[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu africani  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Revin cu ceva poze, am transformat acvariul de 200 cu discusi in asa ceva :

image


image



image


Ce ziceti ?

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
MAYA
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/06/2010 03:53:40
Messages: 554
Location: Bucuresti-Brancoveanu
IP:
Offline

Cam mult nisip,in rest e ok !
Cu ce va fi populat,ce specii ?

http://africancichlidsofmalawi.webs.com/apps/photos/album?albumid=13940198

[WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu vreau sa fiu carcotas, da' nah, ne-ai cerut parerea... mie nu imi place aranjamentul pietrelor, nu mi se pare natural.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Mie-mi arata ESETul un virus cand dau click pe poze!

Biotop Malawi || Biotop Amazon
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

MAYA wrote:Cam mult nisip,in rest e ok !
Cu ce va fi populat,ce specii ?

as vrea sa bag astea doua :
-elongatus mpanga
- caeruleus

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

koala wrote:Nu vreau sa fiu carcotas, da' nah, ne-ai cerut parerea... mie nu imi place aranjamentul pietrelor, nu mi se pare natural.


e prima zi de ciclare, se mai pot face modificari, o sa incerc si alte prezentari, e chestie de inspiratie , sau poate de la sa nu imi fi iesit bine

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

pomi wrote:Mie-mi arata ESETul un virus cand dau click pe poze!


Si mie la fel !dar le baga in carantina si nu am problem cu ele!

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Se apropie ziua in care voi popula bazinul ! Pfui, de cand astept! O sa postez atunci poze!

Am vazut pe ici pe colo asa zisa pompa de valuri, imi puteti spune in ce cazuri se foloseste si care este rolul ei ? Normal , de a face valuri, dar cu ce ajuta asta?
Se preteaza asa ceva la acvariul meu ?

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu ai ce face cu pompa de valuri. Ai acvariul prea mic. Poti trai fara ea bine mersi si cu banii in buzunar. S-apoi ce vrei, sa faci masina de spalat cu pestii inauntru?
In general, se foloseste pentru o circulatie mai buna a apei, in bazine de volum mare si lungi, asta in cazul acvariilor de apa dulce cu ciclide africane. In alte cazuri nu dezvolt (marine sau altele).

Mai baga o poaza sa vedem cum mai arata bazinul si sunt curios, cu ce l-ai ciclat? Mancare sau amoniac?

PS AM avut si eu bazin de africani mic, de 200 de litri, si cumparasem deja o pompa de valuri de 6000 l/h pentru ala mare de statea la uscat. Si am pus-o de proba... Mamaaa, ce-a iesit Pesti au inceput sa zboare ca in filmele alea cu oameni in accidente aviatice in avioane depresurizate, si rahatii dintre pietre au iesit toti in secunda 2. Evident, m-am declarat multumit, am cerut scuze pestilor si am pus-o deoparte pentru asta mare, in care merge si acum.

This message was edited 2 times. Last update was at 01/03/2012 23:36:05


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

O sa revin si cu poze, nu am mai facut decomdata , m-am confruntat cu multe alge, sper sa le vina de hac baietii, ciclarea am facut-o cu mancare doar, acum daca bag cativa fulgi in doua zile dispar, cred ca asta este semnul ciclarii. Nu ma intrebati care a fost tratamentul, am schimbat apa, am curatat alge, am avut probleme cu un biofilm de suprafata care parea a fi de neinlaturat, cu skimmer-ul nu am rezolvat-o, am bagat zilnic plasa peste el, cu hartie igienica, etc. ... Grea ciclarea fara pesti si fara plante . dar daca citesti pe aici pe forum gasesti multe lucruri interesante ... La volumul bazinului meu nu este nimic spectaculos, dar fiecare dupa posibilitati. Revin cat de curand cu poze .

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu as zice ca suntem intr-o era moderna, in care ciclarea ar fi mult mai comod sa fie facuta cu amoniac. Nu tu apa murdara, nu tu mirosuri si biofilmuri... Varianta castigatoare de departe!
Ai grija, nu inteleg cum deduci tu faza cu disparutul fulgilor, si faptul ca s-a ciclat... dar in general fulgii aia se dizolva si daca ii lasi in apa. Un test de NO2, NH4 si NO3 iti vor spune mai multe. In bazinele fara plante, ciclul azotului e mai dur cu pestii. Pe de alta parte, si pestii astia sunt mai rezistenti, dar este un risc.

Seara buna

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ma bag si eu in seama . Nu o sa comentez aranjarea pietrelor dar imi dau cu parerea despre o chestie care mi-a ridicat si mie unele probleme. Nu sunt "african" dar stiu ca ciclidele sapa destul de mult si, din cate imi dau seama din poze, pietrele tale nu sunt asezate pe fundul acvariului (ceea ce le-ar conferi mai multa stabilitate), ci pe nisip (care mi se pare este putin cam "gros"). O sapatura la baza unei pietre ar putea darama acel domino de roci asezat cu mare atentie (mie chiar imi place cum le-ai asezat pentru ca ofera multe refugii pentru pestiuci). Dar cred ca ciclidarii africani cu experienta ar putea sa-ti spuna mai multe pe tema asta
[MSN]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline


In primul rand imi cer scuze de postarile rare, serviciul imi ia mult timp, ma mir cum mai gasesc timp pentru acvarii.

bobesku wrote:Eu as zice ca suntem intr-o era moderna, in care ciclarea ar fi mult mai comod sa fie facuta cu amoniac. Nu tu apa murdara, nu tu mirosuri si biofilmuri... Varianta castigatoare de departe!
Ai grija, nu inteleg cum deduci tu faza cu disparutul fulgilor, si faptul ca s-a ciclat... dar in general fulgii aia se dizolva si daca ii lasi in apa. Un test de NO2, NH4 si NO3 iti vor spune mai multe. In bazinele fara plante, ciclul azotului e mai dur cu pestii. Pe de alta parte, si pestii astia sunt mai rezistenti, dar este un risc.

Seara buna


Sunt sigur ca ai dreptate, invatam din mers, am trisat putin oricum si am luat apa din celalalt bazin, cu riscul de care se stie de a lua vreun agent patogen ce va degenera in vreo boala .

Cam aceeasi chestie as putea sa ii raspund si lui scarabell e, primul meu acvariu de ciclide, in afara de faptul ca e destul de mic, are doar 200 litri, stiu ca am pus nisip mult, mi s-a mai spus, sa speram ca vor fi accidente majore datorate acestui fapt, iar pentru a evita colmatarea lui, am bagat cativa melci de substrat care sa aereze cat de cat .
Intre timp s-a populat bazinul cu urmatoarele vietati : 10 elongatus mpanga si 9 caeurleus juvenili toti asa ca nu as putea spune momentan cati masculi si cati femele , pentru lamurirea curiosilor atasez in sfarsit cateva poze :


image
image
image
image
image
image
image
image
image

de cand i-am pus, aproximativ 10 zile, sunt sanatosi, vioi, daca ma apropii de acvariu vin toti la mana mea, mananca larve rosii, Grana Chiclid 10%Krill de la JBL , si le mai dau la doua zile si mazare boabe decojita si taiata marunt , sa vedeti batalie pe ei !
Crec ca ar mai manca ei si altele, in afara de ce e mai sus si algele de pe pietre dar deocamdata asta am in meniu - apropo, alte sugestii vis-avis de hrana ?

Ca intotdeauna, astept sugestii, pareri pro si contra incasez orice, ca de, sunt incepator !

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Revin cu noutati, o pereche de neolamprologus brichardi, achizitionati in urma cu o saptamana, cred ca asta este mascul :

image


iar aceasta poate fi femela :

image

totul e ok pana acum, insa imi pun aceeasi intrebare pe care si-o pun multi: ce facem la vara cand in apartamente sunt 32 de grade ? Fiind incepator in ale ciclidelor, astept un raspuns in privinta asta. Rezista sau nu ? In "documentatie "scrie ca temperatura optima este de maxim 28 de grade, la mai multe ce se intampla ?



nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

salutare!

in primul rand , poti sa ti spun ca acei Brichardi nu se "incadreaza" deloc printre ceilalti care dupa cate am vazut sunt toti din Lacul Malawi. Neolamprologus brichardi este tot un african insa mai de la nord un pic, din Tanganijka. Acum ai un acvariu "MalaTanga" , daca e sa glumim .
Sunt multi cei care ii "mixeaza". Am vazut , de exemplu, Cyrtocara moorii alaturi de Cyphotilapia Frontosa. Da, se poate si asa, in linii mari, pestii din cele 2 lacuri au nevoie de cam aceleasi conditii in privinta calitatii apei, a habitatului, insa eu unul sunt importriva asocierii ciclidelor in felul acesta.

in rest, acvariu pare ok si pestii de asemenea. Pentru inceput, e bine! Ajustarile le vei face pe parcurs in functie de informatiile si experienta pe care o vei acumula in domeniul african.

In privinta temperaturii, stai linistit! Vara la 32 grade , africanii rezista destul de bine. In perioadele acelea este de preferat sa nu le aprinzi lumina pe timpul zilei pentru a nu incinge si mai rau treburile, jaluzelele trase tot pe timpul zilei iar daca se poate, niste ventilatoare de calculator atasate in capacul acvariului ar mai ajuta un pic. Pe langa toate astea, pentru a compensa lipsa de oxigen dizolvat in apa datorita temperaturii crescute, trebuie neaparat sa le asiguri o aeratie optima si o miscare a apei pe masura.

Bafta!

This message was edited 3 times. Last update was at 26/03/2012 17:59:54


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Hello again, revin dupa un an de zile ( aproape) , cu acest post, acvariul arata la fel ca mai sus, pestii au crescut doar, si am avut o surpriza de fo doua zile: puiuti, 20-30. Acum, nu stiu ce sa fac, ii las acolo, ii scot, mancare speciala, ceva.... . Imi puteti da un sfat va rog? Se zice ca femela ii tine in gura, dar habar nu am care e femela vinovata, ca aia mici misuna intrun coltisor de doua zile singurei.

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com