[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
mi-a depus jack  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Bob
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2003 15:36:12
Messages: 85
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mi-a depus femela jack dempsey o groaza de icre pe 2 pietre... unele sunt acoperite de-un fel de "puf" altele nu. parca se vad deja niste coditze care se misca pe-acolo. a depus de vreo 2-3 zile. ce fac? ii pun in maternitate? ii las acolo? am inteles ca sunt foarte panicati pestii astia si la orice nu le convine se apuca si mananca puii. as vrea sa skimb 10% din apa, dar mi-e frica sa nu se sperie si sa se apuce de ospatz cu progeniturile... las lumina aprinsa sau stinsa? mi s-a parut ca daca aprind lumina imediat masculul se duce la piatra si incepe sa de-a cu botu pe ea...mi-e sa nu-i manance pe toti, tare as vrea sa reusesc sa cresc cativa.
need advice
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Bob wrote:unele sunt acoperite de-un fel de "puf" altele nu. parca se vad deja niste coditze care se misca pe-acolo.
Alea pufoase sint pierdute. Parintii ar trebui sa culeaga larvele si sa le puna in alt loc din acvariu, loc pe care-l schimba uneori de citeva ori pe zi.

Bob wrote:a depus de vreo 2-3 zile. ce fac? ii pun in maternitate? ii las acolo? am inteles ca sunt foarte panicati pestii astia si la orice nu le convine se apuca si mananca puii.
Nu faci nimic. Astepti. Incearca sa nu-i stresezi - fiind la primii pui nu prea stiu ei cum merge treaba.

Bob wrote:las lumina aprinsa sau stinsa?
Lasa-le noaptea un bec slab si ziua lumina normala de la acvariu. E posibil la lumina mai intensa sa ascunda puii intr-un loc mai intunecos. Nu te speria.

Bob wrote:tare as vrea sa reusesc sa cresc cativa.
Spectacolu' e tare ....... spectaculos ....... probleme o sa ai cind o sa vrei sa scapi de puii pe care i-ai crescut .

Poze: smilie ... Poze cu plante
PLOAIE84
Junior member

Joined: 15/07/2005 04:24:32
Messages: 46
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

stai linistit k pui o sa cresti daca nu din prima serie din urmatoarele sigur .da problema o sa fie cand o sa ai prea multi ce faci cu ei
[Email] [Yahoo!]
Bob
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2003 15:36:12
Messages: 85
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ii donez conving lumea sa-si faca acvarii etc
Rochi
Member
[Avatar]

Joined: 10/11/2005 19:50:14
Messages: 131
Location: Bucuresti-Tei
IP:
Offline

Vreau si eu un site ceva sau poze cu pesti astia sai vad si eu ca nu ii stiu

Urit de multi , iubit de putini dar respectat de toti
[Yahoo!] [MSN]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Rochi wrote:Vreau si eu un site ceva sau poze cu pesti astia sai vad si eu ca nu ii stiu

Uitate aici ca s-a vorbit despre ei si sunt si poze

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
Bob
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2003 15:36:12
Messages: 85
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aoleu...sunt vreo suta de pesti mici care misuna prin tot acvariul ziua...noaptea se baga sub pietre langa femela. ce fac? ce le dau sa manance...nici vorba sa-i pot aduna pe toti in maternitate. vreau sa se faca mari vreau sfaturi
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

ai mei pui de nigro mananca sera discus. (iau de 50 de mii pe luna.)
bobitele merg la fund, si se umfla daca stau in apa si sunt destul de usor de ciugulit. mai ales ca raman printre niste fire de java, unde se invart puii.

image
[Yahoo!]
ciumurel
Junior member

Joined: 05/07/2005 07:18:38
Messages: 65
Location: Timisoara Piata 700
IP:
Offline

Am si eu o intrebare mai ciudata despre dempsey.Un prieten de-al meu are 4 pesti si ii tine in 2 acvarii de aprox 16l fiecare,pestii sunt destul de micuti cam 3-4 cm.Chestia e urmatoarea : sunt foarte decolorati ,ca si cum ar fi stresati ,desi nu se comporta ca si cum ar fi stresati .La mine in acvariu erau foarte inchisi la culoare ,aproape negri cu niste pete albastre superbe .La el arata ca niste soreti decolorati.De ce oare?Sa fie oare din cauza luminii ?El zice ca a incercat si cu bec cu filament si economicos si neo.Degeaba.Mentionez ca acvariile sunt destul de bine plantate ,apa e ok ,ca ph si temp,curata.

Time is on my side
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

ciumurel wrote:are 4 pesti si ii tine in 2 acvarii de aprox 16l fiecare

smilie smilie smilie

ciumurel wrote:sunt foarte decolorati ,ca si cum ar fi stresati ,desi nu se comporta ca si cum ar fi stresati ....... La el arata ca niste soreti decolorati.De ce oare?

Cum mama zmeului ar trebui sa arate niste cichlasome de toata frumusetea in puscaria aia de 16 litri smilie smilie smilie ? Normal ca sint stresati de incomensurabilitatea spatiului ce-i inconjoara. Se pierd in imensitatea aia .

Poze: smilie ... Poze cu plante
test@acvariu.ro
Unripe member

Joined: 28/11/2005 01:56:47
Messages: 3
IP:
Offline

mananca orice fel de hrana vie cu conditia sa o poata inghiti. daca acvariul este prea mare cantitatea de hrana necesara este pe masura si nu ai certitudinea ca nu vei strica apa. viermi micro, artemia la inceput. asa ar fi bine. apoi accepta chiar hrana tubi foarte fin tocata, dai cu lama printr-o gramada mica de tubi(cat o aluna) pana te plictisesti; pui fosta "aluna" facuta acum ca o pasta intr-o sita f.f.f fina daca vrei sa scapi de apa tulbure si clatesti putin apoi dai la pui. n-am fost atent cat de mare este acvariul si cati alti pesti ai in el, dar grupul mama-pui pot fi pacaliti foarte simplu. asezi un recipient cu o gaura in el, cat mai mica, dar sa poata trece pestoaica. poti folosi daca ai o nuca de cocos cu o gaura mica, dar nu cred ca ai si pana o faci nu-ti mai foloseste. provizoriu poti pune o bucata de teava cu o gura astupata(sarma-punga). teava de orice fel, daca e din plastic pui o piatra sa nu pluteasca. ghiveci lung, etc. hranesti pestoaica acolo, seara, daca nu ai ascunzatori mai bune in acvariu si asigura-te sa nu fie, pestoaica se retrage cu puii in ascunzatoare, astupi repede gaura cu plasa de prins pesti si scoti astfel toti puii. ii separi intr-un acvariu si aduci pestoaica inapoi in acvariul mare. in primele 2-3 luni puii pot sta fara substrat in acvariul mic si astfel poti curata foarte usor acvariul de resturi, daca ai de gand sa-i hranesti intens. oricat de buna ar fi hrana uscata, pentru pui ea trebuie data ca supliment, de baza trebuie sa fie hrana vie. e mult mai buna si puii cresc mult mai usor daca hrana este vie, poate sa fie doar tubi fin tocat, vor creste mult mai repede decat cu hrana uscata super-extra-vitaminizata. sa pui in acvariul mic o ascunzatoare, un ghiveci de orice fel, puii se vor retrage noaptea acolo si se vor simti in siguranta. repet, cu substratul complici lucrurile, daca ai de gand sa-i hranesti intens.
era vorba de culoare, nu de confort locativ. bineinteles ca daca au spatiu probabil se vor si colora, dar numai in conditiile unui decor cu ascunzatori, daca acvariul nu are hrube si are 100l tot nu se vor colora ca intr-un acvariu de 10l cu un ghiveci in el. pare absurd dar asa se intampla, nu zic ca trebuie tinuti in 20l cu ghiveci ca daca se coloreaza(si se vor colora) e ok, dar repet, poti sa-i pui in 200l, daca nu au unde se ascunde vor ramane in culori de camuflaj, adica culoari sterse ca ale mediului. mai ales ca le-ai pus lumina intensa, pai tocmai de aceea s-au decolorat, de prea multa lumina, sub reflectoare se decoloreaza, incearca sa fie invizibili. e chiar amuzant. citeste unde traiesc pestii acestia, nici intr-un caz pe platourile de filmare
test@acvariu.ro
Unripe member

Joined: 28/11/2005 01:56:47
Messages: 3
IP:
Offline

inca ceva, "soretii" aceia se coloreaza mult mai frumos decat acesti exotici, fiind si ei tot fosti exotici, dar trebuie sa ajunga la maturitate, depinde de hrana, de temperatura, pe perioada, oricum in perioada de reproducere soretii ii bat la scor pe sudamericani in privinta coloritului, desi...acum fiecare cum ii prefera. oricum, soretii sunt mult mai simpatici si mai putin speriosi dupa o perioada, vor veni sa-ti ia hrana din mana. mie imi plac mai mult, biocelatii aceia, daca despre ei este vorba, sunt mult mai circumspecti si trece mult timp pana la imprietenire.(pe mancare)
ciumurel
Junior member

Joined: 05/07/2005 07:18:38
Messages: 65
Location: Timisoara Piata 700
IP:
Offline

Eu am zis soreti ,pentru ca asa s-a exprimat un prieten de-al nostru ,necunoscator.Nu ca as avea ceva cu soretii))
Deocamdata nu cred ca isi permite un acvariu mai mare ,deci am sa-i spun sa faca ceva ascunzatori si eventual sa reduca putin lumina sau sa faca ceva locuri umbrite in acvariu.Mersi de raspunsuri.

Time is on my side
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com