[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
salut ! un pic de ajutor va rog  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
mihai_ursescu
Junior member

Joined: 24/11/2011 00:01:45
Messages: 72
Location: Londra
IP:
Offline

nu intelg....il vrei de 8 sau ce?iti dau nr lui de tel daca vrei si vb
el iti poate da si si o idee cum sa-l decorezi....e crescut la scoala mea.....glumesc....e prieenul meu....dar stie multe
ciprian savescu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 21:12:07
Messages: 25
Location: targoviste
IP:
Offline

sa inteleg ca nu a gasit geam de 8 sau..,,diferenta de pret fata de cel de 6 nu se merita,,,?,oricum multumesc pentru stradanie.TOTUSI UN SFAT :SA-TI VEZI DE SCOALA TA !
ciprian savescu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 21:12:07
Messages: 25
Location: targoviste
IP:
Offline

Rog Admin sa inchida pentru ca e greu sa primesti sfaturi de la mai multi useri,probabil ca incepatorii sunt un fel de paria..sau nu stiu de ce dezinteresul acesta este prezent.Totusi am remarcat un interes pentru se a face afaceri din acvaristica si nu vorbesc la cum s-a facut pana acum,imbucurator de altfel,ca acest hobby ia usor usor avant si la noi,dar ca si cu agrcultura,sau orice vrem sa facem in tara asta(nu are legatura cu politica ci cu felulnostru de a rezolva lucrurile),nu o sa mearga decat mai tarziu pentru ca acvaristii nu sunt uniti si nu fac fata importurilordin Asia si din Ungaria.Pe de alta parte acesta pasiune poate aduce multi bani,daca crescatorii s-ar orienta catre tarile din est:Ucraina,Moldova,sau alte posibile piete
Stima
aLLLx
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/10/2010 21:32:59
Messages: 404
Location: Târgu Jiu
IP:
Offline

Pentru a calcula grosimea sticlei pe care trebuie sa o folosesti iti sugerez acest calculator: http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium
Te sfatuiesc sa iei un factor de siguranta de cel putin 3.8, indicat ar fi 4. Tot pe acel site vei gasi multe lucruri folositoare, cauta cu incredere, stii cum se zice "ce-si face omul cu mana lui se numeste... lucru manual"
Rasfoieste cu incredere forumul, vei gasi raspuns la toate intrebarile tale.
P.S. Nu face acvariul mai lat decat suprafata pe care se sprijina, sigur nu va rezista in timp.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/11/2011 04:45:27

ciprian savescu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 21:12:07
Messages: 25
Location: targoviste
IP:
Offline

Multumesc de adresa ,am calculat si la dimensiuni:80,37,45 cm,e cam la limita,dar acu depinde de omu'cu executia care speram sa faca treaba buna. Problema e daca sa-i pun si coltar din aluminiu (lipit tot cu silicon).?O fi de ajutor? sau daca sticla nu se sprijina pe toata suprafata ei si sta suspendata 5 mm pe coltare ,nu face burta?
ciprian savescu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 21:12:07
Messages: 25
Location: targoviste
IP:
Offline

Acvariul este gata!!!
As vrea sa incarc o poza dar nu reusesc
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Intra pe www.imageshack.us da pe browser si selecteaza poza, dupa care pe butonul upload.
Dupa ce termina iti va da un link (direct link parca) si il pui aici.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

nu fa prostia asta.
am facut eu cu alte porcarii de site'uri si mi'au disparut toate pozele. Se poate observa prin jurnalele mele.

Cel mai bine ii faci upload pe acvariu.ro in timpul mesejului si esti sigur ca va ramane o viata.

Ca sa nu mai zic ca pe imageshack ala dureaza o groaza pana se incarca pozele. Nu toti au net pe fir incins

This message was edited 1 time. Last update was at 04/12/2011 19:19:00

ciprian savescu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 21:12:07
Messages: 25
Location: targoviste
IP:
Offline

https://picasaweb.google.com/lh/myphotos
ciprian savescu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 21:12:07
Messages: 25
Location: targoviste
IP:
Offline

https://picasaweb.google.com/102723211277884560154/December5201102
ciprian savescu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 21:12:07
Messages: 25
Location: targoviste
IP:
Offline

maine am drum la bucuresti si poate am timp sa intru la hornbach sa-i cumpar ceva plante..
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

pana la urma cum ai finalizat?( dimensiuni acvariu, grosime sticla, pesti)

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
ciprian savescu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 21:12:07
Messages: 25
Location: targoviste
IP:
Offline

Pana la urma l-am facut din sticla de 6 80/37/h45 si pot sa spun ca e f bine realizat si se comporta ff bine.Nu mai stiu exact cata apa are,dar cred ca undeva la 120 litri.Am ascultat sfaturile pentru incepatori si am inceput cu vivipari 3-4 perechi si acum am si o gramada de pui,cei mai abili care au scapat de parintii lor. Am si melci (probabil din plante) si imi doresc in continuare un mascul de betta dar mai astept sa creasca puii de vivipari si sunt curios cati pesti o sa am pana la urma in acvariu,ma gandesc ca se va ajunge la un echilibru demografic natural.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

am incercat sa vad acvariul tau si nu am reusit. Mai poti incarca o poza?

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com