[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
"Colateral" Despre sticla  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Colateral vorbind, dupa ce ai acvariul facut, tot, il dai in folosire, cum se sterge cel mai bine sticla (sa fie curata, sa nu se zgarie, etc...)? De exemplu, daca apa are duritate mai mare pe sticla vor aparea urme albe de stropi (urme de calcar). Se sterg cu otet? Apoi, de la fizica din clasa a V-a stiam ca sticla se sterge cel mai bine cu ziar (chestii de electrostatica, ziarul e moale, nu zgarie sticla). Am gresit? Alte sugestii?

Lucian: Am mutat eu posturile care erau cam "colaterale". Artcolul ar trebuie sa ramana mai "curat".

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
akademik_79
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2003 00:51:04
Messages: 950
Location: Bucuresti -Pantelimon 283 (Delfinului)
IP:
Offline

Eu calcarul il sterg cu un burete de vase, cu partea lui mai aspra. Fara frica, eu n-am observat sa-l fi zgariat. Iar la dat in folosire...spalat doar cu apa. FARA nimic altceva, nu are rost sa-ti mai spun de ce. Oricum, odata umplut, bagi un magnet de geam si il lustruiesti.

Lasa chestia cu ziarul, nu de alta dar vopseaua tipografica mai contine si plumb. Probabil nu in cantitati uriase si la fel de probabil, poate in primale saptamani cat are loc ciclarea nu are ce sa-ti afecteze. Totusi, evita. Sfant ramane magnetul, cu care cureti acvariul populat... gol este doar o data- de doua ori pe an cand faci curatenie generala.

Engels and Marx are responding the FAQ's...
[Email] [Yahoo!] [MSN]
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Ok...pricipit. Imi dai un pont cu privire la un magnet dintr-asta? O firma producatoare, forma, constructie, orice...ca sa nu iau prostii . Multumesc.

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cyborg wrote:Imi dai un pont cu privire la un magnet dintr-asta?

Se gasesc la petshop-uri. Sunt speciale pentru curatarea geamurilor acvariilor. Ultima data l-am vazut cam la 60 mii.

P.S. Tu la ce fel de magnet te gindeai?
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Pai evident ca la unul pt asa ceva, am vazut si in Obor, stiu despre ce e vorba. Am cerut in schimb ceva informatii despre "performante tehnice". Ca idee, daca gasesc 2 modele de "magnet de curatat geamuri de acvariu", sa stiu de ce-l aleg p-ala din dreapta si nu p-ala din stanga

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cyborg wrote:Pai evident ca la unul pentru asa ceva, am vazut si in Obor, stiu despre ce e vorba. Am cerut in schimb ceva informatii despre "performante tehnice". Ca idee, daca gasesc 2 modele de "magnet de curatat geamuri de acvariu", sa stiu de ce-l aleg p-ala din dreapta si nu p-ala din stanga


Hagen (alegi tu dimensiunea) - Animax

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

30cm², cca 12x2,5cm la sticla de 8. Leagä-le cu-n fir de nylon de pescuit intre ele sä nu-ti cadä pe nisip. Nu pentru cä trebuie sä-l ridici c-o sirmä de fier de-acolo ci pentru cä nisipul si rugina n-au nici un fel de problemä sä sgärie sticla, iar tu n-ai sä fi niciodatä sigur c-ai scos si ultimul firicel din magnet.

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dai banii degeaba pe magnetii astia. Am si eu unul care a intepenit acolo de doia ani de cand nu-l mai folosesc (nici nu curata bine si mai ai si ghinionul sa intre o pietricica pe acolo si o plimbo pe tot geamul).
Cumpara o laveta de spalat vase care are porozitate mare si sunt dintr-un material destul de tare si aspru - seamana cu partea aspra din buretii pentru bucatarie care au doua straturi... (au dimensiuni de 10x7cm si grosime de >1cm). O am de un an jumate si este inca OK. Dupa ce curat o bucata de geam o spal si iese din ea la greu... La cate materiale si metode de curatat geamuri am incercat pana acum pot sa spun ca este cea mai buna solutie
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Pai tocmai m-am uitat azi la unul si m-a lasat rece...Asa ca tot cu "scarpinatorul de spate" o sa fac treaba (probabil seamana cumva cu laveta ta, Lucian). Si ince ce bine racaie ala

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
grig
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 15/02/2004 16:18:04
Messages: 307
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

eu am incercat...cu rezultate multumitoare cu polistiren expandat (scartz)
aveam o bucata cam patrata cu latura de 10 -13 cm ...si il foloseam la interior.
Ii facusem o gaura in centru in care am pus un furtun ce cobora in galeata si "sifonam" astfel peretii acvariului.
Apa din galeata era sensibil mai verzuie decat cea din acvariu...(asta depindea de cat de des repetam operatiunea)

oricum...optimismul e lipsa de informare!
acvariul meu!
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com