[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
A murit un pomacea  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
florin27
Member

Joined: 26/09/2004 15:39:44
Messages: 107
Location: Bucuresti, Eroii Revolutiei
IP:
Offline

Am vreo sase melci pomacea de vreo luna, si acum am observat ca unul a murit. Am mai avut cosmarul asta mai demult si incet incet s-au curatat toti. Cochilia lui nu arata prea bine. Nu cred da am apa prea acida care sa-i fi daunat. Care ar fi cauza? Ar trebui sa fac ceva special pentru melcii astia, cu ar fi sa-i hranesc, etc.?

"Birocratia sufoca miracolul vietii. Proliferarea cotropitoare a birocraþiei e un efect al luarii totdeauna in serios a lucrurilor importante si niciodata a celor cu adevarat importante." (Alexandru Paleologu - DESPRE LUCRURILE CU ADEV|RAT IMPORTANTE)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
exp
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2010 17:46:11
Messages: 134
Location: Bucharest
IP:
Offline

Cumva avea cochilia deteriorata putin? Ei au nevoie de un ph 7-8 si de carbonat de calciu pt cochilii.
Uite aici un articol interesant: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/3032.page
Cumpara niste teste de apa.
Ca hranire, eu stiu ca se descurca cu mancarea de pesti care mai ajunge pe jos, alge, sau cu frunze de la plante rupte si cazute pe substrat.
Am inteles ca poti sa le dai castravete sau o frunza de spanac/salata dar nu stiu exact procedeul, cred ca o oparesti inainte si o pui in acvariu, dupa aceea o iei sa nu se deterioreze. Mai intereseaza-te despre acest aspect.

It is fear that gives men wings.
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Esti sigur ca era mort si nu doar in starea lor specifica de hibernare? Ca mai au obiceiul de intra in repaos cand si cand.

Ca sa fie morti ar trebui daca sunt afara din cochilie sa nu aiba nici o reactie cand ii atingi sau daca e cochilia inchisa atunci cand incerci sa misti din opercul sa nu opuna rezistenta sau sa traga de el si mai inauntru, adica sa inchida "usa" bine.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

De obicei cind mor incep destul de rapid sa miroase urit . De multe ori incep sa puta chiar inainte sa moara .
Orice vietate moare la un moment dat, treci mai departe, asta e.
florin27
Member

Joined: 26/09/2004 15:39:44
Messages: 107
Location: Bucuresti, Eroii Revolutiei
IP:
Offline

Va multumesc de informatii tuturor. Am mai multe acvarii si incer ca-mi dau seama ce sta la baza problemei. Cred ca are legatura cu temperatura in primul rand, victimele (a mai decedar unul intre timp) au fost in acvariul cu puiet de scalari unde am 28 de grade constant. Cochilia la melcii morti este intr-adevar deteriorata dar nu inteleg de ce ar fi duritatea si ph-ul mai mic in acest acvariu cu puiet decat in celelalte acvarii unde le merge mai bine. Acolo insa am cam 22 - 25 de grade. O alta caracteristica al acvariului cu victime este probabil oxigenarea, e mult mai bine oxigenat decat restul, si poate asta duce la o apa mai acida, fatala pentru ei. Imi plac foarte mult, si nu as vrea sa-i pierd...

"Birocratia sufoca miracolul vietii. Proliferarea cotropitoare a birocraþiei e un efect al luarii totdeauna in serios a lucrurilor importante si niciodata a celor cu adevarat importante." (Alexandru Paleologu - DESPRE LUCRURILE CU ADEV|RAT IMPORTANTE)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Eu am reparat un Pomacea care a iesit din acvariu la plimbare: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/6897.page
Dupa vreo saptamana depunea: http://www.youtube.com/viulian#p/u/9/IwTmR7UL7Oc

Avea vreun an jumatate - si din cauza ca aveam CO2 (si PH pe la 6.5, oricum sub 7) in timp si-a subtiat rau carapacea chiar daca aveam surse de calciu in acvariu si mancau mereu tablete.
Concluzia mea: sunt FOARTE rezistenti daca au un PH peste 7 - sub, chiar daca pui calciu, nu-l pot asimila.

Verifica apa, si incearca sa cresti un pic PH (marind KH daca ai CO2, si renunta la CO2 daca iti plac mult ....).

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

kh parca se creste cu bicarbonat de sodiu 1 lingurita la 50l pentru 1 grad, recomandat sa ai 10 din cate imi amintesc...

This message was edited 1 time. Last update was at 08/12/2011 23:04:05

Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

nu-mi amintesc exact, mai cauta, deoarece eu imi amintesc ca o lingurita la 50l apa poate creste si pana la 3 grade.

o alta posibilitate ar fi produsele speciale pentru cresterea kh-ului care se gasesc in magazine.

cred ca si o pompa de aer/apa, care sa intensifice miscarile apei la suprafata va creste KH-ul, eliminand totodata si Co-2 ul
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com