[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
program de lumina  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
paulc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/01/2004 13:27:11
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ciumurel wrote:am observat ca algele apar mai mult pe plantele de sub neon(neonul nu e pe mijloc,e pe marginea acvariului).Deocamdata ,stagneaza algele,dar si plantele.


Parerea mea in acest caz e ca ai prea multi nutrienti in apa si n-ar strica schimburi mai dese de apa. Am patit-o si eu si nu am redus lumina, nici durata, nici intensitatea. Dupa citeva schimburi, s-a rezolvat.

Atentie la neatentie...
[Yahoo!]
ciumurel
Junior member

Joined: 05/07/2005 07:18:38
Messages: 65
Location: Timisoara Piata 700
IP:
Offline

Schimb cate 30% din apa odata la 2 zile si nutrienti nu folosesc.

Time is on my side
[Email] [Yahoo!]
paulc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/01/2004 13:27:11
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cum adica nutrienti nu folosesti? Tii pestii flaminzi? Eu prin nutrienti inteleg ce se descompune in apa. Asta ziceam ca e prea mult. Si ar trebui sa adaugi fertilizatori, pentru ca daca nu exista fier de exemplu in apa, plantele stagneaza, si prolifereaza algele.

Atentie la neatentie...
[Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Parerea mea este ca daca pui fier in apa, prolifereaza algele foarte bine. Secretul e sa pui fierul in sustrat pe cat posibil.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
paulc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/01/2004 13:27:11
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parerile sunt impartite, ca altfel nu mai faceau aia de la sera sau tetra diverse solutii cu fier de pus in apa.
Algele prolifereaza nu atit de la fier, cit si de la celelalte conditii improprii pt cresterea rapida a plantelor. Si de la turnat cu galeata fertilizanti in apa - daca torni zilnic sau la 2 zile o cantitate corespunzatoare, nu are de ce sa apara alge.
Eu folosesc numai fertilizant lichid si crede-ma, nu am alge decit pe geam, si alea putine, le sterg cu partea aspra a unui burete de vase cam la o luna cind deja pot sa le vad.
Pe plante nu am vazut decit rareori pe frunzele foarte batrine de echinodorus, alea care sunt decolorate si oricum trebuiesc rupte.

Repet, parerile sunt impartite.

Atentie la neatentie...
[Yahoo!]
ciumurel
Junior member

Joined: 05/07/2005 07:18:38
Messages: 65
Location: Timisoara Piata 700
IP:
Offline

DA ,my bad.Am inteles eu gresit .Fertilizatori nu foloseam ,asta am vrut sa spun.Mancare incerc sa le dau cat mai putina dar sunt tare fomili pestii astia ai mei.Problema e ca sunt cam prea multi si au crescut cam marisori dar am sa incerc sa fac ceva in privinta asta (mai un acvariu).Am luat un fertilizator lichid de la Sera,Florena cred ca se numeste .Sper ca nu mi se vor inmulti algele de la chestia asta .Deocamdata sunt intr-un oarece echilibru,am si schimbat plantele mai afectate.Scrie pe sticla ca e foarte bun pt plante si nu ajuta deloc algele.Intrebarea mea este daca mai pun si ceva pastile ,in substrat, e oare prea mult?Mentionez ca am respectat instructiunile de pe sticluta.

Time is on my side
[Email] [Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

paulc wrote:Repet, parerile sunt impartite.
Absolut de acord. Din pacate experienta mea este exact opusa cu fertilizantii lichizi. Dar poate ALTA e problema la mine (daca zici ca tie iti merge). Asa ca ce pot zice, decat FELICITARI

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

ciumurel wrote:Mentionez ca am respectat instructiunile de pe sticluta.

Bine ai facut. Sa nu fi respectat ce scrie acolo ar fi fost prima greseala (eventual poti pune mai putin de cat zice acolo, depinde cate plante ai in acvariu).

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
ciumurel
Junior member

Joined: 05/07/2005 07:18:38
Messages: 65
Location: Timisoara Piata 700
IP:
Offline

Am destul de multe plante in acvariu ,dar sunt cam tinerele .Intrebarea este ,pot sa mai pun si niste pastile de florenette in substrat?Sau e pre mult?Mentionez ca plantele,in afara de higrofila ,cam stagneaza.Mersi de respuns

Time is on my side
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

ciumurel wrote:Am luat un fertilizator lichid de la Sera,Florena... daca mai pun si ceva pastile ,in substrat, e oare prea mult?

Parerea mea e ca da, e prea mult. Fiecare fertilizator e recomandat intr-o anumita proportie. Daca folosesti doua tipuri te lacomesti si ajungi la rezultate nedorite.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
ciumurel
Junior member

Joined: 05/07/2005 07:18:38
Messages: 65
Location: Timisoara Piata 700
IP:
Offline

Ok .Thank you

Time is on my side
[Email] [Yahoo!]
paulc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/01/2004 13:27:11
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ca sugestie generala la fertilizanti lichizi: de exemplu daca pe sticla zice sa pui 10 ml la fiecare 10l de apa la o luna, e mult mai bine daca pui 10ml / 4 = 2.5ml la o saptamina, si mai bine 1.25ml la jumatate de saptamina.
Ideea e ca fertilizantul nu se absoarbe tot imediat de catre plante si nu mai au nevoie o luna, ci el este absorbit treptat in decurs de o luna. Eticheta spune ca el nu se altereaza intre timp.
Prin urmare, in momentul in care se adauga o cantitate cit pentru o luna, au timp si algele sa manince niscai fertilizant, si astfel se pot inmulti.

Eu am o sticluta ramasa de la medicamente pt pesti, de 30ml, pe care o umplu cu fertilizant lichid. Am facut socoteala ca 30ml trebuie sa pun in 3 saptamini in acvariu. Si pun treptat, la 2-3 zile cite putin, astfel ca in 3 saptamini sa se termine toata sticluta. Apoi o umplu din nou. Si nici tipenie de alge, decit pe geamul din spate, dar putine, nu sunt deranjante.

Atentie la neatentie...
[Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Excelenta idee!!! Nu stiu de ce nu m-am gandit la asta . De aia imi explodau algele, pentru ca plantele nu haleau totul repede... si apucau si algele sa manance ceva. Mersi paulc!!!

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Anubias wrote:Excelenta idee!!! Nu stiu de ce nu m-am gandit la asta . De aia imi explodau algele, pentru ca plantele nu haleau totul repede... si apucau si algele sa manance ceva. Mersi paulc!!!

Mde... La mine deja algele sunt prea putine. Da' nu ma plang. Parotocinclus jumbo isi fac treaba excelent. Trebuie sa manance si ei ceva, nu doar Wafers cu spirulina, asa ca eu pun fertilizanti "ca pe eticheta"... Nu stiu cum "reuseste" Anubias sa aiba atatea alge, in acelasi tip de apa ca si mine .... De-ale acvaristicii.... Am un coleg (si vecin), cu un acvariu EXACT ca al meu, plasat la doar 25 metri de al meu si a carui apa are parametri muuuult diferiti
[Yahoo!]
ciumurel
Junior member

Joined: 05/07/2005 07:18:38
Messages: 65
Location: Timisoara Piata 700
IP:
Offline

Pe sticluta scrie 5ml pentru fiecare 20 l de apa ,o data pe saptamana.Am sa fac cum ai spus paulc.Thank you

Time is on my side
[Email] [Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Dan_McTudor wrote:Nu stiu cum "reuseste" Anubias sa aiba atatea alge, in acelasi tip de apa ca si mine ....

Poti sa-mi descrii detaliile acvariului tau please? (volum/watti/plante/pesti/etc).

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

58 litri efectiv, 18 W daylight cam 9-10 ore pe zi, temp. apei 25 grade. Bazinul plasat in astfel incat nu este deloc expus luminii naturale.
Pesti: 12 Lemon Tetra, 3 Parotocinclus jumbo, 1 P. ramirezi (azi iau si femela)
Plante: Bacopa monnieri, Anubias minima, Echinodorus intermedius, Hydrocotyle (da' nu-s deloc sigur deloc de ultimele 2) + o planta care seamana cu Elodeea DAR e altceva O s-o indentific astazi, sper. Creste intr-o veselie. O sa bag si Jawa moss.
pH-ul 7,4-7,5, kH 2-3, gH 3-4 (analize o data pe saptamana, cam la 3 zile dupa schimbarea partiala de apa - 20%)
Ia-ti dom'le Oto sau Paroto... Scapi de alge garantat.
[Yahoo!]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Dan_McTudor wrote: + o planta care seamana cu Elodeea DAR e altceva O s-o indentific astazi, sper. Creste intr-o veselie.

Bingo... Cabomba
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Dan_McTudor wrote:
Dan_McTudor wrote: + o planta care seamana cu Elodeea...
Bingo... Cabomba

He-he, nu prea e bingo. Elodea si Cabomba seamana numai la culoare: sunt amandoua verzi.

image <--- Elodea image <--- Cabomba

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Asa e, sunt verzi ! Vazusem niste fotografii nu prea clare cu Elodeea. Ce am eu este Cabomba. Am avut si Hottonia, dar a fost singura care nu a rezistat.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com