[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ce favorizeaza aparitia algelor in acvariu?  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Nonosu
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2010 20:36:03
Messages: 81
Location: Lehliu-Gara - Calarasi
IP:
Offline

Salutare, de ceva timp am inceput sa am probleme cu algele. Nu stiu ce tip de alga este, pentru ca nu stiu cum o pot recunoaste. Ce se intampla?! Se intampla in felul urmator. Spre exemplu, azi fac curat in acvariu, aspir mizeria de pe fundul acvariului, si scot aproximativ 25 -30% din apa pe care o inlocuiesc. Curat foarte bine peretii acvariului astfel incat apa pare atat de limpede de parca ar fi apa de izvor. Dupa maxim 5 zile, peretii acvariului se intuneca si apa incepe sa se inverzeasca putin.

Am observat treaba asta, mi-a fost clar ca am contactat vreo alga si m-am gandit sa fac un setup nou. Toate componentele noului setup au fost noi mai putin incalzitorul, care l-am luat de la vechiul acvariu. Pana la introducerea acestuia in acvariu, totul mergea dupa planul stabilit. Insa acum am revenit la vechea problema.

Deci, pana la urma ce favorizeaza aparitia acestei alge si cum pot scapa de ea?!

Knowledge is power!( Michael Focault)
[Yahoo!]
plush
Junior member

Joined: 24/06/2011 16:22:35
Messages: 53
Location: Iasi
IP:
Offline

lumina in exces .

Recomand , asa fac eu , sa setezi lumina in 2 ture pe zi.

Eu am asa:
8:00 - 13:00
15:00 - 22:00

Cica daca nu ai 8 - 10 ore continuitate algele nu se pot forma

Asteptam si alte pareri
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Problema cu aparitia algelor este foarte complexa. O suma de imprejurari poate duce la aparitia si proliferarea acestora. Cele mai comune cauze de aparitie a algelor pot fi: dezechilibrul de nutrienti disponibili plantelor, lumina necorespunzatoare (calitativ/cantitativ), fauna dezechilibrata in raport cu celelalte conditii ale acvariului (volum de apa, temperatura etc.), hranirea excesiva a pestilor sau orice combinatie a celor anterioare etc.

Recomandarea mea este sa te documentezi foarte bine referitor la modalitatile in care se populeaza, starteaza si mentine corect un acvariu. Incearca sa indeplinesti conditiile alea.

Un link pe care ti-l recomand cu mare caldura: http://www.aquariumalgae.blogspot.com/

This message was edited 1 time. Last update was at 03/11/2011 17:42:59


setup 1 | setup 2
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2616
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

plush wrote:Cica daca nu ai 8 - 10 ore continuitate algele nu se pot forma

este fals.



Nonosu
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2010 20:36:03
Messages: 81
Location: Lehliu-Gara - Calarasi
IP:
Offline

In primul rand, multumesc celor care mi-au raspuns!
Prima oara cand am contactat algele, sunt perfect constient de unde. Foloseam apa de la robinet, si nu am avut nici o problema nici cu pestii nici cu plantele, totul era perfect. Problema era ca apa de la robinet trebuia lasata la decantat pentru a scapa de clor. Am fost plecat o vreme de acasa, si ai mei parinti nu prea se ocupa cu altceva decat hranirea pestilor, iar cand am revenit acvariul era destul de mizerabil. Si din cauza ca nu am avut rabdare am schimbat apa cu apa de fantana. De atunci au aparut algele.

La noul setup cred ca am readus algele odata cu incalzitorul de la vechiul acvariu. Alta explicatie nu am.

Knowledge is power!( Michael Focault)
[Yahoo!]
plush
Junior member

Joined: 24/06/2011 16:22:35
Messages: 53
Location: Iasi
IP:
Offline

de ce nu ai fiert ( a se citi pus sub apa clocotita ) incalzitorul ?

This message was edited 1 time. Last update was at 03/11/2011 18:31:44

bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

fiti seriosi oameni buni, n-are treaba incalzitorul cu aparitia algelor. cum ar putea influenta un incalzitor aparitia GSA, sau GDA? raspunsul cel mai concret l-a dat colegul Marti, incercind sa-i explice colegului nostru cauzele aparitiei algelor in bazinul sau.

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Nonosu
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2010 20:36:03
Messages: 81
Location: Lehliu-Gara - Calarasi
IP:
Offline

Dar pana la introducerea incalzitorului, adus din vechiul bazin, totul era perfect!

Knowledge is power!( Michael Focault)
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Pai poate au si ele nevoie de un timp de 'incubatie' care a coincis cu acel moment in care ai pus tu incalzitorul

Ca sa scapi de ele trebuie sa ai plante sanatoase (lumina, nutrienti, CO2). Altfel e chinuitor, adica le poti omora cu substante, dar or sa apara iar. Pune plante cu crestere viguroasa (cabomba de exemplu, si se gaseste si usor) si vor mai consuma din surplusul de nutrienti de care acum se bucura doar algele.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

cineva zicea pe undeva ca intr-un acvariu trebuie sa luptam pentru a creea conditii de dezvoltare plantelor, nu sa luptam sa eliminam algele. algele apar cind plantele nu sunt fericite. este gresita opinia conform careia algele sunt molipsitoare, ca virusii. daca ai luat o alga si NU i-ai oferit conditii de dezvoltare ea dispare, moare.

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
flyer01
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/10/2010 13:56:48
Messages: 359
Location: Targoviste
IP:
Offline

dupa cum spun si colegii,cauze sunt multe ;)...colegul marti chiar stie ce spune ;)
stai linistit,si la case mari gasesti alge ;)...
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com