[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
New Malawi Tank 250x75x50 - 937 Ltr  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

Poze noi:

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
[Email] [Yahoo!]
Emimag
Member
[Avatar]

Joined: 06/10/2010 12:05:30
Messages: 116
Location: Iasi
IP:
Offline

Ai niste pestisori superbi! Bravo si sa-ti traiasca!

Omnia tempus habent!
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc


Inca un video:


[Email] [Yahoo!]
annddyy
Junior member

Joined: 23/07/2011 15:48:37
Messages: 30
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Minunat....
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

nu am cuvinte, chiar e tare
[Email]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

SUperbi pestisorii!

No o lua in nume de rau dar nu sunt prea multi??
[WWW]
husky17
Member
[Avatar]

Joined: 03/04/2009 23:52:31
Messages: 129
Location: Iasi
IP:
Offline

ce le dai acolo de mancare?

In orice om exista o parte buna (proverb canibal)
[Email] [Yahoo!]
orio
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/05/2009 01:12:10
Messages: 437
Location: Pantelimon IF
IP:
Offline

Frumos proiect Mai ales ca e DIY imi place si mai mult...dar stiu ca atractia e mare si pestii sunt frumosi....dar sincer, mai da din ei.
Ai niste pesti frumosi acolo din care ai putea sa mai triezi si sa vezi ce frumos v-a arata atunci.

Te descurci numai cu filtrul ala homemade? Care sunt parametri apei?

Apa limpede

This message was edited 1 time. Last update was at 26/02/2012 20:24:13


Africanii mei la 3 luni , la 8 luni si la 10 luni . Si ceva poze.

Noul proiect de saratel....
[WWW] [Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Ce explozie de culori, e incredibil de frumos! Felicitari!

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

salut @pyu! chiar daca un pic intarziat, te felicit si eu pentru realizarea acestui monstrulet! e un salt ca lumea de la 300 la 900..asta inseamna evolutie pe scara "africana"

ma bucur foarte mult ca am ocazia sa vad o parte din puiutii mei crescuti foarte bine la tine si ti multumesc pentru grija pe care le o porti! Intr adevar ,va trebui la un moment dat sa mai triezi din ei. Stiu ca ti este greu dar e necesar.

Tine o tot asa! Bafta multa!

PS. O singura intrebare am: perechea de Fossie pe care am vazut o in cateva clipuri , nu apare in acvariul mare desi m as fi asteptat sa fie prezenta dat fiind spatiul generos de care ar fi beneficiat. Ii tii separat ? Mi as dori tare mult sa i revad .Multumesc

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

Dan P wrote:SUperbi pestisorii!

No o lua in nume de rau dar nu sunt prea multi??


De ce ar fi prea multi?
E ok, imi place un bazin bine populat
[Email] [Yahoo!]
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

husky17 wrote:ce le dai acolo de mancare?


Tetra discus.
[Email] [Yahoo!]
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

orio wrote:Frumos proiect Mai ales ca e DIY imi place si mai mult...dar stiu ca atractia e mare si pestii sunt frumosi....dar sincer, mai da din ei.
Ai niste pesti frumosi acolo din care ai putea sa mai triezi si sa vezi ce frumos v-a arata atunci.

Te descurci numai cu filtrul ala homemade? Care sunt parametri apei?

Apa limpede


Nu m-am descurcat cu sistemul de filtrare. Se colmata foarte repede.
Mi-am facut pana la urma sump - cam asa arata in perioada de probe, acum am in jur de 35 litri de material bio.
image

This message was edited 1 time. Last update was at 13/09/2012 10:21:53

[Email] [Yahoo!]
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

malawi_crys wrote:salut @pyu! chiar daca un pic intarziat, te felicit si eu pentru realizarea acestui monstrulet! e un salt ca lumea de la 300 la 900..asta inseamna evolutie pe scara "africana"

ma bucur foarte mult ca am ocazia sa vad o parte din puiutii mei crescuti foarte bine la tine si ti multumesc pentru grija pe care le o porti! Intr adevar ,va trebui la un moment dat sa mai triezi din ei. Stiu ca ti este greu dar e necesar.

Tine o tot asa! Bafta multa!

PS. O singura intrebare am: perechea de Fossie pe care am vazut o in cateva clipuri , nu apare in acvariul mare desi m as fi asteptat sa fie prezenta dat fiind spatiul generos de care ar fi beneficiat. Ii tii separat ? Mi as dori tare mult sa i revad .Multumesc


Merci.
Din pacate cred ca ai auzit ce s-a intamplat cu perechea de fosso.
In timp ce acvariul acesta era la ciclat, a aparut o problema cu un stecher, si s-a oprit si filtrarea si oxigenarea in acvariul de la tara.
Si am pierdut o mare parte din pesti.

De atunci tot caut, macat pui de fosso, si nu gasesc nicaieri. Mi-as dori foarte mult sa am fossochromisi in bazin, sunt extraordinari.

Mi-au ramas livingstonii, stiucile si protomelasii.

Se pare ca necazul nu ma ocoleste.
Am avut si cu acvariul acesta probleme cu apa calda de la reatea (nu am stiut ca este menajera si nu este ok).
Am pierdut perechea de venustusi, aceii toti, cateva stiuci, cativa protomelasi, mbune...
Folosesc acum numai apa rece + apa incalzita. Dar tot ceva nu e ok cu apa asta, si nu stiu ce sa mai fac.
Cred ca o sa cumpar niste filtre de retea, pentru ca la 1-2 saptamani se mai imbolnaveste cate un peste.



Niste video-uri de prin iulie:


This message was edited 2 times. Last update was at 13/09/2012 10:23:48

[Email] [Yahoo!]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

La cati pesti ai in acvariu sa stii ca o pana de curent de 1-2 ore va fi o catastrofa. Sunt muuuuult prea multi pesti in acvariul tau. E adevarat ca la o asa competitie cei care cresc se fac si foarte frumosi insa tu ai avea de unde sa triezi
[WWW]
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

Dan P wrote:La cati pesti ai in acvariu sa stii ca o pana de curent de 1-2 ore va fi o catastrofa. Sunt muuuuult prea multi pesti in acvariul tau. E adevarat ca la o asa competitie cei care cresc se fac si foarte frumosi insa tu ai avea de unde sa triezi


Problema s-a intamplat la vechiul acvariu, si pana de curent a tinut mai bine de 12 ore.
Aici nu am cum sa am probleme, tot timpul e cineva acasa, si se poate observa orice problema, si mi-am facut prelungitoare bune, nu am mai cumparat chinezarii.
Oricum, de la ultima filmare pana acum, am mai vandut vreo 10-15 bucati.
[Email] [Yahoo!]
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

Salut,

Superbi pestii. Te admir ca ai realizat mare parte din proiect cu propriile-ti maini. Vroiam sa te intreb despre standul acvariului. Am observat ca este confectionat din lemn. Ai recomanda asa ceva pentru un bazin de 130x45x60? Si daca da care ar fi principalele reguli ce ar trebui respectate la realizarea lui.

Multumesc mult si felicitari inca odata pentru bazinul deosebit.
[Yahoo!]
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

lucianvlad wrote:Salut,

Superbi pestii. Te admir ca ai realizat mare parte din proiect cu propriile-ti maini. Vroiam sa te intreb despre standul acvariului. Am observat ca este confectionat din lemn. Ai recomanda asa ceva pentru un bazin de 130x45x60? Si daca da care ar fi principalele reguli ce ar trebui respectate la realizarea lui.

Multumesc mult si felicitari inca odata pentru bazinul deosebit.


Merci.
Am folosit lemnul acela pentru ca este foarte rezistent (stejar, vechi si foarte uscat), si pentru ca am dat foarte putin pe el, si pentru ca l-am asamblat direct in camera. Nu aveam cum sa-l car sau sa-l bag in apartament daca-l faceam din metal Decat pe geam, dar pana la etajul 4.... ...
Avantajul este ca-ti trebuie doar lemnul taiat la dimensiuni, multe suruburi, si ceva pentru dat gauri, nu ai treaba cu sudura.

Pentru un acvariu mic, as opta pentru un stand din teava rectangulara

Doua video-uri mai recente:

[Email] [Yahoo!]
dorin_t20
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/09/2012 22:46:32
Messages: 28
Location: Bistrita
IP:
Offline

superb..........abea astept sa creasca si ai mei....foarte frumos...

malawi project
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

SUPERB,

Daca as dispune de spatiu tot cu african mi-as face si eu. Insa intr-un bazin de 300 litri e destul de greu sa impaci si capra si varza.

Felicitari inca odata
[Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com