatenie, mai adauga plante. Pot fi mai multe cauze, dar numai dupa ce dai detalii te putem sfatui concret.
[ICQ]
bubuion
Junior member

Joined: 30/09/2004 13:40:08
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Fertilizez doar cu feropol si feropol 24. Curatenie fac o data pe saptamana plus schimburi de 20 litri apa la 2-3 zile. Voi mai pune si plante.

Rusu Bogdan
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Schimbul este prea mic la acvariul tau, tu ai cam 200 l brut, deci vreo 170, 180 net. Eu as incerca sa fac schimb de apa mai mare, o singura data pe saptamana. Feoropolul cum il pui, in fiecare zi sau o data la schimbul de apa? Lumina nu este multa, ai cama 0,5w/l, banuiesc ca ai 99 w dar nu sunt sigur. In concluzie, fa schimb mai mare de apa, daca ti se pare ca arata rau, baga si ceva easycarbo direct pe planta afectata, dar important ramane acum schimbul de apa mai mare, parerea mea. Ar trebui sa incepi sa te gandesti si la macro, mai ales daca bagi si co2, poate intre timp ai facut vreo achizitie si nu ai zis, dar merge si de la bomba
[ICQ]
bubuion
Junior member

Joined: 30/09/2004 13:40:08
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O sa incerc sa fac schimburi mai dese pentru ca nu prea am unde sa depozitez o cantitate de apa mai mare de 20, maxim 30 litri de apa de pe o zi pe alta. Feropol 24 pun 3 picaturi zilnic iar feropol o data pe saptamana 25 ml. Mai pun si 4 ml de Carbo green zilnic. CO2 este tot la bomba formata din 2 sticle de 2,5 l care dau o bula/sec. O sa incerc si fertilizare macro dar trebuie sa ma documentez prima data (daca poti sa imi dai o idee nu ma supar). Sunt curios cum se va schimba acvariu atunci cand voi pune si lampa UV. Poti sa imi spui ce bec sa cumpar.

Iti multumesc pentru sfaturi.

Rusu Bogdan
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Lampa uv, pentru ce iti trebuie tie? Nu prea se foloseste la acvariile plantate, elimina fertilizantii si se foloseste pentru apa verde, dar tu nu ai asa ceva. Oricum, aia o folosesti cateva ore, nu toata ziua, eventual 1,2 ore noaptea. Insa, repet, la ce iti foloseste tie?
Gama de fertilizare care o folosesc eu este easylife, nu am folosit altceva, sunt si produse mai bune, altele le gasesti la colegi pe forum de vanzare, eu pe aceasta am ales-o, este ok.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/05/2012 12:22:25

[ICQ]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com