[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
un acvariu de la A la Z - home made - costuri si realizari  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Din an in an simt nevoia de a mari volumul acvariului asa ca, iata unul de 200 litri , stiu ca o sa sariti pe mine cu criticile, dar asta si urmaresc, sa vad unde am gresit ( daca am gresit ) si unde am atins limitele . Deci :

Proiectul este un acvariu 100x50x40, cu sticla de 6mm asta pentru ca in oras la mine nu aduce nimeni sticla de 8 mm.

Intarituri longitudinale, si doua in H, transversale, plus tot chenarul imbracat in cornier de aluminiu lipituri facute cu silicon Ceresit Glass & Aquarium CS 23.
Sticla : 110 ron,
siliconul : 23 ron
cornier aluminiu : 40 ron ( 8 buc. la un metru x 5 ron bucata - hornbach )
Iata ce a iesit :

image image

Capacul, este facut la comanda, la o firma de inscriptionari , de reclame luminoase , din komatex alb pe care deocamdata ma gandesc sa il las asa, adica sa nu il acopar cu colant , imi place alb, cost 85 ron :
image

Iluminarea :
comanda Marbo Trade, 2x30w Osram Warm White , 2x30w Osram Fluora, 8 socluri G13 cu protectie IP67 = 160 ron
Balast electronic, acelasi furnizor, Osram 2x30w 2 bucati = 120 ron
image
Suporturile neoanelor lipite pe capac cu adeziv de plastic de la Bizon sunt cleme de sustinere a tevilor de incalzire pe perete, se numesc Multi-Quick nr. 3 Cablurile, trase prin canalet de cablu, sunt adunate in spate in partea din mijloc unde am pus o mica cutiuta in care am ingramadit cele doua balasturi electronice iar pe capacul acesteia am pus doua intrerupatoare , unul pentru a scoatre din circuit doua neoane astfel incat sa ramana doar 30 de watti, iar celalt pentru iluminarea de noapte pe care am facut-o cu led-uri albastre tip panglica, alimentate la 12 volti . Atat neoanele cat si led-urile sunt pe doua prize programabile, neoanele o ora dimineta, de la 9.00 la 10.00 apoi de la 14.00 pana la 22.00, iar led-urile de la 22.00, pana la 01.00 cand se face bezna totala in camera . ( pot da detalii de executie daca se doreste )


Suport pentru acvariu : masa facuta deasemeni la comanda, din pal cu ranforsari de teava rectangulara pe interior, cu usi glisante :
image image
costuri : scheletul de teava rectangulara = 110 ron, masa, 350 ron .

filtrare : filtru extern tetratec 700 care a functionat in acvariul vechi de 100 litri, mutat ca atare , adica fara sa il spal reusind astfel ca in 10 zile sa ciclez acvariul .
substrat aquabasis 5 kg, pietris margaritar de la hornbach 25 de kg ( 36 + 55 ron ) , niscaiva pietroaie pe care le aveam, urmeaza o buturuga la care tot fierb de cateva zile...
Plante: valisneria gigantea, valisneria spiralis, niste staurogyne de la colegul stalu , cateva fire de HC, cateva de feriga si o planta care nu stiu cum ii spune ( poate stiti voi ) .
fauna : 5 discusi, 20 neoni, o pereche de ramirezi pui, 3 cory albinosi si doi SAE .
Total 1089 ron, plus vreo 200 pestii , (asta pentru ca am avut sistemul de co2 , filtrul , prize programabile ) si sigur am pierdut cveva din calcul ...
Fertilizare feropol si feropol 24 co2 de la butelie, 1 bula pe secunda deocamdata,
apa arata asa : gh -7
no3-8
no2-0
kh-6
ph 6.8
iar bazinul arata asa :
image image image

ps - planta care nu stiu ccum se numeste este pe undal, penultima din dreapta .
astept parerile voastre, criticile sunt binevenite













nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Felicitari pentru noul proiect. Imi pare rau doar de masa, este prea mare pentru un acvariu asa de mic. Cred ca stii unde bat, nu? Si sa nu-mi spui ca l-ai facut asa mic din cauza sticlei, ca nu te cred. O puteai comanda in Bucuresti si veneai frumusel doar s-o iei.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

popey wrote:Proiectul este un acvariu 100x50x40, cu sticla de 6mm

Spune-mi ca inaltimea e de 40 cm ......

popey wrote:planta care nu stiu ccum se numeste este pe undal, penultima din dreapta .

De departe se vede un Echinodorus, adica doi.

Poze: smilie ... Poze cu plante
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

alber wrote: Imi pare rau doar de masa, este prea mare pentru un acvariu asa de mic. Cred ca stii unde bat, nu?


Hahaha , ce intuitie ai Alex! Bineinteles ca dimensiunile mesei sunt pentru altceva, mai mare . Incerc sa experimentez deocamdata, o iau incet, anm inceput de proba cu un cub de 30x30x30, acum asta, la anul mai vedem, sa fim sanatosi ...


Porcu wrote:
popey wrote:Proiectul este un acvariu 100x50x40, cu sticla de 6mm

Spune-mi ca inaltimea e de 40 cm ......


Cu parere de rau si strangere de inima stimate Porc te anunt ca ai ghicit : inaltimea este de 50 cm !

Acum o sa tabarati pe mine ca e sticla prea subtire, ca apar tensiuni interne, samd . Stiu. Dar asta e ! L-am facut asa cum il vedeti, deocamdata tine apa in el fara probleme, intre masa si el este o bucata de burete de fo 10 mm si sper ca ranforsarile pe care le-am pus sa tina . ( Oricum cu vecinul de sub mine sunt pretin, iar cu soata ma descurc eu in caz de cataclism, si asa vrea sa spal covorul din sufragerie ! dar sa bat in lemn totusi ! )




nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

popey wrote:Acum o sa tabarati pe mine ca e sticla prea subtire, ca apar tensiuni interne, samd .

N-ai ghicit , n-o sa tabarim pe tine, doar e acvariu' tau din casa ta . Am sari pe tine doar daca te-ai apuca sa sfatuiesti incepatorii sa faca la fel .

popey wrote:L-am facut asa cum il vedeti, deocamdata tine apa in el fara probleme

Iti dau (tie si celor care mai citesc p-aici) doar exemplu' unui amic al carui acvariu a crapat dupa vreo 10 ani ........ avea L=200 cm, h=70 cm sau 80 cm, nu mai tin minte, l=50 cm, geam de 10 mm. S-a intimplat cind nu era acasa. Sper sa fii mult mai norocos decit el .

Poze: smilie ... Poze cu plante
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Mai oameni buni, imi dau seama de riscurile pe care le am si pe care mi le asum, insa nu sfatuiesc pe nimeni sa faca cum am facut eu, eu am incercat sa arat doar ideea de principiu, folositi sticla adecvata ( ma refer la grosime ) , caci daca la mine tine ,nu garantez ce se va intampla la altii , deci :
DON`T TRY THIS AT HOME !

Si daca ma tine 2-3 ani, sunt multumit, nu o sa astept 10 sa vad daca rezista

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hai dom`le, ce naiba, fa acvariul ala mare sa se incadreze direct pe stand cu grosime adecvata a sticlei si lasa jucariile astea mici

Eventual arunci niste ciclide africane acolo, si termini cu boschetii si BAM! Ai mai mult timp sa te relaxezi in fata lui, mai mult timp pentru familie, termini cu basicile la maini, durerile de spate si cosmarurile in care apar algele!
Eu iti urez mult noroc, la grosimea sticlei respective!

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

bobesku wrote:Hai dom`le, ce naiba, fa acvariul ala mare sa se incadreze direct pe stand cu grosime adecvata a sticlei si lasa jucariile astea mici

Eventual arunci niste ciclide africane acolo, si termini cu boschetii


sunt din ce in ce mai transparent se pare, sunt pus la o grea incercare , mi-a fost cultivat cultul plantatelor de catre oameni ca alber, sandu, the , ciprian , val si alti impatimiti ai boschetelor de pe aici ( ordinea nu conteaza ) drept dovada ca imi este greu sa renunt la ierburi . Dar toate la timpul lor ! Piei satana! Dovada plantatul cu discusi , nu ?

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Las ca si discusu e tot ciclida. Dar, ce-ti ziceam era doar o idee

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

bobesku wrote:Eventual arunci niste ciclide africane acolo, si termini cu boschetii si BAM!

Daca mai vii cu idei d-astea te bannez .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O Preamarite, sa-mi fie cu iertare. Apoi, in semn de preamarire promit sa ridic una-doua piramide din bolovani in umilul bazin de mi-l fac acum, in cinstea si intru iertare pacatelor. Ba chiar as fi incercat si cu o planta doua da' nu mai e biotop si stiu ca-ti plac lucrurile de calitate.

PS Fie ca raza cu spectru propice sa se abata asupra plantelor Tale, iara fertilizantul si codoiul sa-ti mangaie bland, dar ferm flora din bazine, intru slava si gloria Ta.

This message was edited 2 times. Last update was at 19/04/2011 09:32:11


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Intentiile tale-s laudabile si demne de respect ....... da' nu-i destul , Marile tale Pacate pot fi iertate doar daca vei creste o tufa de Rotala macrandra .

Poze: smilie ... Poze cu plante
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu respect si umilinta recunosc faptul ca desi am incercat sa fiu adoptat de natiunea egipteana, m-am nascut in Imperiul Roman, Preamarite
Asa ca voi incerca sa-Ti aduc o ofranda in spiritul coloanelor si arhitecturii romane - deci cu bolovani. Mai mult nu pot pentru ca sa ma laud.

OT Draga Popey, desi am primit de la tine acea butelie de codoi, si am folosit-o cum m-am priceput mai bine, rezultatele nu au fost pe masura. Prea multi parametrii etc samd.
Iti urez mult spor la proiect si sa ai bafta la plante frumoase si sanatoase

PS De ciclidele africane nu-ti mai zic nimic....

This message was edited 4 times. Last update was at 19/04/2011 13:39:14


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Dom Boby, imi pare rau de nereusita cu butelia, asta e, invatam din greseli cum am facut si eu acum . Cu parere de rau va anunt ca a cedat la un colt acvariul , cred ca a avut o mica ciobitura la care nu am dat importanta , deh, cu atatea intarituri am sperat si eu ca inecatul ca o sa reziste ...
Mai departe am urmat sfatul lui Alex si am luat sticla de 8mm de la Cristal Brad din Bucuresti si iata-ma de la zero cu lipitul . Cel putin acum nu mai pun atatea inarituri .... si mi-am perfectionat si mana la lipit ( poate fac o afacere din asta cum zicea alex.b ) . Si pentru ca domnul faraon sa stea linistit ( oricum nu se nelinistea maria sa din cauza mea ) nu o sa renunt in veci la plantate, ma uit acum la sterilul in care tin discusii pana e gata " ala mare" si e foarte anost fara ierburi pe acolo, asa ca .... plantat sa fie!
Revin cu poze de la " facere "

This message was edited 1 time. Last update was at 29/04/2011 21:23:16


nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Revin cu partea a doua a acestui post, poate de data asta mai norocos. Am lipit alt bazin, diferenta fata de primul este doar ca are sticla de 8 mm fapr pentru care nu am mai pus intaritoarele in H , care oricum se dovedisera ca incurca mult la "menaj " .Hai sa vedem ce a iesit :
Poza 1 - umplerea

image

Poza 2 - ciclarea ( mai scurta, cam 10 zile, deoarece aveam canistra ciclata )

image

Poza 3 - ansamblu

image

Poza 4. Locatarii, inclusiv ununl dintre cei doi Blue Daimond, noi achizitionati .( Sunt cam speriosi, stau bagati pe dupa tufe, sunt si mai mititei )
image

Poza 4- partea dreapta, cu reactorul co2.

image

Deocamdata cam atat, ma gandesc sa iau un protein skimmer ( ceva sfaturi in privinta asta ? ) , de la mancarea congelata pentru discusi, se face o pelicula la suprafata apei.
Calitatea pozelor nu este ca cea a celor facute de Ciprian , nici acvariul ca al lui Mosu , dar sper sa va placa .

LE: multumesc Rebella si Dogibeer pentru plante !

This message was edited 2 times. Last update was at 15/05/2011 12:24:45


nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Noutati am sa va spun :
1, Acizitionat skimmer JBL care se pare ca isi face treaba, am scapat de scum-ul de suprafata cu el.
2, La difuzorul de co2 jbl taifun, am adaugat o extensie de inca cinci etaje
3. Hranitor automat la ora 10.30 ziua, cand nu e nimeni acasa ( pana la ora 16.00 ) papica- tetra discus .

- probleme -
1. Unul dintre cei doi discusi blue diamond, sta mai mult ascuns, nu il vad never la masa, el stie ce si cand mananca.( care sa fie expilcatia ?)
2. La Heteranthera zosterifolia si Eustralis Stellata am foarte multe radacini adventive, am urmat sfatul lui mr. PORC care spunea intrun topic mai vechi ca plantele mutate dintrun acvariu in altul, se topesc si varfurile se replanteaza.

Revin la sfarsit de saptamana cu poze "profi" - sper eu .


nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Salut baieti, dupa o perioada de timp in care nu am facut modificari sse impune sa fac acum. Adica, am urmatorul proiect:
Setupul va fi cu africani, pietroaie la greu si nisp . Acvariu 420 litri ,sticla va fi de 10 mm,
as vrea sa imi spuneti daca :
1.este cazul de fund dublu si de intarituri longitudinale sau transversale ( la cele transversale nu prea ader , ingreuneaza accesul in acvariu )
2. necesarul minim de filatrare
3. necesarul minim si tipul de iluminare ( nu vreau sa cresc plante)
Atasez o imagine :image

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com