[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtrare acvariu malawi ~500l  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
sparcorel
Junior member

Joined: 29/11/2011 22:11:35
Messages: 18
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

Initial am plecat cu ideea sa-mi fac un bazin de ~300l pt ca sticla cea mai groasa care am gasit-o pana acum este de 8mm.

In cazul in care gasesc totusi sticla de 12mm si imi fac acvariu de 200x60x50(h) ce parere aveti de amplasarea acestor filtre interne. Cu negru transparent ar fi aproximativ decorul de polestiren. Credeti ce va fi un flow corect si destui curenti? Camera de filtrare a filtrelor interne are 10cm x 25cm (sa le lungesc spre 50cm?). Filtrele interne le voi antrena fiecare cu cate o pompa Dymax PH2500 de 2500l/h si vor fi folosite pt filtrare mecanica si vor fi suplinite de un filtru extern JHW-404 pt filtrare bio de 2000l/h. As prefera aceasta varianta ca sa am lateralele cat de cat vizibile. Ar mai fi varianta unde filtrele sa fie paralele cu lateralele acvariului dar atunci voi pierde cate 10cm din latimea acvariului pe fiecare laterala si nu as vrea asta...

Solutia a treia...mi-ar conveni cel mai mult. Practic amplasarea filtrelor interne va fi la fel ca in prima varianta insa returul (apa filtrata) nu va mai iesi pe sus ci sa iasa printr-un sistem UGJ (culoarea albastra) de genul http://www.cichlid-forum.com/articles/ug_jets.php. Este viabil? Se muta apa cum trebuie? Iar filtrul extern sa suga de pe mijloc jos si sa returnez printr-un spray bar sus pe mijlocul acvariului... Ce parere aveti?
[Thumb - m4.jpg]

[Thumb - m1.jpg]

[Thumb - m3.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 02/12/2011 02:28:45

sparcorel
Junior member

Joined: 29/11/2011 22:11:35
Messages: 18
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

Se pare ca pozele s-au atasat in ordine inversa...

Mai atasez si o poza de ansamblu cu filtrul

[Thumb - m2.jpg]

bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare, oricate scheme ai face, in final sunt multi factori, care pot schimba lucrurile. Si destul de greu previzibili.
Adica, sa zicem, daca ai 20-25 de pesti hraniti moderat, curentul apei va face treaba, daca ai 30 de pesti mari care ii hranesti mai mult, probabil ca vei avea ceva suspensii in apa.
Daca pe langa background-ul pe care il pui, mai arunci si cativa bolovani mai mari, ca sa fie designul complet, vei avea cateva zone in care se va strange mizeria. Ceea ce nu este un lucru rau.
Filtrarea UGJ in opinia mea nu e mare lucru, cu 2 pompe de valuri obtii cam acelasi efect. Si mai are un aspect, cel inestetic. Pestii vor muta nisipul si se vor vedea conductele.

In principal, planul tau pare decent cu filtrarea interna, desi vei ocupa spatiu util din acvariu. Dar, eu as sugera musai si macar o canistra mai mare sau 2 (asta daca vorbim de acvariul mare).
Si chiar si la unul mai mic, un filtru extern canistra nu ar strica. Ciclidele africane sunt foarte active si dinamice, mananca bine, scot toxine si deseuri la fel de bine. As avea in vedere si o canistra plina cu siporax.

Numai bine si spor la proiect.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
sparcorel
Junior member

Joined: 29/11/2011 22:11:35
Messages: 18
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

Multumesc de tips-uri si felicitari pt acvariul tau. Am scris mai sus: filtrele interne "vor fi suplinite de un filtru extern JHW-404 pt filtrare bio de 2000l/h" sau eventual fac efortul pt un Fluval FX 5 ... nici nu ma gandeam fara o canistra... Ideea e ca as vrea o apa cristal, fara suspensii....e posibil asa ceva? de asta am vrut doua filtre interne (mecanica) total 5000 l/ora + o canistra (bio) 2000 l/h - si toata chinuiala asta cu ele. La tine Un Eheim 2080 si Eheim 2227 Wet&Dry raman suspensii? In total ai avea 2750 l/h. Le folosesti pe ambele cu material bio? sau wet&dry-ul e si mecanic? Ideea cu filtrele interne am luat-o de la un alt coleg (Relu) http://forum.acvarist.ro/showthread.php?33307-Bazin-africani-1100-L cel cu bazinuld e 1100l, si tot ce are e home made acolo si din poze apa pare extrem de clara (sau poate chiar el sa-mi spuna daca ma insel). Vad ca si Pomi foloseste tot doua canistre (fx5 3400l/h + inca unu de ~ 1000l/h) + doua pompe de recirculare (5000 l/h fiecare ?!?) in interior total miscare prin bazin 14400 l/h ... wow... si are o apa foarte clara... sau voi faceti pozele doar la schimburi de apa...sau ma rog in momentul cel mai prielnic? de nu se vede nimic prin ea ?

Multumesc si astept raspunsuri...
sparcorel
Junior member

Joined: 29/11/2011 22:11:35
Messages: 18
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

Cat despre aspectul estetic...pt ugj...aveam de gand sa maschez cu decor de polestiren nu sa le las ca in linkul respectiv...
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Sistemul UGJ e apa de ploaie. Sincer. Am asa ceva. In foarte scurt timp ti se va colmata. Pestii umbla cu nisip in gura, ti-l imprastie prin bazin, pe tevi se dezvolta o mazga care treptat va reduce diametrul lor, iar finalul e acelasi. Si chiar nu vei mai avea cum sa cureti acele tevi prin interior. Al meu a functionat vreo 2 luni. Si aveam pompe serioase la el.
Filtrele interne ocupa mult spatiu, nu-si au rostul. Mai bine pui 2 externe ca lumea si unul intern, un eheim powerline 2252. Tu decizi insa ce si cum.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
sparcorel
Junior member

Joined: 29/11/2011 22:11:35
Messages: 18
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

Bine de stiut cu UGJ-ul...desi omul zicea ca foloseste de mult timp...practic 6 luni nu a mai aspirat fundul acvariului.

Care din solutii ar fi acceptabila:

Varianta 1 (mai calitativa):

2 x Eheim 2228 Professionel ~ 1000l/h
1 x Eheim Powerline 2252
---
total ~2000 RON


Varianta 2:

2 x JHW-404 ~ 2000l/h
1 x Eheim Powerline 2252
---
total ~1200 RON

Varianta 3:

2 x JHW-404 ~ 2000l/h
1 x filtru home-made inter 2500l/h
1 x pompa valuri ~5000l/h
---
total ~1200 RON

Varianta 4:
1 x Fluval FX5 ~ 3400l/h
1 x filtru home-made inter 2500l/h
1 x pompa valuri ~5000l/h
---
total ~1700 RON


Eu as merge pe varianta 3 deoarece am citit o gramada de review-uri foarte bune legate de JHW-404 (sau varianta sunsun) + ca as iesi mai ieftin. Ideea este ca pana la urma nu ma mai uit la bani dar sa am apa cristal...sa nu ramna suspensii in ea care sa fie purtate de colo colo prin apa...ca urasc cel mai mult chestia asta. Sau poate aveti voi vreo idee/combinatie de filtre mai buna...dar totusi sa se incadrese in 1500 - 2000 RON




bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

OK. Vad ca ai multe intrebari, si ca sa demitizam un pic incerc sa-ti raspund.

In primul rand, ce spune Calin este foarte valid. Eu am renuntat la Eheim Wet&Dry intrucat consider ca este pentru un bazin de pana in 400 de litri brut. Am pus in locul lui un JHW-404 de 2000 litri care face o filtrare mecanica susbtantial mai buna. Cele wet&dry sunt bune, fac o filtrare biologica extraordinara insa in cazul meu aveam nevoie de ceva care sa aduca si un aport mecanic. Deci practic, am asa in bazin: Eheim 2080 plin ochi cu ceramice de inalta calitate si doar un burete fin la iesire, fara perlon ca se colmateaza repede si nu am chef sa umblu lunar. Apoi JHW-404 de 2000 de litri, care are si el 2 sertare pline cu ceramica si 2 cu bureti de diferite porozitati, ca sa fac o filtrare mecanica mai buna decat cel dinainte dar si sa miste apa. AM si un filtru intern care il curat saptamanal, Ferplast Blu Modular 3 de 1200, echivalentul Eheimului mentionat de Calin. SI mai am si o pompa de valuri de 6000 de litri care misca serios apa. Deci am in total 6000 + 1200 + 1700 + 2000 = 10900 litri pe ora. Evident, mediile si canistrele se mai colmateaza, la fel si la filtrul intern, dar estimez ca raman macar cu un 9000 litri pe ora reali. Crede-ma am curenti in bazin serios

Apoi, relativ la poze si filme, am facut poze si cand apa era clara dupa schimb si cand avea mici suspensii, nu m-a interesat aspectul intrucat, chiar daca ai ceva suspensii in apa, nu sar in ochi in poze sau filme.
Dar, orice ai face, daca populezi corect, adica cu o usoara supra-aglomerare, si hranesti pestii cum trebuie (e o granita fina intre a nu-i hrani corespunzator, si atunci apar probleme de crestere, si a-i hrani prea bine), repet, orice ai face in cazul asta NU O SA AI o apa clara ca intr-un bazin plantat cu un curent suav plin cu neoni si alti pesti decorativi. Ciclidele africane sunt foarte active, toata ziua, e o intreaga comunitate care este in miscare, se alearga, scotocesc nisipul, se imperecheaza, mai vezi cate un pui scobind intre pietre... Este foarte greu sa ajungi sa ai o apa cristal, ca sa nu zic imposibil. Poate dupa schimbul de apa si corelat cu o zi de post la pesti. Insa, daca faci curatenie saptamanal, si eventual la mijloc mai scoti 1-2 galeti doar cu rahateii pestilor care se strang intre pietre, o sa ai o apa decenta.

Filtrele interne care vrei sa le faci, eu cred ca vor face o filtrare mecanica buna. Insa, si aici, ai avantaje si dezavantaje. In sensul ca va trebui sa le cureti saptamanal, si vor ocupa spatiu util din acvariu.
UGJ nu merita clar. Mai exista un sistem Reverse UGJ, care scuipa apa, adusa dintr-o canistra sau pompa, insa si asa, tevile se vor descoperi, se vor colmata si greu cu servisarea lor.

Concluzia mea penru tine ar fi asa: iti iei 2 canistre, pot fi JHW-404 ambele, au un debit de invidiat. Pline cu ceramica si eventula si niste bureti. 1-2 pompe de valuri si fie iti iei si un filtru intern, fie iti faci acele filtre interne in decor, dar sa pui pompe serioase la ele, minim 2000 litri pe ora, intrucat comparativ cu un filtru intern care are o masa mica de bureti, acele pompe vor trebui sa traga printr-o masa mai mare de bureti.

Bafta la proiect.

LE Vad ca ai mai scris intre timp. Ai pus si variante de filtrare.
Nu credeam ca o sa ajung sa zic asta, dar acele filtre chinezesti au un pret imbatabil, misca bine apa, sistem ok cu bypass minim, si daca tin 3-4 ani (daca nu umblii des la ele e posibil si mai mult) atunci sunt valabile.
Deci eu as zice sa mergi pe o varianta de buget minim -> 2 JHW-404 si filtrul intern facut in decor. cu 2 pompe de 2000.
Sau buget ok, 2 Eheim 2228, care insa ar fi bine sa le umplii cu ceramica mai mult decat cele chinezesti si filtrul intern Eheim desi iti recomand la jumatate de pret Ferplast Blu Modular 3.
Si daca tot nu esti multumit mai aduci si o pompa de valuri ulterior.

Eu daca insa ar fi sa-mi pun decor, clar as vrea sa nu se mai vada in bazin NIMIC, decat poate o pompa, doua de valuri!

Iarasi, un ultim lucru. Mi-a luat cateva luni sa-mi dau seama, experimentand, ca foarte mult conteaza si cursul apei. Adica, nu e suficient sa arunci 20000 litri pe ora si gata cu suspensiile. E bine sa ai un circuit care sa nu mearga in contratimp si in felul asta incet dar sigur toate impuritatile vor fi extrase. Insa, desigur, pana dispar mai apar altele din reziduurile mai mari dintre pietre. Deci, ce vreau sa zic e ca nu as pune 2 retururi sa bata unul inspre celalalt, ci mai degraba sa aiba un curs al apei circular in acvariu, intr-un singur sens. Asta e mai greu de obtinut intr-un bazin mare, de-aia si folosesc pompa de valuri si un filtu intern puternic, ca sa impinga apa pe toata lungimea bazinului, dar se poate.

This message was edited 3 times. Last update was at 02/12/2011 16:19:20


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
sparcorel
Junior member

Joined: 29/11/2011 22:11:35
Messages: 18
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

Asta asteptam de mult Adica cineva sa zica ceva despre JHW-404. In sensul ca imi era putina frica parca pareau prea ieftine si am asteptat pe cineva "de la noi" sa vad ce zice despre ele Cel mai sigur voi ramane pe 2 x JHW-404 + un filtru intern cu compartimentul filtrant aprox ~ 50cm (L) x 10cm(l) x 50cm (h) sau 25cm (L) x 10cm(l) x 50cm (h) cu o pompa Dymax PH2500 sau PH5000 inca nu stiu cat + o pompa de valuri (cred ca ar merge Pompa Valuri JVP 102A 5000l/h sau Pompa Valuri JVP 202B - 12000 l/h)...

Am facut si o schita cam cum cred ca voi amplasa tururile si retururile in acvariu (cu albastru este o pompa de valuri cu 2 capete)

Ideea este sa aspir totul prin stanga iar apa sa intre si sa fie impinsa din dreapta...


Mai am o idee si mai nastrusnica... sa renunt la pompa din interior filtrului amenajat in spatele decorului si tururile filtrelor jhw-404 sa le pun in camera in care ar trebui sa fie pompa sa traga apa filtrata deja si sa o intoarca in bazin....unde va fi imprastiata de pompa de valuri cu 12000 l/h cu doua capete. Oare ar functiona? (bineinteles camerele redimensionate nu cum sunt acum in desen).
[Thumb - mmm.jpg]

[Thumb - mhhmh.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 02/12/2011 16:51:33

bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, filtrele astea chinezesti sunt bune. Acum, nu te gandi, au si minusuri, plasticul canistrei este de o calitate neasteptat de buna insa la tevaraie poti avea mici surprize, eu am reusit sa crap un cot.
Iarasi, unii mai grabiti au avut surpriza ca si-au miscat garnitura si picura usor - lucru remediat imediat! Deci fara griji! INSA, daca montezi cu atentie si corect, si nu fortezi... E super. Iarasi imi place ca are 2 cleme care fac o parghie si la desfacere este super simplu. Desigur, mai sunt 2 cleme care tin si mai bine canistra. Dar acele 2 cleme care sunt fixate pe capac fac toti banii. Doar ridici usor, si iese capacul.

Ma repet, la banii astia si la ce ofera si la cum se misca Aceste filtre chinezesti sunt foarte ok. Daca nu ai ce face cu banii ia-ti 2 FLuval FX5 + filtre interne/pompe Aquamedic

Acum, ai grija la pompele Dymax, ca mie mi-au parut teribil de ineficiente, si nu ma refer ca nu ar avea putere sa impinga apa, ci la faptul ca au prostul obicei sa consume multi wati. Stiu ca au un pret tentant insa eu am zis pas.
AHA, si mi-am amintit, am vazut review-uri foarte proaste despre ele pe afara. Ba crapau rotoarele, ba faceau zgomot precum un camion... Conteza sa fie si silentioase, zic eu. Nu-ti lua Dymax!
Eu as merge pe cele 2 canistre chinezesti, si 1-2 pompe de valuri, JVP alea chinezesti. Am si eu una cu prindere pe magnet de 6000, la fel zic, super buna.
Apoi, daca vrei sa faci filtrarea interna in acele compartimente poate te orientezi la alte pompe decat Dymax. Nu stiu sa-ti zic acum, dar ideal e sa cauti ceva care sa consume mai putin si sa fie eficiente si durabile in acelasi timp... cred ca Eheim

LE Da, e o idee cum zici, si vei proteja canistrele. Daca pui niste bureti de diferite porozitati inainte de tururile canistrelor in acel compariment, pe care sa-i cureti la 2-3 luni, cred ca stai si un an cu canistrele fara sa umbli la ele. E o idee foarte buna.
Insa, as strecura acolo si un filtru intern in celalalt compartiment, un compartiment care sa nu aiba decat o grila sa poata sa traga internul bine. Dar acest filtru va trebui sa-l cureti saptamanal.
E un plan bun. Circuit intr-un singur sens. Puternic. Super.

This message was edited 6 times. Last update was at 02/12/2011 16:58:19


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
sparcorel
Junior member

Joined: 29/11/2011 22:11:35
Messages: 18
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

Aceea ar fi o idee sa pun doar bureti de diverse porozitati si sa trec in canistre unde sa am 2 sertare cu siporax + 1 cu perlon (pt water polish).


Dar ar mai fi si ideea urmatoare....

Sa trag in canistre prin stanga nu prin compartimentul 1 al filtrului interior, returul sa vina in compartimentul 1 al filtrului intern iar din compartimentul 3 sa trimit (cu pompa de 5000l/h) pe dreapta acvariului la pompa de valuri. In acest caz filtrul intern il umplu cu bureti si perlon iar canistrele cu un sertar cu bureti si restul cu siporax. (apropo acele inele ceramice care se vand tot unde se vinde si jhw 404 sunt bune sau sa iau sera siporax?).

Eu parca as tinde tot pe varianta anterioara (unde spuneai ca ar fi bine sa mai pun un fitru intern? in compartimentul 1 al fitrului intern home-made?)
[Thumb - mhmgmg.jpg]

bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ideea asta ultima nu-mi place. Apa are obiceiul sa-si disperseze propietatile prin difuzie. Chiar daca pui pompa aia sa arunce apa, imi pare complicat si exista riscul sa fie ineficient.
Mergi pe varianta penultima, cea spre care inclini si tu. Si in loc sa cheltui bani grei pe pompe, bagi un Ferplast Blu Modular in primul compartiment. Bafta.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
sparcorel
Junior member

Joined: 29/11/2011 22:11:35
Messages: 18
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

Asa ziceam si eu, dar unde ar trebui sa refuleze Ferplastu? inapoi spre geamul din fata...ca sa faca curent turbionar pe laterala respectiva.... sau in acelasi compartiment sau spre compartimentul 2...insa atunci apa va ajunge deja curata pe bureti..trecand deja printr-un filtru...
florinank
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/12/2009 23:49:12
Messages: 57
Location: PIATRA NEAMT
IP:
Offline

deja nu mai inteleg nimik dar suna f fain abia astept eu dapai ti ionute!!!

This message was edited 1 time. Last update was at 02/12/2011 22:05:23


Orice barbat care crede ca este mai destept decat nevasta lui, este casatorit cu o femeie inteligenta
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

Mergi pe varianta 1 in legatura cu filtrarea! Sa fii sigur ca nu vei avea dezamagiri!
Gandeste te si la consumul de curent, un filtru jhv consuma destul de mult si tot la pretul asta ajungi intr un final!

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
sparcorel
Junior member

Joined: 29/11/2011 22:11:35
Messages: 18
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

E adevarat ca eheim litri/h din specificatii sunt cei reali cu materie filtranta pe cand la ceilalti producatori e doar debitul pompei fara canistra ...si fara materiale filtrante... citisem asta pe net...
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

Adaug si eu o varianta, varianta mea bazin 150x70x60 vreo 50 de pesti, 40 adulti, am 2 JBL cirstalprofi e1500 cu vreo 8L siporax in ele, fiecare canistra este pe o latura (una pe stanga una pe dreapta, cu in si out), pe sorburi am montat bureti. Nu am mai desfacut canistrele de 1an, ce-i drept debitul a scazut vreo 30% asa ochiometric. Pe langa canistre am 2 interne (cate 1 pe latura) Eheim 2252 strict ptr filtrare mecanica. La 2 saptamani curat internele si buretii de pe sorburi, odata cu schimbul de apa, vreau sa zic ca Internele rup zona, am avut de-a lungul timpului aproape toate rasele de filtre interne, de la chinezarii din obor pana la filtre de firma, dar Eheim Powerline 2252, m-a dat pe spate! Ce poma de valuri, UGJ si alte vrajeli, filtrele astea sunt niste panzere imense, puternice si foarte bine construite-gandite. Eu la sfatul lui Calin le-am cumparat si sunt foarte multumit, intr-adevar sunt cam scumpe dar fac toti banii si strang suspenii & shit foarte bine + ca nu mai stau sa deschid canistrele la 2 luni ...

Don't force it ... Get a larger hammer.
sparcorel
Junior member

Joined: 29/11/2011 22:11:35
Messages: 18
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

Cred ca acea filtrare duce linistit si 200x70x50 . Apa cum e ? Cristal? Ma rog... aproximativ...in sensul ca sa nu se invarta "Rahatii" prin apa? Ce material filtrant ai in Eheim Powerline 2252?
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

eu ii hranesc odata pe zi, dar temeinic Aproximativ 2 ore am suspensii in apa si ceva rahatei, am si o gramada de pietroaie in bazin, probabil din cauza asta circula mai greoi apa...Da sunt multumit de calitatea apei, 2 saptamani nu am treaba (da stiu ca normal e sa fac schimburi saptamanale de apa si sa curat internele, dar nu am mereu timp). Odata am neglijat bazinul vreo 6-7 saptamani treburi-probleme-nebunii, doar hrana zilnic si atat, pestii nu au patit nimic, in schimb eram sa ard canistrele, buretii de pe sorb erau full si debitul aproape 0, Eheim-urile in schimb trageau chiar daca erau pline ochi. Filtrele Internele le-am lasat cum au venit din fabrica: 2 compartimente cu 2 bureti.
Te-as sfatui sa faci bazinul cu inaltimea de 60, la 50h daca mai pui vreo 4cm nisip + intaritoare, sau suport capac etc. ajungi undeva la 40 cm coloana de apa. Inca ceva, incearca sa-i faci si un sistem de schimb de apa la picatura, eu ma oftic ca m-am grabit si nu l-am facut.

Don't force it ... Get a larger hammer.
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Are dreptate si Antoniot cum ca la chinezesti ai consum. DAR, iti dau un exemplu viu - EU Am EHeim 2080 care are in el doar siporax si echivalentul siporax de la JBL, deci numai ceramica si doar sus in ulltimul sertar e un burete fin deasupra. Atat. Apoi, canistra chinezeasca, plina 2 sertare cu acelasi tip de ceramica si ultimele 2 sertare numai cu bureti. Eheim 2080 declara 1700. JHW are 2000. Sincer? Mi s-a parut ca rupe comparativ cu Eheimul, se simte clar debitul peste. Si, clar este peste pentru ca tuburile de la Eheim sunt de 16/22 iar la asta chinezesc de 19/25. Deci, daca vrei debit si o investitie initiala mica ia-ti Chinezul. Daca vrei sa fii ultra-safe si ai banu, ia nene Eheim.

Si fa-ti odata bazinul ca vrem sa vedem poze si alte alea

Bafta.

PS Deci, ca sa fiu inteles. Cand ti-am zis de varianta cu filtrul intern inclus in acel spatiu din decor, ma refeream la varianta in care tragi cu sorburile canistrelor din compartimentul de langa cel cu filtrul intern, deci din spatele decorului. Iar returul canistrelor sa fie in partea opusa, ca sa fii sigur ca misti toata apa din bazin, cat de cat uniform.

This message was edited 5 times. Last update was at 03/12/2011 00:41:55


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com