[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Veioza pentru creveti  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

Salut, intentionez sa incep un acvariu pentru creveti cu rol de "veioza" si cu un buget cat mai scazut
In momentul de fata am achizitionat doar acvariul, 12 litrii umplut pana la buza. E luat din HB.
Scriu aici pentru a va cere sfatul in vederea achizitionarii urmatoarelor produse.
Eu ma gandeam asa:
Filtru: AN FLow 60 http://www.pepika.ro/21-Acvaristica/385-Echipamente-pentru-acvaristica/429~Filtre-de-apa/6708-Filtru-intern-Aquatic-Nature-Hang-on-filter-Flow-60-l-h.html
Incalzitor: Resun 25w
Lumina: Solar Duo Boy 13 W + 2 x Blue Led
Substrat: Dupla Root
Pietris: Hornbach 5 kg pietris negru
Fertilizare: Dupla plant 24 + Easy carbo (sistem co2 iese din calcul la volumul asta)

Pentru flora am in plan: Bacopa amplexicaulis, Rotala macandra mini, Hygrophila polysperma + ceva gazon probabil reprezentat de moss prins pe pietre cat mai plate.
Fauna: creveti, probabil RCS + Ottocinclus

Astept sfaturi de la voi inainte de a comanda produsele.
Mersi mult.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Cred ca e prea mult pietris 5 kg.
Eu am unul pt creveti de de 42 litri brut (40x30 dimensiuni) si am pus 5 kg. In fata stratul are 3 cm si in spate are cam 5.
Cu lumina nu ma pricep dar nu e cam mult sa incepi din prima cu 1 w/l ?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

stefanp wrote:Cred ca e prea mult pietris 5 kg.
Eu am unul pt creveti de de 42 litri brut (40x30 dimensiuni) si am pus 5 kg. In fata stratul are 3 cm si in spate are cam 5.
Cu lumina nu ma pricep dar nu e cam mult sa incepi din prima cu 1 w/l ?

Ai dreptate cu pietrisul, cred ca voi lua 2.5 kg. Oricum voi pune doar cat e nevoie, nu neaparat cat cumpar.
Lumina, din pacate, solar duo boy nu exista mai mic de 13W, probabil voi merge cu 4 ore de lumina la inceput. Sper sa fie ok si sa nu dau in alge.
alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

Schimbare de plan in ceea ce priveste fertilizarea si substratul fertil.
Voi folosi JBL nano florapol si JBL nano ferropol 24.
Sper sa dea rezultate bunicele.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Fara CO2 o sa fie greu si va trebui sa fertilizei foarte putin, caci plantele consuma proportional ...
Daca vei avea lumina puternica, fertilizati, dar zero CO2 - ele vor consuma putin de fapt. Si risti sa ai alge.

Incearca asa ceva: http://www.reef.ro/web/reef/detalii_produs/_pd_/produse_echipamente_acvaristica/sisteme_injectie_CO2/Tetra_Plant_rezerva_CO2_Optimat sau poate din seria JBL ProFlora Bio (sau chiar si o bomba cu drojdie, si cu valva antiretur).

In rest Otto nu cred ca as pune, vor creste mari ... creveti si ceva pesti mici (poate un corydoras habrosus ?). Ar merge si un Betta.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

Otto nu cresc mari, raman micuti, sunt ideali pentru acvarii nano.
Betta cu creveti nu-mi suna bine.
Fara co2 stiu ca o sa fie greu dar n-am ce face, nu vad unde as putea sa pun bomba cu co2. O sa merg cu easy carbo care se zice ca e special facut pentru acvarii mici in care un sistem co2 nu e rentabil.
Mersi mult pentru sfaturi.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Otto mi-au fost si mie recomandati de catre tipul de la care am cumparat creveti pana acum, pentru ca au "ventuza" aia si nu prea pot manca crevetii...

This message was edited 2 times. Last update was at 04/12/2011 18:10:29


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Alexandru Bazavan
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/06/2011 00:33:20
Messages: 611
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Salut.Nici eu nu iti recomand otto la 12 l.Betta poti creste linistit cu creveti daca pui RCS.Daca pui Amano e foarte probabil sa iasa scantei.La volumul asta mai poti sa pui Endleri sau boraras brigittae.

Comentariu in acvariu
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/18880.page
Betta:o noua pasiune
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23023.page
Un nou proiect: 30 de metri cubi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/24920.page

[Email] [Yahoo!] [MSN]
alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

Eu as fi dorit sa am doar creveti in acvariu dar m-am gandit si la 2 otto pentru a manca algele ce vor aparea (cu siguranta vor aparea).
Am citit 2-3 articole despre RCS si printre putinele specii de pesti compatibile cu crevetii erau otto.
In ceea ce priveste volumul nu stiu ce sa zic, mi se pareau perfecti pentru ca sunt micuti si asa raman.
Alexandru Bazavan
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/06/2011 00:33:20
Messages: 611
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Se fac mai mari decat un neon rosu.

Comentariu in acvariu
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/18880.page
Betta:o noua pasiune
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23023.page
Un nou proiect: 30 de metri cubi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/24920.page

[Email] [Yahoo!] [MSN]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

De ce nu pui si niste amano pt alge?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

stefanp wrote:De ce nu pui si niste amano pt alge?

Daca sunt mancatori de alge cu siguranta voi pune.
Atunci sa fie amano + rcs si fara otto.
Mersi pentru idee.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Am citit ca ar fi in top 3 al mancatorilor de alge.
Eu am pus rcs si amano in acvariul mare si mi-au curatat muschiul. (bine nu era multa alga, dar au curatat-o si pe aia).
Pentru putin

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am un nano tot de 12 l din hornbach unde am separat 2 betta. Am pus si RCS (cate 4 in fiecare parte). Un Betta a papat toti crevetii (2 au sarit din acvariu) iar in partea cealalta e pace. Depinde de Betta.
Lumina e slabuta la mine (7 W). Nu ma plang, dar cred ca macar una de 11 W era perfecta.
alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

BGD46 wrote:Am un nano tot de 12 l din hornbach unde am separat 2 betta. Am pus si RCS (cate 4 in fiecare parte). Un Betta a papat toti crevetii (2 au sarit din acvariu) iar in partea cealalta e pace. Depinde de Betta.
Lumina e slabuta la mine (7 W). Nu ma plang, dar cred ca macar una de 11 W era perfecta.

Crevetii pot sari din acvariu?
Asta nu stiam si chiar ar fi o veste proasta.. nu aveam de gand sa-i pun capac acvariului.
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

alexacv wrote:
Crevetii pot sari din acvariu?

Da !

This message was edited 1 time. Last update was at 05/12/2011 20:24:49

BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alexacv wrote:
Crevetii pot sari din acvariu?
Asta nu stiam si chiar ar fi o veste proasta.. nu aveam de gand sa-i pun capac acvariului.

Eu am crezut ca au fost fugariti de Betta si d-aia au sarit. I-am gasit a doua zi langa acvariu. Erau uscati.
Interesant este ca pe partea cu celalalt Betta , nu am avut pierderi. Mai am si 2 Pommacea. Aia nu au sarit.
alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

N-as vrea sa ma trezesc cu ei pe birou.
Cred ca ma indrept incet dar sigur spre un betta. Mai ramane sa ma gandesc pana achizitionez produsele si pana se cicleaza acvariul.
Revin cand am noutati.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com